reklama

Háčkovaná zvířátka s kartáčovaným kožíškem: Technika Brush Crochet

Na první pohled se nemůžete rozhodnout, jestli jsou to hračky háčkované, nebo šité z chlupatého materiálu. Prozradíme vám, jak dodat háčkovaným hračkám vzhled zvířátek v chlupatém kožíšku technikou Brush Crochet neboli kartáčovaného háčkování.

Jakou přízi budete potřebovat na Brush Crochet

Nejlépe fungují pletací příze z přírodních vláken. Ovčí vlna, angora, mohér či alpaková příze se vyčesávají velmi snadno, ale stejně tak se dají použít i vlákna umělá, jako je akryl.

Jaký kartáč si pořídit

Postačí vám obyčejný kovový kartáč na vyčesávání psů, se zahnutými drátky. Na jemnější vlnu a malé plochy můžete použít i suchý zip, tedy jeho stranu s háčky, ale počítejte s tím, že vyčesávání chlupu bude trvat déle.

Kartáč na techniku kartáčovaného háčkování
i (Zdroj: Pinterest.com)
Kartáč na techniku kartáčovaného háčkování

Jak budete postupovat při výrobě hračky

Nejprve uháčkujte jednotlivé díly zvířátka krátkými sloupky. Pokud použijete sloupky dlouhé, bude se vám při vyčesávání vytahovat celá příze a budou se tvořit díry. Každý kus vyplňte dutým vláknem. Pak každý kousek, na kterém chcete docílit chlupatého vzhledu, vykartáčujte, a to ještě před sešitím dílů k sobě. Pracujte velmi opatrně, nezapomínejte, že vyčesávaná vlákna se vlastně vytahují a zeslabují, a tím i ničí. Musíte tedy včas rozpoznat, kdy už by se vlna začala trhat. Háčkovaný kus kartáčujte pouze krátkými tahy. Nakonec díly sešijte k sobě a kartáčkem ještě začistěte švy. V místech, kde potřebujete chloupky jenom krátké, například kolem očí nebo na čumáčku zvířátka, klidně použijte nůžky a srst ostříhejte.

Pejsek, vytvořený technikou brush crochet
i (Zdroj: Pinterest.com)
Pejsek, vytvořený technikou brush crochet

Technikou Brush Crochet můžete vyrábět zvířátka, na kterých na první pohled vůbec nepoznáte, že jsou háčkovaná. Jejich srst je tak důkladně vykartáčovaná, že chloupky dokonale háčkované sloupky překryjí.

Zvířátka, jako živá, s dlouhým chlupem
i (Zdroj: Pinterest.com)
Zvířátka, jako živá, s dlouhým chlupem

Na druhou stranu můžete vytvářet naopak hračky, u kterých techniku háčkování přiznáte a chlup bude pouze mírně naznačen nebo háčkování na některých místech vůbec nevykartáčujete, například na spodní straně tlapek.

Hračky, na kterých ponecháte viditelné háčkované sloupky
i (Zdroj: Pinterest.com)
Hračky, na kterých ponecháte viditelné háčkované sloupky

Publikováno: 9. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.