Přinášíme vám jednoduchý recept na pokrm, kterým oslníte. Upečte si s námi výborný slaný koláč, quiche, který je plněný ovčím sýrem. Ovčí sýr je nejenom zdravý, ale také velmi chutný, ostatně, přesvědčte se o tom sami.
Mléčné pochoutky vyráběné z ovčího mléka vynikají svou výraznou chutí a vůní. Ovčí mléko je bohaté na bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Je trochu tučnější, ale jak se říká, tuk je nositelem chuti. Jsou velice populární, i u nás seženete hned několik známých druhů, jako je například feta, klasická bryndza, parenica nebo oštiepok.
Nakládaný i čerstvý
Ovčí sýry se skvěle hodí v kombinaci se slanými pochoutkami, jako jsou například záviny nebo oblíbené koláče tzv. quiche. Díky svému typickému aroma a výrazné chuti budou skvělým společníkem i do jarních salátů. Pokud holdujete nakládaným sýrům, budou rovněž skvělou volbou.
Slaný koláč s ovčím sýrem
Těsto:
- 300 g hladké špaldové mouky
- 2 ks vejce
- 120 g změklého másla
- 50 g třtinového cukru
- lžička octa
- špetka soli
Náplň:
- 200 g ovčího sýra
- 80 g špenátu
- 4 ks vejce
- 1 ks větší cibule
- 300 ml smetany
Do mísy dejte špaldovou mouku a cukr, vše dobře promíchejte. Poté přidejte máslo, vajíčko, ocet a špetku soli. Ze vzniklé směsi vypracujte těsto, které musí být hladké a nelepivé. Pokud lepí, přidejte mouku, když se bude drolit, přilijte vodu. Takto vypracované těsto nechte v lednici odpočinout asi 30 minut. Předehřejte si troubu na 180 °C a z odpočatého těsta vyválejte plát. Ten položte do připravené formy a prsty jej vtlačte do stěn. Nechte ho lehoučce vyčuhovat přes okraj. Těsto na dně propíchejte vidličkou, přikryjte alobalem a pečte asi 15 minut. Těsto poté potřete vajíčkem a dejte ještě na 3 minuty péct.
Do větší mísy si připravte ovčí sýr nakrájený na malé kostičky, lehce dušený špenát, najemno nakrájenou cibuli a vše promíchejte. V druhé si připravte vejce, které smícháte se smetanou a podle chuti okořeníte. Nakonec vše promíchejte a nalijte do formy na koláč. Dejte péct na 180 °C asi na 20 minut.
Kupujte BIO. Pro budoucnost!
Chceme-li podpořit lokální ekonomiku, není nám lhostejná příroda a životní prostředí, a navíc myslíme na budoucnost naší i našich dětí, měli bychom na to dbát zejména v uličkách mezi nákupními regály. Tím, že zvolíte lokálního dodavatele, máte navíc jistotu, že bioprodukty neputovaly dlouhé kilometry přes půl světa. Distribuční cesty a dojezdové vzdálenosti jsou velmi krátké. To pomůže nejen přírodě, ale rovněž nám i budoucím generacím.
Jaká loga se používají k označení biopotravin?
Národní značení
Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů vyprodukovaných v ČR. Logo je dále doplněno o číselný kód kontrolní organizace (CZ-BIO-xxx), která provedla certifikaci bioproduktu v ČR.
Evropské značení
Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU, nebo mimo EU společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny.
Publikováno: 9. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce