reklama

Jarní nachlazení vám zažene cibulový lektvar

V současné době se obáváme respiračních chorob, protože se za nimi může skrývat obávaný covid. Ne však každé nachlazení je ale covidového původu. Obyčejnou rýmu a škrábání v krku, které nás může v době jarního střídání teplot občas provázet, dokážeme zahnat nejen pomocí osvědčených medikamentů, ale také ryze přírodními preparáty. A nevěřili byste, co všechno zmůže obyčejná cibule.

Jarní nachlazení vám zažene cibulový lektvar (Zdroj: Depositphotos)

Cibulový lektvar na naše nachlazení

Cibule kuchyňská (Allium cepa) je zelenina, bez které si naše vaření vůbec nedokážeme představit. Víme, že obsahuje spoustu užitečných vitamínů, flavonoidy, sirné sloučeniny nebo fytoncidy. Je to hotová studnice potřebných látek, které naše tělo dokáže zužitkovat. Cibuli konzumujeme v mnoha podobách, ať už syrovou, nebo vařenou, smaženou či pečenou, je součástí mnoha pokrmů. 

O cibuli neboli "unionu" se zmiňovaly již hliněné tabulky starých Sumeřanů, kde ji nazývali velkou perlou. Cibule byla důležitým obchodním produktem stejně jako třeba sůl. K našemu překvapení se o cibuli dočteme dokonce i v Bibli.

Cibule působí blahodárně na naše zažívání, pomáhá při nechutenství, trávicích obtížích, ale také při vysokém krevním tlaku, zánětech dutiny ústní, mírní astma, poradí si se záněty močových cest i se zácpou, a dokonce jí můžeme použít i při bodnutí hmyzem. Červená cibule pak snižuje křehkost cév.

Cibule
Cibule je prospěšná a důležitá zelenina (Zdroj: Prima DOMA)

Nám cibule zvlášť teď na jaře pomůže od nejrůznějšího nachlazení, kašle, rýmy a zahlenění. 

Pokud budeme cibulový sirup užívat na kašel, nebereme jej večer, protože časté odkašlávání by nás moc vyspat nenechalo.

Postup při výrobě domácího cibulového sirupu

Cibuli oloupeme.

Loupání
Cibuli musíme nejprve oloupat (Zdroj: Prima DOMA)

A nakrájíme na kolečka.

Krájení
Cibuli nakrájíme na kolečka (Zdroj: Prima DOMA)

Cibulové kroužky dáme do porcelánové nebo skleněné misky a zasypeme aspoň dvěma lžícemi cukru.

Cukr
Cibuli zasypeme cukrem (Zdroj: Prima DOMA)

Necháme minimálně hodinu odležet, aby cibule pustila šťávu. Ne vždy bude šťáva již po hodině, někdy můžeme čekat i dvě či tři hodiny. Je tedy lepší, když si cibulový sirup připravíme do zásoby, abychom jej měli vždy po ruce.

Sirup
Po několika hodinách cibule pustí šťávu (Zdroj: Prima DOMA)

Pro menší děti, kterým cibulový sirup nemusí vždy chutnat, připravíme cibulový med. Do tekutého medu nakrájíme na menší kostičky 1 celou cibuli a necháme přes noc, aby pustila šťávu. Užíváme po lžičkách.

Med
Pro malé děti připravíme cibulový med (Zdroj: Prima DOMA)

Rychlou úlevu od rýmy zajistí rozkrojená cibule, kterou otřeme důkladně a silně o vatovou tyčinku a touto tyčinkou, napuštěnou cibulovou šťávou si potřeme vnitřní sliznici nosu. 

Tyčinka
Při rýmě potřeme rozkrojenou cibuli vatovou tyčinkou a zasuneme do nosu (Zdroj: Prima DOMA)

Cibuli můžeme právem považovat za královnu nejen naší kuchyně, ale i domácí lékárničky. A abyste při jejím krájení neslzeli, dejte cibuli před použitím na chvilku do mrazáku. Zaručeně už neukápne ani slzička.

Cibuli můžeme pěstovat ze semen nebo ze sazečky:

Publikováno: 3. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová