reklama

Přírodní kosmetická poradna péče o tělo

Kosmetické přípravky nemusíme pokaždé kupovat v drogeriích a značkových prodejnách. Spousta kosmetiky a péče o tělo roste v přírodním stavu okolo nás, stačí se jen sehnout a utrhnout si. A doma si pak samozřejmě z té či oné rostlinky kosmetický přípravek vyrobit. Ale nemusíte na to mít vysokou školu chemickou, stačí jen vědět, na co se která rostlinka dá použít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Přírodní kosmetická poradna péče o tělo (Zdroj: Depositphotos)

Přírodní kosmetika, která roste okolo nás

Zejména ženy jsou schopny za zkrášlovací a kosmetické přípravky utratit hotové jmění. V koupelnách to pak mnohdy vypadá jako v chemických závodech, kde se na poličkách tísní pleťové vody, pleťové krémy, masky, líčidla, tělová kosmetika, depilační vosky, hydratační přípravky, toaletní vody a parfémy. Když si pak spočítáme, kolik jsme v průběhu života utratily za všechny tyto "nezbytně nutné" prostředky k dosažení mladistvého a svěžího vzhledu, vyjde nám suma, za kterou bychom měly zánovní automobil. A to nepřeháníme. 

V rámci návratů ke kořenům společně s ekologickým smýšlením vůbec nebude od věci, když si odpustíme Diora a Ninu Ricci a podíváme se okolo sebe. Věříte tomu, že na louce za domem roste celá plejáda kosmetických přípravků, které vaší pleti poslouží stejně dobře jako ty značkové z obchodu?

Přípravky
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si doma šampon i tělové mléko

Schválně se podívejte na etikety svých přípravků. Naleznete zde především složku vody, neboť bez ní to prostě nejde. Tuhé přípravky obsahují parafín, vazelínu nebo rostlinné tuky. Fajn, to doma nalezneme také. V některých přípravcích je též alkohol. No ten doma zajisté máme také, a pro jistotu nebude od věci si koupit v drogerii nebo lékárně lahvičku čistého lihu. A co máme na etiketách dále? Glycerin, extrakty, parfémy, kyselina salicylová, citrát sodný, tetrasodium, benzofenony, a další a další přípravky na chemické bázi. Uspokojivou odpověď na otázku, jak dalece jsou tyto látky naší pleti prospěšné by nám jistě dal erudovaný odborník.

My ale pátráme po té divotvorné složce, která činí naši pleť hedvábnou, jemnou, hladkou, lesklou či matnou, svěží a hydratovanou. A věřte nebo nevěřte, velký podíl na tom mají přírodní extrakty nebo výtažky z bylin a květin, které častokrát pěstujeme i u nás na zahradě. Zkuste se tedy oprostit od průmyslově vyráběných kosmetických přípravků a důvěřujte rostlinoléčitelství. Naučíme vás ze známých rostlin připravit pro sebe přírodní kosmetické přípravky.

Heřmánek mýdlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí mýdlo z heřmánku je vhodné i na jemnou dětskou pokožku

Heřmánek pravý

Obsahuje přes 120 látek, které jsou nějakým způsobem našemu organismu prospěšné, namátkou jmenujeme třeba flavonoidy, silice s azuleny, taniny, mastné kyseliny, kyselinu salicylovou, vitamíny nebo glykosidy a sacharidy. Heřmánek roste ve volné přírodě a dá se pěstovat i na záhonech.

Heřmánek je jednou z všemocných bylin, které léčí záněty, oční neduhy, kožní choroby, trávicí obtíže, pohlavní problémy, napomáhá hojení ran, zmírňuje astma nebo snižuje úzkost. Velmi dobře se hodí na výrobu čajů, tinktur, mastí i koupelí. Heřmánek je součástí šamponů, koupelových pěn, masek, pleťových krémů či zubních past a celé řady dalších kosmetických přípravků. 

Výroba heřmánkového tělového krému 

  • hrst čerstvých či sušených květů heřmánku
  • 4 lžíce rostlinného oleje (ideální je olivový)
  • 5 lžic bambuckého či kakaového másla
  • 1 lžička včelího vosku
  • 20 kapek éterického oleje

Květy heřmánku zalijeme rostlinným olejem a ve vodní lázni necháme 2 hodiny probublat. Poté olej přecedíme. Přidáme bambucké máslo, vosk a éterický olej (nemusíme jej přidávat nutně) a vše smícháme dohromady opět ve vodní lázni, aby se pevné složky rozpustily a spojily. Směs nakonec vyšleháme elektrickým šlehačem a nalijeme do kelímku a necháme ztuhnout. Uchováváme v chladu.

Heřmánek
i (Zdroj: Depositphotos)
Heřmánkový krém je ideální na citlivou pleť

Výroba heřmánkového oleje

Výroba oleje je velmi jednoduchá. Postačí nám k tomu jen velmi kvalitní olivový olej a hrst čerstvých heřmánkových květů. Květy nasypeme do oleje a necháme 14 dní stát na slunci. Je potřeba olej několikrát denně protřepat.

Heřmánkový olej použijeme na masáže nebo na zklidnění jemné a citlivé pokožky. Ideální je v případě zánětlivých procesů kůže nebo při migrénách. tento olej má navíc antibakteriální účinky a je rovněž silný antioxidant.

Heřmánek olej
i (Zdroj: Depositphotos)
Heřmánkový olej je známý svými ztišujícími účinky

Heřmánková maska s jílem

Protože už máme připravený heřmánkový olej, použijeme jej také na výrobu pleťové masky s obsahem jílu. 

Budeme potřebovat:

  • 3 polévkové lžíce jílu
  • 1 lžíce destilované vody
  • 2 čajové lžičky růžové vody
  • 1 čajová lžička heřmánkového oleje
  • 3 kapky esenciálního oleje z heřmánku
  • 2 čajové lžičky najemno nadrcených květů heřmánku pravého a okvětních plátků růže

Nejdříve smícháme jíl s destilovanou a růžovou vodou do husté kašičky, potom přidáme oleje a nadrcené květy. 

Heřmánek 2
Heřmánkový olej použijeme jako základ pro výrobu masky (Zdroj: Depositphotos)
Maska
Jílová maska s obsahem heřmánkového oleje zklidní podrážděnou pokožku (Zdroj: Depositphotos)

Koupelová sůl s heřmánkem

Koupelová sůl je ideální pro relaxaci, uvolnění kloubů a svalů, kožní problémy a zmírňuje bolest. Je určena pro zdraví a krásu naší pokožky. 

Použijeme:

  • 5 lžic himalájské soli
  • 5 lžic mořské soli hrubozrnné
  • 1 polévková lžíce sušených heřmánkových květů
  • několik kapek esenciálního teatree oleje
  • čajová lžička macerovaných heřmánkových květů v olivovém oleji

Jednoduše smícháme všechny suroviny dohromady a směs uchováme v voděvzdorné nádobce. Přidáváme do koupele po lžících. 

Heřmánek1
i (Zdroj: Depositphotos)
Koupelová sůl s přídavkem heřmánku bude působit dezinfekčně a hojivě

Publikováno: 19. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová