reklama

Jarní čištění oken nemusí být únavné

V předjaří už se všichni těšíme na hezké dny, kdy budeme volný čas trávit s rodinou venku nebo na chalupě. Poslední chvíle, které trávíme doma před zahájením prací v zahradě, využijeme například pro očistu oken. A když netoužíme po jejich zdlouhavém mytí, pořídíme některého ze šikovných pomocníků, případně čisticích sad.

Jarní čištění oken nemusí být únavné (Zdroj: Depositphotos)

Tradiční předjarní činností v domácnosti je provedení očisty oken, která jsou po zimních plískanicích pokryté vrstvičkou špíny. Kromě klasických metod jejich očisty máte k dispozici také mnohem modernější možnosti, jak rychle a snadno očistu oken vyřešit. Nejhorší práce obecně bývá se starými dřevěnými okny, která netěsní a je nutné je před jejich čistěním rozšroubovat a vymýt i zevnitř, aby očista byla kompletní.

El. stěrka
Elektrické stěrky na okna vám ušetří námahu (Zdroj: Jaromír Malich)

Jednoduché a s minimálními náklady je proveditelné čištění oken pomocí klasického hadru na mytí nádobí. Aby nedošlo k poškrábání rámů nebo skel, je zapotřebí jej pro první setření špíny řádně vymáchat v jarové vodě. Následné utření pouze zbaví okna zbytků špíny a pro zaleštění použijte bavlněnou utěrku nebo hadřík z mikrovlákna. Ale pozor, čištění hadrem provádějte pouze tehdy, pokud nesvítí sluníčko. To totiž velmi rychle vysušuje a tak by na sklech zůstaly nehezké mapy, které se špatně odstraňují. Další možností je využití přípravků s rozstřikovačem, který vytváří aktivní pěnu. Pak je leštění o něco snazší.

Aktivní pěna
Přípravek s aktivní pěnou je oblíbeným prostředkem pro očistu oken (Zdroj: Depositphotos)
Obrázek1
Kromě klasického hadru máme k dispozici na mytí oken také různé utěrky (Zdroj: Jaromír Malich)

Velmi šikovným pomocníkem je čistící sada na okna, která obsahuje houbičku na držadlu a stěrku. Jedním nářadím okno tak navlhčíte a stáhnete. K dokonalé čistotě snad chybí jen to, že s touto sadou neumyjete rámy. Staženou vodu je zapotřebí stírat hadrem, aby pod Vámi během několika tahů nebyla potopa na podlaze.

Sada
Mytí oken s čisticí sadou je jednoduché a rychlé (Zdroj: Depositphotos)

Vyhledávaným přístrojem pro usnadnění čištění oken je akumulátorový vysavač, fungující jako stěrka. Je to jednoduché zařízení s tichým chodem a záchytnou nádobou, kam je nasávána vlhkost, kterou odstraňujete z čištěných oken. Zcela jednoduchým způsobem se okno rozetře za pomocí nanášecí sady. Jde o postřikovač s nasazenou houbičkou. Tato část je nedílnou součástí celé sady přístroje. Ten je zapotřebí po ukončení práce rozmontovat, vylít vodu z nádobky, vytřít odsávací lištu a nechat důkladně vyschnout. Nejlepší je, že kvalitní značkovou sadu seženete už za pouhou tisícikorunu, což se vám velice rychle vrátí na pohodlné a rychlé práci. Okna se budou čistit jedna radost.

Obrázek2
AKU stěrka na rychlé očištění oken (Zdroj: Jaromír Malich)
Mycí potřeby
Hadr a kbelík s vodou dnes nahrazuje technika (Zdroj: Jaromír Malich)

Velká okna je možné jednoduše umýt pomocí vysavače pro mokré čištění. Tyto vysavače  jsou běžnou doménou úklidových firem, avšak jejich pořizovací cena je pro konečného uživatele poměrně příznivá. Čištění oken se provádí pomocí sady se stěrkou a tryskou, kdy součástí vysavače je i čerpadlo, ženoucí čisticí směs na okno. Tryska stříká vodu pod vyšším tlakem na okno, následně přes stěrku je voda s nečistotami odsávána do sběrné nádoby vysavače. Je to ideální řešení pro větší rodinné domy s větším počtem prosklených ploch, které vyžadují pravidelné čištění, a ruční by bylo příliš zdlouhavé.

Publikováno: 15. 3. 2021, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich