reklama

Doma vyrobený trojcípý pletený šátek vás ochrání před chladem i ozdobí

Trojcípý vlněný šátek patří k velmi oblíbeným módním kouskům. Jeho velkou devizou je nadčasovost a univerzálnost. Nosit jej totiž můžete po většinu roku. Unosí jej děti, muži i ženy. Trojcípý šátek můžete mít na svrchním oblečení, ale klidně může být také i ozvláštněním trika, svetru nebo halenky. Velkou výhodou nošení trojcípého šátku jsou i různé způsoby nošení. Alespoň jeden trojcípý šátek by proto neměl chybět v žádném šatníku. Nemáte takový šátek? Nevadí, upleťte si ho s námi. Máme pro vás přichystaný návod, který zvládnou i naprosté začátečnice.

Pletený trojcípý šátek do chladných dnů (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jak začít s pletením trojcípého šátku

Pletení trojcípého šátku se na první pohled může zdát jako poměrně složitá záležitost, nemusí tomu tak být, když najdete ten správný způsob pletení. Trojcípý šátek můžete plést asi pěti různými způsoby, našli jsme pro vás ten nejjednodušší, který zvládnou i naprostí začátečníci. Návod je vhodný i pro děti nad 10 let. 

Šátek
Trojcípý vlněný šátek je praktický doplněk, který zahřeje i ozvláštní outfit. Můžete si ho koupit, ale zvládnete si ho i vyrobit (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pletení tohoto trojcípého šátku je založeno na jednoduchém principu. Vyžaduje pouze dostatečné množství trpělivosti. V průběhu jeho výroby si však zaručeně osvojíte tajemství hladkého pletení. 
Tento šátek se plete od spodního hrotu a nabíráním ok se dostanete až k jeho nejširší základně. 

Co budete potřebovat

  • 3 klubíčka vlny po 50 g nebo 1,5 klubka vlny o 100 g o tloušťce pro jehlice 3,5
  • kruhové jehlice o velikosti 3,5 s délkou lanka alespoň 40 centimetrů
  • nůžky
  • pletací jehlu
Potřeby
K upletení takového šátku toho příliš mnoho nepotřebujete. Základ tvoří vlna, pletací jehlice a nůžky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup výroby trojcípého šátku

Na jehlice, které dáte k sobě, nahodíte první dvě oka.  

Začátek
Nejprve na jehlice nahoďte dvě oka (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Jednu jehlici vytáhněte a dejte se do pletení. První oko upleťte hladce. Mezi první a druhé oko pak nahoďte nové oko a to tak, že na pravou jehlici s upleteným prvním okem přehodíte vlákno vlny. 

První oko
Při pletení první řady je důležité po upletení prvního oka, a byste nahodili druhé oko (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Upleťte hladce i zbývající doposud neupletené oko na levé jehlici. 

První řada
Po upletení první řady tak máte nakonec místo dvou ok tři (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Druhou řadu pleťte první dvě oka hladce. Dříve než upletete třetí oko hladce, opět nahoďte na pravou jehlici vlákno vlny. Teprve až po tomto nahození upleťte i to poslední oko na levé jehlici. 

V třetí řadě máte již čtyři oka. Můžete tedy nejprve hladce uplést první tři oka, pak nahodit jedno oko na pravou jehlici a uplést poslední oko. 

Trojúhelník
Při správném pletení se vám bude trojúhelník neustále rozšiřovat. Zjevný je i jemný vzor, čili lem po obou stranách trojúhelníku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pro čtvrtou řadu a ostatní řady platí to, že vždy první tři oka upletete hladce, čtvrté oko je to nově nahozené a zbytek řady dopleťte hladce. Tímto způsobem pleťte až do chvíle, kdy na jehlicích nebudete mít 210 ok.

Při pletení každé řady nahoďte vždy jen jedno oko a vždy potom, kdy nejprve upletete tři oka hladce. To, že pletete správně, poznáte mimo jiné i podle lemu, který začne u okraje vznikat. 

Ve chvíli, kdy dopletete řadu s 210 oky, upleťte ještě jednu řadu celou hladce. 

Další řady
Potom, co máte upleteno potřebný počet řad, dejte se do shazování a uzavírání ok (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Šátek ukončete. Všechny oka z jehlice uzavřete. 

Počáteční a konečnou nit zafixujte a jehlou zapošijte, aby nikde nevykukovala. To samé proveďte i s vlnou, kterou jste v průběhu pletení navázali. 

Hotový šátek
Hotový šátek můžete nosit jak na tričku nebo mikině, tak i na bundě nebo kabátu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Náš tip: 

Pokud byste chtěli ještě o něco větší šátek, pokračujte, dokud nebudete mít na jehlicích 270 ok. 
Jestli byste chtěli šátek uplést pro malé dítě, postačí, když budete plést zhruba do 120 ok. 
Huňatější trojcípý šátek vytvoříte z vlny, která je určena pro šestky jehlice. K nim pak můžete použít jehlice číslo šest až osm. 

Publikováno: 7. 2. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová