Diamanty jsou prý nejlepším přítelem ženy, tvrdila slavná Marylin Monroe. Posouzení, jestli je to pravda, či ne, necháme na vás. Pojďme si společně krok za krokem zkusit diamant namalovat akvarelem. Uvidíte, že to není tak těžké, jak se může zdát. Vyčleňte si zhruba hodinu a půl času…
Co budeme potřebovat
- čtvrtku – stačí obyčejná, školní, gramáž ideálně 220 gsm
- dva štětce s měkkým vlasem – tenčí a silnější (např. vel. 6 a 2)
- vodovky nebo akvarelové barvy
- obyčejnou tužku HB
- gumu na případné opravy
- papírové ubrousky nebo utěrky na otírání štětce
- nádobku s čistou vodou
- paletu s prohlubněmi – někdy se dá dobře použít víčko od vodovek, vhodný je i porcelánový bílý talířek
Jak na to
1. krok
Začneme se skicou tužkou. Měla by být provedena zlehka. Na fotografii je, pro potřeby tohoto návodu, nakreslena silněji, lehký náčrt by byl na fotografiích neviditelný.
2. krok
Pokud jsme s kresbou spokojeni, připravíme si barvy. Pro malbu diamantu si vystačíme se třemi barvami: z běžných vodovek použijeme obě modré a v malém množství i černou. Různým ředěním a mísením těchto barev si připravíme potřebnou škálu odstínů. Barvy vždy mísíme na paletě a je dobré si výsledné odstíny zkoušet předem na malém kousku papíru. Nevhodně zvolený odstín může pokazit celou malbu.
3. krok
Začneme nanášet světlé odstíny a postupně ztmavujeme a tónujeme. Základní nátěr je hodně vodový, transparentní. Pamatujte, že po zaschnutí jsou barvy světlejší! Protože barvy mají tendenci se rozpíjet a my potřebujeme zachovat ostré hrany, nepracujeme na sousedních plochách, dokud je jedna z nich mokrá. Vlhkost papíru poznáte podle lesku.
Prima tip
Pokud se vám přeci jen barvy rozpijí, kam nemají, můžete je korigovat odsátím ubrouskem.
4. krok
Tónování s přirozeným přechodem docílíte tak, že do ještě mokrého nátěru základní barvy přidáte barvu tmavší. Na fotografii vidíte, že barvy se přirozeně prolnou mezi sebou. Stejným způsobem vypracujeme postupně všechny plošky diamantu.
5. krok
Snažte se nepoužívat jeden stejný odstín, hrajte si! Míchejte a experimentujte. Dodáte tím celému obrázku větší živost.
6. krok
Dbejte na střídání tmavších a světlejších plošek. Snažte se napodobit odraz světla. Světlá místa vystupují do popředí, tmavá dodávají prostor a hloubku.
7. krok
Hotovo! Po zaschnutí odgumujte případné zbytky tužky a obrázek si hrdě podepište. Pohrajte si s rámováním, i obyčejný rám a pasparta úplně změní charakter obrázku.
Více na http://www.fler.cz/jitka-zajickova
Publikováno: 19. 7. 2017, Autor: Fler.cz , Profil autora: Fler.cz