reklama

Kalisie vonná – léčivá pokojovka, která vám nesmí doma chybět

Chcete-li si rozšířit portfolio vaší domácí zelené lékárny, sáhněte po kalisii vonné. Je takřka všelék na všemožné neduhy. S Láďou si připravíme tinkturu na žaludeční vředy a také odvar na drobná poranění či popáleniny.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Kalisie je zázračná rostlinka (Zdroj: Prima DOMA)

Něco málo o kalisii

Kalisie voňavá nebo vonná se nazývá také zlatý nebo Venušin vlas. Tato subtropická rostlina je lékem na mnoho nemocí.

  • působí na bakteriální i virová onemocnění, je účinná proti bolestem v různých částech těla a také proti zánětům
  • léčí onemocnění trávicí, dýchací i vylučovací soustavy
  • detoxikuje organismu a podporuje imunitu, pomáhá i při alergiích
  • je účinná i na vysoký krevní tlak, posiluje cévní systém i samotné srdce
  • hojí drobná poranění a popáleniny
  • její účinky na Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, rakovinu a roztroušenou sklerózu zkoumá i NASA, je v zájmu i ruských vědců
  • ve výčtu bychom mohli pokračovat, seznam je opravdu hodně dlouhý
Sklenice v ruce
i (Zdroj: Prima DOMA)
K léčebným účelům se používají listy, ale hlavně oddenky

K léčebným účelům se používají listy, ale hlavně oddenky, které mají největší množství účinných látek. Ty musí být alespoň 9 kolének dlouhé, zbarvují se většinou do hnědofialové barvy. Aby se z nich dostaly účinné (biogenní) látky, je potřeba je nechat minimálně 3 dny v ledničce při teplotě cca 2-4 °C. Při takto nízké teplotě se buňky dostanou do kritického stavu, ve kterém začnou tvořit záchranné látky. A ty potom poslouží nám.

Listy mají stejné, jen mírnější účinky. Můžete je v malém množství přidávat do salátu nebo je žvýkat. Působí pak jako prevence. A pomáhají i při odvykání kouření. Žvýkejte je ale maximálně 3× do týdne a zbytek vyplivněte.

Jak se o kalisii starat?

Vzhledem k jejímu původu se tady pěstuje jako pokojovka, kterou ale můžete přes léto vysadit do záhonu nebo dát v truhlíku za okno. Jakmile ale teplota klesne pod 12 °C, vezměte ji zase dovnitř. Volte polostín nebo slunné stanoviště bez přímého slunce. Má ráda teplo a vlhko. Zeminu tedy udržujte vždy vlhkou. Velmi snadno se rozmnožuje – stačí kousek oddenku nechat zakořenit ve vodě nebo v zemině. Brzy pustí kořeny a začne růst.

Kalisie v květináči
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kalisie se pěstuje jako pokojovka

Jak nachystat tinkturu z kalisie?

Velmi účinná na mnoho zmíněných nemocí je lihová tinktura z kalisie. Výhony s nejméně 9 kolénky odřízněte a nasekejte na malé kousky. Ideální jsou dva výhony s 9 až 10 kolénky, celkem jich bude tedy 18 až 20. Vložte je do lednice na 3 až 10 dnů, aby se v nich vytvořily biogenní látky. Potom je vložte do sklenice a zalijte 0,5 l lihu. Nechte je 2 týdny macerovat. Bude mít šedomodrou barvu. Pak můžete tinkturu používat. Doporučuje se 1× denně maximálně 20 ml (cca 2 lžíce).

Krájení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připravte si tinkturu

Jak nachystat odvar z kalisie?

Podobně můžete použít také listy. Ty mají menší obsah účinných látek. Stejně jako oddenky je uložte na pár dní do lednice. Pak je vložte do horké vody a povařte zhruba 15 minut. Nechte do druhého dne odležet. Můžete ho používat vnitřně i zevně. Ideální je na podpoření hojení poranění, oděrek nebo k léčbě popálenin.

Listy kalisie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Můžete si připravit i odvar

Zkuste si vyrobit sirup třeba z rýmovníku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová