Teoretický úvod bychom měli za sebou, pojďme se tedy pustit do háčkování prvních oček a sloupků. Ukážeme si, jak na základní kroky, které budete při práci potřebovat. Tak háček do ruky a bez obav do toho.
Na první pokusy si pořiďte přízi nejlépe světlé barvy, abyste na oka dobře viděli, pro háček síly 4 až 5. Příze by neměla mít chloupky a měla by být dobře kroucená, aby na háčku držela a dobře se vám nabírala. Mějte na paměti, že podle velikosti háčku a toho, jak budete utahovat, bude i finální výrobek vypadat, ovlivníte tím jeho velikost i pevnost. Ale je to jen o tom to dostat do oka a do ruky a nebát se zkoušet a párat. I to k tomu prostě patří. Časem svůj styl poznáte a vše tomu přizpůsobíte.
Řetízkové oko
Ať už začínáte háčkovat do kruhu nebo rovně, řetízkové oko je toho základem. A na řetízku se můžete učit, jak správně utahovat a pilovat na něm své začátky. V návodech ho najdete pod zkratkou ŘO. Jak tedy na řetízkové oko?
Přízi si překřižte.
Nit povytáhněte a vytvořte smyčku.
Tu utáhněte, aby se na niti vytvořil uzlík (vznikne vám tzv. klouzavý nebo také posuvný uzel, který určitě znáte, dá se s ním po druhé nitce posouvat a tím smyčku utahovat nebo povolovat).
Smyčku navlékněte na háček a přitáhněte a máte základní uzlík.
Přízi z klubka je potřeba držet napnutou, většinou se omotává kolem ukazováčku levé ruky, v pravé budete držet háček (platí pro praváky). Kolem prstu ji stačí omotat dvakrát, u těch, co více kloužou, asi třikrát. Uzpůsobte si ji vždy tak, aby byla napnutá, ale zároveň rovnoměrně klouzala při práci.
Teď začneme háčkovat řetízek. Na háček nahoďte přízi z klubka. Volnými prsty držte první uzlík, aby vám neutíkal a nekroutil se.
Pootočením háčku ji zachyťte.
A protáhněte prvním okem - a na světě je vaše první (resp. druhé) řetízkové oko.
Pokračujte dál stejným způsobem a vznikne vám řetízek. Je důležité, aby všechna očka byla stejně utažená - tedy stejně velká. Můžete je trénovat stále dokola, dokud vám to nepůjde pěkně samo od ruky - vše se dá zatáhnutím za nitku zas lehce vypárat a můžete se stejnou niti pracovat stále dokola. Správné utažení vám pak usnadní háčkování sloupků, protože už budete umět udržovat správné napětí pracovní nitě.
Krátký sloupek
Když už máte v malíčku řetízková oka, můžeme se pustit do krátkého sloupku - v českých návodech bude pod zkratkou KS.
Krátký sloupek má výšku jako jedno řetízkové oko, pamatujte si tedy, že když budete háčkovat krátkými sloupky, budete vždy na začátku nové řady dělat jedno řetízkové oko. Teď budeme začínat na řetízku, řetízkové oko tam už máme a budeme píchat do druhého oka od háčku.
Háček provlékneme okem a nahodíme přízi.
Přízi protáhneme očkem a budeme mít na háčku dvě očka.
Znovu nahodíme přízi na háček.
A protáhneme oběma očky. Na háčku máme jedno očko a pod ním náš první krátký sloupek.
Postup opakujte - do každého oka uháčkujte jeden krátký sloupek.
Dlouhý sloupek
Další řadu budeme tvořit dlouhé sloupky - DS. Dlouhý sloupek je vysoký tři řetízková oka, uháčkujeme tedy na začátku řady tři očka (vytvořenou řadu otočte rubem k sobě, abyste mohli začít nad ní).
Všimněte si, že na řadě krátkých sloupků zase vznikl řetízek. Základním způsobem při háčkování dalších řad je píchání pod obě tyto nitě, tedy mezi dva spodní sloupky. Existují pak i způsoby, kdy se píchá pod přední nebo zadní nit, do nití předchozích sloupku a podobně, vytvoříte tím různé vzory. O nich si napíšeme v některém z příštích dílů.
Víte, které háčkované dekorace teď frčí? Načerpejte inspiraci.
Teď si nahoďte přízi na háček
Píchněte do mezery mezi sloupky předchozí řady.
Znovu nahoďte přízi a protáhněte zpět. Budete mít teď na háčku tři oka.
Na háček nahoďte a provlékněte prvními dvěma oky. Na háčku zůstanou očka už jen dvě.
Zbývá už jen zase nahodit a provléknout dvěma oky. A dlouhý sloupek je na světě.
Uháčkujete si celou řadu dlouhých sloupků - bude to vypadat takhle. Pod ním vidíte krátké sloupky z rubové strany.
Polodlouhý sloupek
Mezičlánkem mezi krátkým a dlouhým sloupkem je polodlouhý sloupek - PDS. Jak byste už možná vytušili, je vysoký jako dvě řetízková oka, na začátku nové řady tedy jimi budete začínat.
Udělejte dvě řetízková oka a pokračujte jako u dlouhého sloupku - nahoďte přízi na háček. Píchněte do mezery mezi sloupky předchozí řady, znovu nahoďte a protáhněte. Budete mít na háčku tři oka.
Teď znovu nahoďte a protáhněte přízi všemi třemi oky. A máte polodlouhý sloupek.
Cvičně si zkuste udělat celou řadu. Tady máme nad sebou řadu z krátkých sloupků z líce, dlouhé sloupky z rubu a polodlouhé sloupky z líce.
První kousek, který vytvoříte může být například jednoduchá prostírka na stůl. Máme pro vás návod.
TIP:
Udělejte radost svým dětem a uháčkujte jim pohádkové postavičky. Podívejte se na video a načerpejte inspiraci. Nebo vyzkoušejte vytvořit rozkošná háčkovaná zvířátka s kartáčovaným kožíškem.
Publikováno: 14. 3. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová