reklama

Léčivý gel z aloe vera

Máme pro vás hádanku. Zdalipak víte, o jaké rostlině se říká, že je “domácí lékárna”. Ano, správně, je to aloe vera. Tato rostlina miluje sluníčko. A protože se jedná o původně pouštní rostlinu, když ji třeba měsíc zapomenete zalít, tak se nic nestane. Obsahuje 200 aktivních látek, které jsou nějakým způsobem prospěšné pro naše tělo. Plus také obsahuje i spoustu vitamínů, A, B, C, E. No prostě, je to hotový zelený zázrak. Můžete ji jako první pomoc použít při popáleninách, odřeninách nebo v okamžicích, když se třeba říznete, případně tehdy, když vás bodne vosa. Poradíme vám, jak tuto rostlinu v rámci první pomoci můžete co nejlépe využít.

Léčivý gel z aloe vera (Zdroj: Prima DOMA)

Jak na to?

První pomoc s použitím čerstvé aloe vera je velmi jednoduchá. Prostě uřízněte kousek listu aloe vera a prýštící šťávu, která obsahuje hojivou látku, důkladně naneste na zraněnou oblast. Pozitivní účinek uvidíte již po chvíli. Pokud si však chcete vytvořit něco do zásoby nebo třeba na cesty či dovolenou, doporučujeme vám, abyste si z aloe vera vyrobili hojivý gel. Pokud nevíte jak na to, nevadí, my vám to prozradíme. Stačí jen nás nadále sledovat.

Obrázek2
V případě rychlé první pomoci můžete použít čerstvě uříznutý kousek listu z aloe vera (Zdroj: Prima DOMA)

Co na výrobu hojivého gelu z aloe vera budete potřebovat?

  • jeden velký list aloe vera
  • škrabku na brambory
  • nůž nebo nůžky
  • lžičku
  • prkénko
  • kokosový olej
  • misku, kterou budete moci vložit do vodní lázně
  • hrnec s vodou
  • sporák
  • tyčový mixér
  • měchačku
  • sklenice s víčkem

Postup výroby

Ty úžasné léčivé vlastnosti si zakonzervujete v kokosovém oleji poměrně lehkým způsobem.

Nejprve si z vaší doma vypěstované aloe vera uřízněte nějaký pěkně rostlý velký list.

Obrázek3
Výroba gelu z aloe vera je jednoduchá. V prvé řadě na ni však potřebujete živou rostlinu aloe. Z níž budete moci uříznout jeden list a dále ho pak ještě zpracovat (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí vychytané metody si na dřevěném prkénku nejprve seříznete okraje listu aloe vera, a pak s pomocí škrabky na brambory stáhněte vrchní vrstvu listu.

Obrázek4
Nakonec dužinu z otevřeného listu aloe vera seškrábnete lžičkou (Zdroj: Prima DOMA)

Potom za použití lžičky stáhněte dužinu aloe vera ze spodní zbylé části listu. Buďte pečliví, stáhněte skutečně všechno.

V dalším kroku si na plotnu nachystejte hrnec s vodou, do něhož vložíte vhodnou misku nebo třeba i rendlík, pokud nemáte vhodnou misku.

Obrázek5
Pro výrobu gelu z aloe vera je zapotřebí nejprve rozpustit kokosový olej ve vodní lázni (Zdroj: Prima DOMA)

Do misky vložte zhruba 100 g čistého kokosového oleje. Ten je za běžné pokojové teploty tuhý, a proto jej potřebujeme na mírném plamenu ve vodní lázni rozpustit.

Obrázek6
Do rozpuštěného kokosového oleje se pak přidá dužina z listu aloe vera (Zdroj: Prima DOMA)

Do rozpuštěného oleje pak přidejte veškerou dužinu z aloe vera. Vše důkladně promíchejte.

Pro lepší konzistenci směs ještě pro jistotu rozmixujte tyčovým mixérem.

Obrázek7
Pro lepší konzistenci gelu je vhodné směs ještě rozmixovat tyčovým mixérem (Zdroj: Prima DOMA)

Hotový gel z aloe vera přelijte do čistých a suchých sklenic s dobrým uzávěrem (předem je vysterilizujte v troubě) a vložte do lednice. Tam během několika hodin gel zatuhne.

Obrázek1
Výroba gelu z aloe vera je jednoduchá. Přesvědčte se o tom s námi (Zdroj: Prima DOMA)

Ztuhlý gel pak můžete bez obav používat, a to nejen na štípance a ranky, ale i na suché a popraskané rty v zimním období.

Obrázek8
Gel přelijte do skleniček s dobrým uzávěrem a uložte do lednice, kde gel zatuhne (Zdroj: Prima DOMA)

Pěstujte si doma aloe vera

Aloe vera si můžete pěstovat doma. Není to nic složitého. Rostlina je totiž nenáročná na údržbu. Snadno se i množí. Jednak z ní raší postranní výhonky a kromě toho můžete zasadit celý jeden list. Pozor, nejprve ho musíte nechat po uříznutí několik dní zaschnout. Teprve potom jej můžete bez obav zasadit do zeminy smíchané s pískem v poměru 1:1. Ať se aloe cítí jako by byla ve skutečné poušti.

Publikováno: 25. 1. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová