reklama

Jak řešit problémy pohybového aparátu psů

Téměř každý majitel psa během jeho života řeší nebo bude řešit jeho pohybové problémy. Začal váš pes kulhat? Nevyskočí už do auta? Obtížně vstává? Pokud odpovídáte ano, pak je dnešní článek určen právě vám.

i (Zdroj: Depositphotos)
Téměř každý majitel psa během jeho života řeší nebo bude řešit pohybové problémy. Je proto dobré se již při pořizování psa seznámit s anamnézou rodičů. Můžete tak předejít různým zdravotním problémům (Zdroj: Depositphotos)

Jaro je období, kdy obvykle končíme se zimním gaučingem a vyrážíme častěji do přírody. Procházky jsou delší a četnější. Totéž platí i pro naše psí miláčky. S přibývající fyzickou zátěží si u nich můžeme častěji všimnout výskyt pohybových problémů. Dnes se zaměříme na kloubní onemocnění, které patří mezi nejčastější příčiny poruch pohybového aparátu u psů.

Holčička běží se psem alejí
i (Zdroj: Depositphotos)
S jarem narůstá pohyb venku nejen pro nás, ale i pro naše miláčky. Právě v tomto období si nejčastěji můžete všimnout, že má váš pes nějaké zdravotní problémy

Vývojové poruchy pohybového aparátu psa

Vývojové poruchy u kloubních struktur u rostoucích mladých zvířat jsou častým důvodem dalších změn v postižených kloubech. Takovým příkladem může být mezi chovateli známá dysplazie kloubů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Dysplazie kloubů bývá jedním z nejčastějších onemocnění u psů

Klinické příznaky dysplazie

Klinické příznaky dysplazie jsou pro poškozené určitého kloubu typické. Problémy se nejčastěji objevují po ránu nebo po delším odpočinku. Pes s obtížemi vstane, chvíli kulhá, ale během dne se jeho stav úplně nebo alespoň trochu upraví. Neřeší-li se problém hned od počátku, změny na kloubních plochách se zhoršují a náprava pak může být obtížná.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravotní problémy u psů byste měli řešit hned od počátku, některé pozdější nálezy už mohou být nevratné

Co s tím?

U takto postižených zvířat je vhodné upravit každodenní fyzickou zátěž. Místo dlouhých procházek jsou vhodnější kratší a častější. Zapotřebí je také omezit dlouhé a vysoké skoky, během nichž by se problémy s klouby mohly ještě zhoršit. V teplejších měsících je ideálním pohybem plavání. Velmi důležitou součástí léčby psů s onemocněním kloubů je udržování jejich optimální tělesné váhy. Čím těžší pes bude, tím větší zátěž klouby ponesou a tím rychleji se bude jejich stav zhoršovat. Má-li váš pes sklony k tloustnutí, měl by mít dlouhodobý dietní režim, který je ovšem vhodný nejprve konzultovat s veterinárním lékařem.

Veterinární lékař utěšující psa
i (Zdroj: Depositphotos)
Základní léčbou takto nemocného psa je omezení fyzické zátěže

Léčba dysplazie

Pokud jsou potíže jenom mírné, můžete zkusit podávání kloubní výživy. Ta je na trhu k dispozici v mnoha desítkách různých preparátů různého složení a různých aplikačních forem. Pes mívá obvykle nejraději pamlsek, na druhém místě potom sirup a pak následuje tableta nebo prášek. Vhodnější je užívání vícesložkových preparátů, v nichž nebude chybět kolagen, chondroitin, glukosamin, kyselina hyaluronová a MSM jako účinná složka proti bolesti a zánětu. Výborné účinky mají také preparáty s konopným kanabidiolem, který je ideálně v kombinaci s kloubní výživou. Analgetický a protizánětlivý efekt kanabidiolu je z přírodních preparátů nejsilnější a tak může v některých případech nahradit i podávání léků proti bolesti.

Nádobky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Léků na dysplazii je několik druhů. Psi mají obvykle nejraději pamlsek

Léčba vážnějších případů dysplazie

Vážnější případy však obvykle vyžadují léčbu bolesti a zánětu klasickými preparáty. Tato léčba však patří výhradně a vždy do rukou veterinárních lékařů. Nikdy nedávejte svému psovi analgetika z domácí lékárničky. Mohli byste mu způsobit vážné zdravotní komplikace. Mějte na paměti, že největší šanci na vyléčení pohybových problémů vašeho psa, máte tehdy, když navštívíte veterinárního lékaře co nejdříve po objevení potíží.

i (Zdroj: Depositphotos)
V těch závažnějších případech se dysplazie neobejde bez operativního řešení

Přejeme vám i vašim pejskům bezproblémové jarní procházky.

Jak si vybrat psa z útulku?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 5. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová