reklama

Jde to i bez chemie aneb S čím vám doma pomůže sůl, citron, ocet a překvapivě i rozmarýn

Moderní čisticí a prací přípravky jsou jistě účinné, ale proč čas od času nesáhnout po čistě „domácích“ a přírodních prostředcích. Tak pojďme na to!

Sůl nad zlato – nejen v kuchyni

Při pečení koláče vám ovocná šťáva vytekla na plech? Co nejrychleji ji posypejte solí – nepřipálí se a později ji snadněji odstraníte. Sůl si skvěle poradí s mastnotou. Zvládne pohltit mastné skvrny na kuchyňském prkénku, vařečkách i dřevěném nábytku.

Jde to i bez chemie 4
Jde to i bez chemie 4 (Zdroj: Pixabay)

Prima tip 

Ve vlažné vodě (asi 4 l) rozpusťte hrst soli a po úklidu ještě tímto roztokem utřete jak nábytek, tak i podlahu. Solí posypejte také koberce a nechte do druhého dne. Druhý den ji vysajte vysavačem.

Co všechno umí ocet

Myje a čistí chromované části nábytku a kuchyňských sporáků, obkládačky, okna a sklo, umyvadla a vany, skvrny od bláta, krve, mléka a rzi. Dobře vyčistí vodovodní baterie i sprchový kout. Přidáte-li pár kapek k saponátu, bude nádobí (nebo i podlaha) krásně lesklé. Odstraňuje pach z ledničky a mrazáku, z nádobí a příborů nebo z obuvi. Oživuje odřený kožený nábytek a barvy koberců. Máte-li obavy, aby se nám nezabarvilo prádlo, tak přidejte ocet k prášku. Navíc ocet odstraňuje vodní kámen, takže čistí i pračku.

Jde to i bez chemie 1
Jde to i bez chemie 1 (Zdroj: istock.com)

Prima tip

Z půl litru bílého octa, čtvrt litru vody a 25 kapek oblíbeného esenciálního oleje (eukalyptus, pomeranč, cedr, citronová tráva, skořice, ylang ylang.) si uděljete čistič. Protřepanou směs nalijte do láhve s rozstřikovačem. Tento čistič vám pomůže udržet pořádek, ale také příjemně provonět celý byt.

Citron pomůže, kde může

Vymačkaným citronem vyčistíte a vybělíte dřevěná prkénka, vařečky a další kuchyňské náčiní stejně jako vnitřky zašlých skleněných váz. Když příbory a nádobí, se kterými připravujete ryby, opláchněte po umytí vodou s několika kapkami citronové šťávy, odstraníte rybí pach. V hrnci, kde se usadil vodní kámen, povařte asi 10 minut oloupanou citronovou kůru. Usazenina se uvolní. Zčernalé stříbrné příbory vyčistíte hadříkem pokapaným citronovou šťávou, potom opláchnete horkou vodou a vyleštíte jelenicí. Umyvadlo i vana se budou krásně lesknout, když je přetřete čerstvě rozkrojeným citronem.

Jde to i bez chemie 2
Jde to i bez chemie 2 (Zdroj: Pixabay)

Prima tip

Citron je přírodní bělidlo. Bílým bavlněným ponožkám vrátíte zašlou bělost tak, že je povaříte v hrnci s několika plátky citronu. Máte na svetru z bílé vlny zažloutlé skvrny? Do malého množství vlažné vody rozkrájejte tři citrony, promíchejte a svetr do ní na 24 hodin namočte.

Rozmarýn na prádlo i na zvířátka

Vyrobte si vlastní aviváž. Dejte do půl litru bílého vinného octa asi pět větviček rozmarýnu a nechte je týden louhovat. Rozmarýnová aviváž působí jako změkčovadlo, dezinfikuje a čistí pračku.

Jde to i bez chemie 3
Jde to i bez chemie 3 (Zdroj: Pixabay)

Prim tip

Pokud mají vaši domácí mazlíčci blechy, důkladně je umyjte teplou vodou, vysušte je a ošetřete tímto bylinným výplachem: asi 150 g čerstvého nebo sušeného rozmarýnu zalijte 1 l vroucí vody, nechte 20 minut vyluhovat a pak sceďte. Nechte vychladnout. Zvířátko rozmarýnovým odvarem postříkejte nebo potřete a nechte uschnout.

Publikováno: 17. 8. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce