reklama

Porazte jarní únavu a špatnou náladu díky eukalyptu

Eukalyptus je zvláštní, ale zázračná rostlinka, která nám pomůže nejen od rýmy a ucpaného nosu, ale má také blahodárné účinky na naši náladu. Díky eukalyptu můžeme zatočit i a jarní únavou a naše špatná nálada bude rázem pryč. Nevěříte? Rádi vás o tom přesvědčíme.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Porazte jarní únavu a špatnou náladu díky eukalyptu (Zdroj: archiv FTV Prima)

Eukalyptem proti jarní únavě a špatné náladě

S jarem přichází nejen teplejší dny plné slunce a rozkvetlé květiny a stromy, ale také u někoho jarní únava, špatná nálada a deprese. Není ale proč shánět po lékárnách medikamenty, když se můžeme obrátit na přírodní léčivo, které nám pomůže stejně dobře.
Jedná se o mnohostranně využitelnou rostlinu blahovičník, známější pod názvem Eukalyptus (Eucalyptus).
Blahovičník u nás sice běžně neroste, jeho původní domovinou je Austrálie, odkud se postupně rozšířil do jižních částí všech světadílů včetně Evropy. My jej ale můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu, která má ráda dostatek slunce, vlhkou půdu a příjemnou teplotu. Nesnáší přesušení, ale ani přelití.

Eukalyptus
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Eukalyptus neboli blahovičník je i léčivá pokojovka

Eukalyptová inhalace

Eukalyptus obsahuje silice, které působí na náš organismus doslova zázračně. Tyto silice velmi rychle uvolňují rýmou ucpaný nos i nosní dutiny, působí protizánětlivě, dezinfekčně a napomáhá též proti únavě a výkyvům nálad.

Listy
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Listy eukalyptu obsahují léčivé silice

Při inhalaci si nejprve dejte svařit trochu čisté vody a do ní přidejte pár lístků eukalyptu. Vezměte si ručník a nakloňte si obličej nad výluh. Zakryjte si hlavu a po dobu několika minut inhalujte právě uvolňující se silice. Eukalyptus vám příjemně uvolní nos, póry v kůži, vydezinfikuje obličej a prostoupí vás silou svých léčivých účinků. Po takové inhalaci budete mít spoustu elánu a špatná nálada bude rázem pryč.

Čaj
Pár lístků eukalyptu v horké vodě pomůže k inhalaci (Zdroj: archiv FTV Prima)
Inhalace
Inhalujte eukalyptový odvar a uvolní se vám nos a zmizí špatná nálada (Zdroj: archiv FTV Prima)

Použití eukalyptu 

Kromě inhalací si můžeme uvařit eukalyptový čaj, který budeme během dne upíjet. Stejně tak utrhněte pár lístků a položte je večer na radiátory. Silice se teplem postupně uvolní a vám se bude báječně spát. Pokud budete eukalyptus pěstovat doma jako pokojovku, máte zaručeno, že se vám znatelně pročistí a vydezinfikuje vzduch. 

Lístky
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Z listů lze uvařit také čaj nebo se dají rozmístit na topení

Publikováno: 27. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová