Pálení žáhy je závažný zdravotní problém, který spousta lidí podceňuje. A přitom je to věc, kterou můžeme docela spolehlivě řešit doma bez léků a návštěvy specialistů. Poradíme vám, jak se pálení žáhy vyhnout a co dělat, pokud nás už žáha začne pálit.
Pálení žáhy
Pálení žáhy neboli pyróza je nepříjemný pocit v nadbřišku, rozlévající se nahoru ke hrudní kosti. Tento stav se vyskytuje po požití příliš mastných, tučných nebo kořeněných jídlech, někdy též po konzumaci čokolády, česneku nebo cibule. Při normálním fungování trávicí soustavy by se takové stavy měly objevovat jen vzácně, pokud však pálení žáhy pociťujeme pravidelně, značí to zdravotní problém.
Běžný způsob příjmu potravy se zakládá na tom, že natrávená potrava postupuje trávicím ústrojím, resp. ze žaludku a odtud do dvanáctníku. Záklopka (svěrač) nedovoluje prostupu tráveniny zpět do jícnu. Pokud má jícnový svěrač "poruchu", dochází k tzv. regurgitaci kyselého žaludečního obsahu do jícnu. A to je ono nepříjemné pálení žáhy, které způsobují agresivní žaludeční šťávy v kontaktu s jemnou sliznicí jícnu.
Může se jednat o krátkodobou záležitost, kterou vyřeší úprava jídelníčku a podávání přírodních medikamentů na bylinné bázi, a také nám mohou pomoci osvědčené babské rady. V případě, že nás pálení žáhy pronásleduje opakovaně a nepomáhají ani zaručené recepty, je načase navštívit lékaře, který na základě gastroenterologického vyšetření stanoví příčinu a navrhne odpovídající léčbu:
- léky, které blokují tvorbu žaludeční kyseliny
- léky, které kyselost žaludku neutralizují
- chirurgický zákrok na úpravu jícnového svěrače
Co většinou způsobuje pálení žáhy?
Především musíme vypozorovat, kdy nás žáha pálit začne.
- Většinou je to právě po požití nadměrného nebo výrazně tučného či kořeněného jídla. Přeplnění trávicího traktu je jednou z nejčastějších příčin. Vyvarujte se tedy rychlého a spěšného konzumování jídla. Snídaně vestoje, oběd v poklusu formou rychlého občerstvení a ohřívaná pizza místo večeře, to vše prokládané litry kávy, sycených a slazených nápojů a nezbytná cigareta mezi jídly je nejlepší cesta k nerušení trávení a vznik pálení žáhy.
- Jezte vzpřímeně. Vzít si jídlo do postele je velký a hloupý nešvar. A stejné je to při pálení žáhy. Jakmile ucítíte onu nepříjemnou bolest, nelehejte si, ale zůstaňte vzpřímeni. Je nutné, aby žaludeční šťávy stekly zpět do žaludku.
- Omezte kofein. Veškeré nápoje, obsahující kofein (káva, Coca-Cola, čaj) mohou dráždit již zasaženou sliznici jícnu, kofein zároveň napomáhá rozevírání jícnového svěrače.
- Vynechte cukrovinky. Pálení žáhy rozhodně nezaženete čokoládou ani větrovými bonbóny, právě naopak. Zejména čokoláda, která je složená z tuků a kofeinu je tím nejhorším možným pomocníkem při pálení žáhy.
- Jděte na čerstvý vzduch. Pálení žáhy může způsobovat i cigaretový kouř a je celkem jedno, zda jste nebo nejste kuřáci. I nekuřákovi dokáže tabákový kouř nahromaděný v místnosti podpořit tvorbu žaludečních šťáv a následné pálení žáhy.
- Nepijte sycené nápoje. Plyn, obsažený v těchto nápojích působí na svěrač jícnu stejně, jako kdybyste se přejedli.
- Hlídejte si váhu. Lidé, kteří mají nadměrnou zásobu tuku v oblastech břicha, výrazně častěji trpí pálením žáhy, neboť tuková tkáň tlačí na žaludek. To samé také platí u příliš těsného oblečení (těsné kalhoty nebo sukně a utažené pásky v pase).
- Zkontrolujte léky, které pravidelně užíváte. Některá antidepresiva nebo léky na uklidnění mohou pálení žáhy způsobovat nebo stupňovat. Zde je na místě se poradit s lékařem.
- Stres je dalším možným spouštěčem nadměrného tvoření žaludečních šťáv. Relaxujte a buďte v klidu.
Domácí pomoc
Dříve, než lékaře navštívíme, pokusme se pomoci si sami. Existuje celá řada opravdu vyzkoušených a fungujících opatření, která by nás pálení žáhy měla zbavit.
Léky ze zahrady
- Jedním z nejúčinnějších léků je zázvor. Lze jej zkonzumovat přímo syrový (stačí 1 plátek rozžvýkat a spolknout), ve formě čaje nebo zázvorových kapslí.
- Hořké byliny - kořen hořce žlutého, pelyněk nebo vodilka kanadská. Odvar z těchto bylin spolehlivě zklidní podrážděný žaludek.
- Aromatické byliny - šanta a zejména fenykl působí na pálení žáhy spolehlivě.
- Jablečný ocet - 1 polévková lžíce jablečného octa zředěná v půl sklenici vody, upíjet po malých doušcích během jídla.
Pomoc ze spíže
- Žvýkejte žvýkačku. Nadměrná tvorba slin zředí dráždivé žaludeční kyseliny v jícnu a vám se uleví.
- Kurkuma rovněž přispívá ke zmírnění příznaků pálení žáhy, jednak napomáhá trávení, dále uklidňuje a pomáhá obnovit podrážděnou sliznici jícnu.
- Med uleví od bolesti, vytváří ochranný obal kolem sliznice jícnu a urychluje regeneraci.
- Aloe vera - zkuste pít ¼ šálku extraktu z aloe vera 15-20 minut po jídle a tímto způsobem můžete zabránit příznakům pálení žáhy.
- Kiwi, banány, vodní meloun a meruňky vám pomohou zmírňovat příznaky pálení žáhy, protože omezují nadměrnou tvorbu žaludečních kyselin a díky vysokému obsahu vlákniny napomáhají trávení. Podobně pomohou i čerstvé ovocné šťávy, avšak pozor na šťávy z citrusů, které jsou spíše dráždivé.
- Listová zelenina pomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny, proto jí rozhodně často zařazujte do jídelníčku.
- Hořčice - smíchejte 1 lžičku hořčice s ½ sklenicí vody a roztok vypijte. Chuť je sice příšerná, ale bolest ihned odezní.
- Skořice - 1 lžička skořice do sklenice vody a povařit po dobu 10-15 minut. Potom přidejte lžičku medu a pijte 2-3× denně mezi jídly.
- Jilm plavý - přidejte lžíci jilmu plavého do sklenice teplé vody a dobře rozmíchejte. Pijte 1-2 sklenice mezi jídly.
V případě úporného pálení žáhy z neznámé příčiny se ale obraťte na lékaře. Zejména tehdy, pokud vám pálení žáhy provází 2-3× týdně po dobu 1 měsíce, a to i před jídlem. Zde se totiž už může jednat např. o žaludeční vředy. Pokud je časté pálení žáhy provázeno ztíženým polykáním, zvracením s příměsí krve, stolicí s příměsí krve, dušností nebo závratěmi nebo dokonce bolestmi směřujícími k rameni a krku neváhejte a ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Publikováno: 14. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová