Pes přivázaný v lese, vyhozený v popelnici, týraný svými majiteli…. O tato nešťastná stvoření se starají lidé z různých spolků. Vezmou je do bezpečí, zajistí potravu, veterinární ošetření a hledají jim nový domov. Než se ale najde nový milující člověk, je pro pejsky nejlepší žít v náhradní rodině.
Jak se stát dočasným pečovatelem o psa, takzvaným dočaskářem? Pokud chcete pomoci pejskovi, než si ho vezme někdo nastálo, pak si v okolí najděte spolek nebo útulek, který se takto o psy stará. Dobrovolníci si je berou domů, věnují se jim a starají se o ně do té doby, než se jim podaří najít nový trvalý domov. Mohou to být dva dny, ale i dva roky.
Člověk, který se rozhodne být dočaskářem, musí vždy počítat, že ne vše bude úplně bez problémů. Každý pes, i ten vlastní, občas dokáže pořádně zlobit. U zvířat, která se ocitla v nouzi, nikdo neví, jak budou reagovat na určité situace a také nezná jejich zdravotní stav. To všechno je pak práce pro dočaskáře – zajistit jim veterinární péči a socializovat je. Pokud tohle všechno pejsek zvládne, má velkou šanci brzy najít nový trvalý domov. Dočaskáři by se neměli zaleknout problémů, mít chuť, energii a čas se psy pracovat. „Dočasná péče je dobrovolná a není za ni žádná finanční kompenzace. Jedinou odměnou je pocit, že člověk pomůže zvířeti, které se ocitlo v nouzi a nutně jeho pomoc potřebuje,“ říká Kristina Wurstová ze spolku Pes, nejvěrnější přítel, který má dočaskáře po celé republice; na stránkách pesnejvernejsipritel.cz si můžete přečíst i zkušenosti a příběhy lidí, kteří už nějakého pejska v dočasné péči měli. “Náš spolek ale hradí veškeré náklady na krmení a veterinární péči. Můžeme poskytnout i výbavičku – pelíšek, deku, vodítko, obojek, hračky. Samozřejmě jsme s dočaskáři v kontaktu po celou dobu, než se pro zvířátko najde vhodný domov. Jestliže se vyskytne jakýkoliv problém, řešíme ho společně.“
Najdou brzy nový domov?
Adámek z Lovosic je 11letý hrubosrstý jezevčík, takže trochu tvrdohlavý, ale hodný a přítulný. Pejsek žil léta pohodový život se svojí paničkou, která bohužel letos zemřela. Díky dobré péči původní majitelky je dobře socializovaný, na dlouhé procházky ani velké dovádění už není. Na svůj věk je na tom poměrně dobře, má jen menší šelest na srdci, ale ta se zatím nemusí nijak řešit prášky. Adam je sice menší pejsek, ale s velkou osobností a ještě větším psím srdcem. Kontakt: 606 133 901.
Venoušek, Vašík Venda – tohle malé milé stvoření se ztratilo v Praze. Klidný starší pejsek (asi 15 let) se rád válí v pelíšku, na gauči vedle vás, prostě tam, kde je to zrovna pohodlné. Rád se pomazlí, má rád lidskou společnost, ale nevyžaduje vysloveně pozornost. Prostě mu stačí vědět, že jste tam s ním a v klidu si spinká. Ve svých letech už nemá potřebu doma něco ničit, hezky vydrží sám. Kontakt: 776053463 a 735877495.
Fousek (Bertík) je krásný malý chlupáček, vitální pes v nejlepších letech , který si užívá domácí pohodu, miluje hračky a samota mu nevadí. Je to hodný, milý, čistotný, poslušný pejsek. Jakmile si to doma „okouká“, tak se ihned zapojí do domácího dění. Vyžaduje lidský kontakt, ale pokud bude mít svůj pelíšek u vaší postele, tak si zvykne i na svoji postýlku. V šeru hůře vidí, ale nijak ho to netrápí. Kontakt: 773 084 700.
Bohužel tělesné postižení není jen „výsadou“ lidí, ale občas se s handicapem potýkají i zvířátka. To je právě případ nádherné fenečky, 7leté Lízy, kříženky pasteveckého psa. I přes ochrnutí má velkou chuť k životu, s chutí jí i pije. Lízinka, dnes žije v Praze, je úžasný pejsek, kterému handicap, zdá se, vůbec nevadí. Podstoupila vyšetření CT, které bohužel prokázalo tzv. infarkt míchy. Spolek, kam se od původních majitelů dostala, obstaral pro Lízu vozíček, s jehož pomocí se velmi rychle naučila běhat. Líza má obrovskou chuť do života a pohybem ve vozíčku doslova ožila. Určitě by si zasloužila páníčky – anděly, kteří by ji dokázali milovat stejně jako zdravého pejska a uměli by se o ni postarat. Ideál je dům se zahrádkou a bezbariérovým přístupem dovnitř. Kontakt na pesnejvernejsipritel.cz.
Publikováno: 29. 6. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce