reklama

Seriál o háčkování: Háčkování se vrací do módy, držte s ní krok

Háčkování je činnost, kterou můžete provozovat téměř kdykoli a kdekoli. Stačí klubko příze a háček a vytvoříte si od oblečení přes hračky po dekorace všechno možné a podle svých představ. Háčkování teď zase zažívá boom, tak se do něj pusťte i vy.

i (Zdroj: Depositphotos)
Háčkování se vrací do módy, držte s ní krok (Zdroj: Depositphotos)

Trocha historie

O historii háčkování není mnoho co napsat. O jeho vzniku a původu existují pouze domněnky, píše se o Číně, Arábii i Jižní Americe. Háčkovat podle nálezů uměli lidé zřejmě už v době bronzové. Ovšem první písemné doklady pochází až z Anglie počátku 19. století (1821, kniha “Paměti horalky”, Elizabeth Grant), první háčkovací vzor uvedla v roce 1829 Francouzka de la Brachadiere. Ta vydala 72 knih plných vzorů, návrhů a návodů, díky kterým se háčkování stalo velmi populární technikou. Postupně došlo k jeho značnému rozšíření a je oblíbené dodnes.

Háčky
i (Zdroj: Depositphotos)
Pořídit se dají různé druhy háčků. Najděte si mezi nimi ten svůj

Jak málo stačí k háčkování

Háčkování je příjemné v tom, že k němu potřebujete v zásadě jen tři věci - háček, přízi a nůžky. Pokud vás to chytí, pořídíte si určitě i další pomocníky, ale pro začátek toto naprosto postačí.
První háčky, které pocházejí z 18. století, byly uměleckými kousky. Jako materiál sloužily kosti, slonovina, mosaz či různé druhy dřeva. Jejich těla byla různě vyřezávaná, zdobená, vykládaná. Dnes si můžete pořídit háčky z hliníku, plastu nebo dřeva. 

Háčkování2
i (Zdroj: Depositphotos)
Háčkování je příjemné v tom, že k němu potřebujete v zásadě jen tři věci - háček, přízi a nůžky

Na trhu jsou nyní už i moderní háčky s ergonomickými rukojeťmi. Je jen na vás si jednotlivé druhy vyzkoušet a zjistit tak, který typ a druh vám bude nejvíce vyhovovat. Pokud budete ale věnovat této činnosti víc času, rukojeti budou zřejmě nezbytné - ušetří vaše ruce a zápěstí.
Háčky se vyrábějí ve velikostech 0,5 až 20 a číslo značí průměr háčku v milimetrech. Čím jemnější přízi máte, tím menší velikost háčku zvolíte a naopak. Někde ještě můžete narazit na rozdělení háčků na háčky na přízi a háčky na vlnu - potom pozor, háčky na přízi se se zvyšujícím číslem zmenšují, jsou určené většinou na tenké příze. Háčky na vlnu se potom se zvyšujícím číslem zvětšují.
Na každém klubku s přízi je napsaná doporučená velikost jehlic a háčku. Můžete se od toho odpíchnout, postupem času ale zjistíte, že podle stylu vašeho háčkování vám bude možná vyhovovat něco jiného. Volbu velikosti háčku přizpůsobte i tomu, co budete tvořit - třeba na čepice je vhodnější menší háček, aby byla pevná a lem držel tvar, na kruhovou šálu či deku zase sáhněte po háčku větším, aby byl výsledek měkký a nadýchaný. 

Podívejte se na video a načerpejte inspiraci na domácí tvoření. 

Háčkování3
i (Zdroj: Depositphotos)
Háčky se vyrábějí ve velikostech 0,5 až 20 a číslo značí průměr háčku v milimetrech

Druhou nezbytnou věcí, kterou k háčkování potřebujete je příze. Na trhu je jich nepřeberné množství od 100 % bavlněných, přírodních, přes směsové až po akrylové. Najdete příze s vlnou, lurexem i flitry, angorou, jednobarevné i vícebarevné. Nemusíte se tak bát, že byste nesehnali právě ten odstín a druh, který potřebujete.
Sílu příze volte podle toho, co se chystáte tvořit a jaké má mít výsledný produkt vlastnosti. Dívejte se přitom také na složení, některé příze jsou čistě přírodní, jiné směsové a další umělé. Ne každému sedí vše.
Dívejte se také na návin a hmotnost klubek. 50 g příze může mít délku 100, nebo taky 200 metrů. Podle toho si můžete příze porovnat.

Háčkování4
i (Zdroj: Depositphotos)
Sílu příze volte podle toho, co se chystáte tvořit a jaké má mít výsledný produkt vlastnosti

U každého vzoru a návodu najdete doporučenou přízi. Zejména v začátcích je dobré se toho držet, protože příze o jiné síle vám pak ve výsledku dá jinak velký výrobek, než byl ten původní. 
Každá příze vám také udělá různý výsledný efekt. Na muchlací háčkované hračky a měkoučké se teď hojně používají žinylkové příze, trendy jsou také košíky, prostírání a jiné dekorace ze šňůr a špagátů.

Řetízek
i (Zdroj: Depositphotos)
U každého vzoru, návodu, najdete doporučenou přízi

Při výběru se můžete orientovat i podle ročního období - pokud se chcete pustit do čepiček, dek do kočáru, šál či svetříků, volte přízi vhodnou do daného období. Na zimu se hodí příze s vlnou, alpakou, merino, ale také umělé akrylové, polyesterové nebo polyamidové. V létě naopak uvítáte přírodní bambus, bavlnu a len, případně mikroakryl.
Pro začátek sáhněte po háčku 4 až 5, k tomu vhodnou přízi. Není ani tenká, ani tlustá a bude se vám s ní dobře učit.

Začínáte s háčkováním? Přečtěte si návod, ked vás naučíme první očka a sloupky.

Háčkování
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro začátek sáhněte po háčku 4 až 5, k tomu vhodnou přízi

Jak vidíte, začátky háčkování je jedno velké dobrodružství. Připravte se na to, že budete často a hodně párat, než vše dostanete do ruky, poznáte svůj styl háčkování, zorientujete se v přízích. Ale to, co si pak sami vyrobíte, za tu námahu stojí.

TIP:

Udělejte radost svým dětem a uháčkujte jim pohádkové postavičky. Podívejte se na video a načerpejte inspiraci. Nebo vyzkoušejte vytvořit rozkošná háčkovaná zvířátka s kartáčovaným kožíškem.

Publikováno: 28. 2. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová