V anglosaských zemích je mák považován za synonymum pro drogu, naopak v těch slovanských představuje symbol hojnosti. Bez slavnostního makového závinu nebo makového koláče se o Velikonocích neobejde žádná tradiční slavnostní tabule.
Tradice pečení velikonočního makového závinu
Pečení makových a tvarohových koláčů patří vůbec k těm nejstarším. Protože byl však mák velmi drahý, makové záviny a koláče se pekly jen o zvláštních příležitostech (tedy na Velikonoce, Popeleční středu a Velký pátek, Letnice, Štědrý den, masopust a svatební den).
Pečení koláčů plněných marmeládou, jablky, povidly nebo borůvkami patří k moderním trendům. Objevilo se totiž až v době druhé světové války, tyto koláče nikdy neměly slavnostní charakter. Pekly se vždy v neděli, a pak také v době sklizně.
Mák v pečivu měl svou hlubší podstatu. Lidé totiž věřili, že kdo sní kousek makového závinu, bude mít štěstí. Mák ho navíc ochrání i před účinky špatných sil. No a mimo jiné je mák i symbolem plodnosti a úrody. A protože jsou před námi Velikonoce, upečte si takový slavnostní makový závin s námi. Připravili jsme si pro vás tradiční recept na makový závin. Pokud nemáte tolik času, tak i jednu moderní verzi na rychlý makový koláč bez mouky.
Recept na tradiční kynutý makový závin
Co na jeho výrobu potřebujete
Na těsto:
- 500 g mouky
- 150 g másla
- 150 g cukru
- 50 g droždí
- 4 žloutky
- 1 šálek mléka
- 1 vanilkový cukr
Na náplň:
- 400 g máku
- 100 g másla
- 3 bílky
- 3 sklenice mléka
- ¾ šálku cukru
- 5 lžic medu
- vlašské ořechy, rozinky, kandovanou pomerančovou kůru
Postup výroby makového závinu
Rozpusťte ve vlažném mléce droždí. Přidejte k němu 2 lžíce mouky a lžíci cukru. Nechte v klidu 15 minut. Žloutky vyšlehejte s cukrem. Do žloutkové pěny přidejte prosátou mouku, a nakonec kvásek z droždí. Pořádně prohněťte. Přidejte rozpuštěné, ale ochlazené máslo a opět několik minut hněťte. Hotové těsto přikryjte vlhkou utěrkou a dejte ho asi na jednu hodinu kynout na teplé místo. Těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.
V době kynutí si připravte náplň. Mák zalijte vroucím mlékem a vařte ho za stálého míchání asi 10 minut. Pak ho umelte na mlýnku na maso nejlépe 3x. Potom přidejte rozpuštěné máslo, cukr, med, sušené ovoce a vařte 10 až 15 minut. Z bílků ušlehejte bílkový sníh, který přidejte do vychlazeného máku. Opatrně a jen zlehka promíchejte.
Těsto i makovou hmotu rozdělte na dvě části. Těsto vyklopte na pomoučený vál a vyválejte z něj obdélník. Na jednom konci by mělo být o něco silnější než na tom druhém. Makovou hmotu rovnoměrně rozprostřete po celé ploše těsta, kromě 2 cm u okrajů.
Těsto sviňte. Rolujte od té tenčí strany. Makovník vložte do podlouhlé formy vyložené pečícím papírem a dejte péct do předem předehřáté trouby na 160 °C. Pečte 50 minut. Hotový koláč nakonec můžete ozdobit citronovou polevou a posypat ořechy a pomerančovou kůrou.
Rychlý makový koláč
Pokud máte málo času nebo nemůžete z různých důvodů mouku, máme tu pro vás jednu jednoduchou moderní verzi makového koláče.
Potřebujete k tomu:
- 850 g hotové makové náplně
- 6 vajec
- 150 g mletých mandlí (už se dají koupit mleté)
- 40 g rozinek
- podle chuti vlašské ořechy, lískové ořechy, sušené meruňky, datle, kandovanou pomerančovou kůru, strouhaný kokos
- ⅓ šálku smetany ke šlehání
- 2 až 3 lžíce povidel
- 150 g kvalitní tmavé čokolády
Výroba tohoto koláče je jednoduchá. Smíchejte všechny ingredience, nejprve makovou směs s mandlemi. Pak začněte s přidáváním vajec. Vejce přidávejte po jednom a každé vejce do těsta pořádně zapracujte. Za stálého míchání potom do mísy přidejte i sušené ovoce a ořechy.
Nakonec do těsta vmíchejte povidla, smetanu a na drobné kousky nasekanou čokoládu. Hmotu přeneste do formy vyložené pečícím papírem. Formu vložte do předem vyhřáté trouby na 170 °C, pečte 45 až 50 minut. Hotový koláč můžete dozdobit polevou z bílé čokolády a kandovanými třešněmi.
Publikováno: 26. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová