reklama

Výkyvy počasí mohou způsobit zdravotní komplikace. Jak se proti nim chránit?

Zimní období je většinou dost nevypočitatelné. I když se preventivně nabalíme jako pumpy na zimu, venku naráz vysvitne zimní slunce a začne hřát. Nebo naopak, meteorologové slibují slunečné a mírně mrazivé počasí, načež přijde vánice ze Sibiře. Jak se v takových výkyvech počasí oblékat a jak se chránit před prochladnutím nebo promrznutím?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se chránit před výkyvy počasí? (Zdroj: Depositphotos)

Zimní počasí a výkyvy

Ráno jdete do práce za tmy, teploměr ukazuje mínusové hodnoty, sněhu je po kolena. Takže se pěkně teple obléknete, abyste neprochladli a vyrazíte za plněním pracovních povinností. Odpoledne se vracíte domů a ejhle, ono svítí sluníčko, teplota se vesele šplhá k nule a vy odhazujete postupně čepici, rukavice, šálu, rozepínáte bundu u krku a nastavujete tvář teplému proudění vzduchu. Za půl hodiny se okolo vás prožene sněhová vánice a než najdete odhozené svršky, je z vás sněhulák. 

Pokud budete předvídaví a správně si připravíte oblečení, nebude pak zaskočeni výkyvy a rozmary zimního počasí. A pokud se vám toto stane, víte, jak se potom máte chránit a co vám zimní počasí může způsobit?

Zima
i (Zdroj: Depositphotos)
Počasí nepodceňujte, můžete si nerozvážnost pořádně odstonat

Vrstvy

Začneme tím, jak se do zimních sychravých dnů oblékat. Už většinou známe systém vrstev. Říká se tomu také cibulový způsob. Základní vrstvy oblečení jsou 3:

  • spodní vrstva
  • izolační vrstva
  • vrchní vrstva

Spodní vrstvu tvoři spodní prádlo, které by ale mělo být funkční. To znamená, že by mělo být z takových materiálů, které umí odvádět vlhkost a měli bychom se v něm cítit příjemně. Je to především přírodní merino nebo umělé materiály jako polyester, polypropylen nebo polyamid. 

Izolační vrstva má za úkol tepelně izolovat a zabránit úniku tepla od těla, zároveň chrání před chladem zvenku a v neposlední řadě odvádí vlhkost od těla. Ideální izolační vrstva je nejrůznější fleecové oblečení. 

Vrchní vrstvu bychom pak měli používat v závislosti na momentálním počasí. Do silných mrazů je vhodná péřová bunda, která je ale naopak velmi nepraktická ve vlhku (nedoporučuje se v nich třeba zmoknout). Ještě lepší vlastnosti mají membránové oděvy, které jsou odolné proti vlhku i větru. Nejčastěji tyto membránové oděvy nalezneme v typech softshellového oblečení. 

Chladno
i (Zdroj: Depositphotos)
Dbejte především na správné vrstvení oblečení

Zimní slunce umí být zrádné

Nenechte se zmást zimním sluncem, které vás příjemně hřeje do tváří. Pokud nejste zrovna na horách, nerozepínejte si bundy a neuklízejte čepice. Toto slunce nemá "sílu" a neohřeje vás. Vy si naopak rozepnutím bundy vyženete zpoza oblečení nashromážděné teplo a vzápětí vás roztřese chlad. V mrazivých dnech bychom ani my dospělí neměli vycházet ven bez pokrývky hlavy a rukavic. Veškeré tělesné výstupky (zejména uši, nos a konečky prstů) reagují na chlad nejrychleji.

A sami si jistě vzpomenete, jak to bolí, když jste jako děti lítali venku v zimě bez čepice, prochladly vám uši a ty potom doma u kamen postupně "rozmrzaly". Bohužel omrzliny si můžete způsobit i dnes, stačí k tomu nevhodně zvolená obuv. Exkluzivní lehounké kozačky jsou sice poslední výkřik módy, ale pokud nejsou uvnitř vystlané kožíškem nebo jinou tepelnou vrstvou, brzy začnete pociťovat bolest omrzlých prstů na nohou.

Omrzliny
i (Zdroj: Depositphotos)
Omrzliny poznáte velmi rychle - kůže je nepřirozeně bledá a bolestivá na dotyk

Výkyvy počasí mají vliv na zdraví

Své o tom ví kardiaci, diabetici, revmatici nebo psychicky nemocní jedinci. Kardiak si kupodivu nejvíce libuje při špatném počasí a oteplování a zvyšování atmosférického tlaku má na ně skutečně zhoubný vliv. Revmatici zase dlouho dopředu poznají, kdy bude pršet stejně, jako třeba astmatici. 

Výkyvy počasí mohou ale působit i na zdravého člověka. Mohou se projevit bolestmi hlavy, špatnou náladou, poruchami spánku. V extrémních případech je potřeba navštívit specialistu, který může doporučit medikaci. Dříve ale můžeme vyzkoušet některé bylinné produkty a domácí osvědčené recepty a metody.

Dítě
i (Zdroj: Depositphotos)
Pohyb na čerstvém zimním povětří svědčí dětem stejně jako dospělým

Bylinky

Na bolesti hlavy, únavu, poruchy soustředění, stres nebo vyčerpání je skvělý čaj z klanoprašky čínské. Klanopraška je známá též pod označením Schizandra, a nalézt jí můžeme i ve formě želatinových tobolek. 

Při nervozitě nebo únavě se poohlédněte po rozchodnici růžové nebo ženšenu. Obě byliny nabuzují organismus, zahánějí únavu a regenerují organismus. 

Schizandra
i (Zdroj: Depositphotos)
Schizandra neboli klanopraška čínská

Výborným pomocníkem je kopřiva dvoudomá. Tato žahavá bylina dodává tělu podíl železa a vitamínu C, napomáhá čistit močové ústrojí od toxinů a regeneruje organismus. Pravidelné pití odvaru z kopřivy udělá s naším tělem divy. Kopřivu můžeme konzumovat také upravenou v zeleninovém salátu jako špenát, nebo rozmixovanou ve smoothie. Tento nápoj je doslova vitamínovou bombou.

Podobně na tom budeme s užíváním pampelišky, tedy správně smetanky lékařské. Pampeliška nám navíc upraví trávení, napomůže vylučování slin a tvorbě žaludečních šťáv. Také listy pampelišky se dají konzumovat jako salát. 

Minerály

Tělo přes zimu potřebuje vyšší přísun nejen vitamínů, ale také minerálů. Správně nastartovaný a zdravý organismus odolává výkyvům počasí snáz. Dbejte na pravidelný přísun hořčíku, který nalezneme i třeba v tabulce hořké čokolády, v ořechách či v banánech. Naopak bychom se měli vyvarovat zvýšené konzumaci černé kávy nebo silného čaje, neboť kofein i tein vysušuje tělo. 

Naprosto mylná představa zahřát se v zimě alkoholickým nápojem dovedla nejednoho pošetilce až do hrobu. Ono je sice lákavé si při procházce městem dopřát horký svařák nebo se na sjezdovce občerstvit grogem, ale zde dvojnásob platí všeho s mírou. Jeden šálek alkoholického nápoje nám asi neublíží, ale větší množství alkoholu už spolehlivě vede k přehřívání organismu, načež má člověk pocit, že nejrozumnější řešení je si sundat nějakou vrstvu oblečení. Tělu ale nashromážděné teplo rychle uteče a pocit chladu se dostaví až ve chvíli, kdy už můžeme být podchlazeni.

Grog
i (Zdroj: Depositphotos)
Horké alkoholické nápoje si vychutnejte v klidu doma, venku jsou velmi zrádné

Babské rady

Při prochladnutí dbejte především na to, abyste tělo nerozhýbali příliš rychle, i když k tomu váš stav spěje. Podchlazené svaly, kde teplota těla klesla pod 37 °C mohou reagovat silnou bolestí a v některých případech může dojít i k poškození šlach a úponů. Nesnažte se třeba běžet, ale spíše pohybujte celým tělem ve snaze zapojit každou část. 

V případě silného prochladnutí nebo dokonce podezření na omrzliny zkuste vodu. Dbejte na to, aby takto použitá voda byla vlažná a postupně se ohřívala. Vhodná je koupel, avšak je nutné, aby ruce i nohy zůstaly nad vodou. Pokud bychom ponořili ruce i nohy, dojde k rychlému návratu chladné krve do organismu a může nastat i šok.

Výhodu v zimě mají muži. Pokud jejich ženské protějšky zásadně nelpí na hladkých tvářích, bude je mužný vous spolehlivě chránit před zimou. V případě opravdu třeskuté zimy je ideální (a v současnosti i nutné) zakrýt si obličej rouškou nebo šálou. Nezapomeňte také na silnou vrstvu mastného krému na obličej, který vás ochrání před chladem.

Zimní krajina
i (Zdroj: Depositphotos)
Výkyvy počasí vás mohou překvapit během zimy velmi nepříjemně

Sladké nealkoholické nápoje nám také lépe pomohou zvládat nepříjemné počasí. Velmi vítaný je třeba vlažný čaj s medem. A úplnou manou nebeskou je zahřát prochladlé tělo kvalitním vývarem v podobě dobré polévky.

Výkyvy počasí nás ostatně nijak nepřekvapí, pokud budeme otužilí a zdraví. Pomoci nám může i pravidelné saunování, pohyb na čerstvém vzduchu, dechová i tělesná cvičení v přírodě, dlouhé procházky a dobrý spánek. Prostě ve zdravém těle zdravý duch. 

A zařaďte do svého jídelníčku česnek. Ten nejen spolehlivě vyžene upíry z okolí 20 kilometrů, ale navíc vám zlepší obranyschopnost, docílíte lepšího prokrvování organismu a vyplavíte si z těla nežádoucí látky. Česnek tělu dodá silice a vitamíny, a působí preventivně proti virovým onemocněním. 

Česnek
i (Zdroj: Depositphotos)
Česnek, med a citrony patří mezi osvědčené medikamenty pro dobré a pevné draví

Publikováno: 9. 2. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová