reklama

Ochrana prostředí se snahou o co nejmenší používání obalů

Věděli jste, že člověk obalový vyprodukuje za rok až 400 kilogramů odpadu? Jen pro představu - za pouhé tři dny byste se obalili obaly od hlavy až po paty. Chcete to změnit? Ptáte se, proč a jak bychom měli žít bez obalů?

i (Zdroj: Depositphotos)
Ochrana prostředí se snahou co nejmenšího používání obalů (Zdroj: Depositphotos)

Proč žít bez obalů?

Bez obalů bychom měli žít proto, protože jako lidstvo na celé planetě vyprodukujeme nadměrné množství jednorázových plastů, které se potom při rozkladu ve formě mikroplastů dostávají do vody i do půdy, kde hubí mnoho živočichů. V konečném důsledku pak i nás samotné.

Zero West

Životu bez odpadu se říká Zero West. V českém překladu to znamená nulový odpad, čehož je však v reálu těžké dosáhnout. Samozřejmě, že každý z nás produkuje nějaký odpad. Nežijeme někde v lese, kde bychom si všechno pěstovali nebo utrhli. Ale pokud zkusíme naplnit Zero West myšlenku, mohli bychom toho dosáhnout alespoň částečně.

Zero West koncept tvoří pět důležitých bodů, které když budeme následovat, tak nás vlastně dovedou k tomu, abychom žili zodpovědnější, šetrnější v konečném důsledku i šťastnější život.

Obchod
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bezobalové obchody získávají stále více klientů, kterým není osud planety lhostejný

Bod č. 1

Nejdůležitější bod Zero West konceptu je spojen se slovem zamítnout. Myšleno je tím nepustit si do života všechny zbytečné věci. Jsou to třeba různé reklamní předměty, jakými jsou například vizitky, ale také to může být i zbytečné nakupování módních doplňků.

Sladkosti
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sladkosti nemusíte kupovat v krabičkách a sáčcích, kupte si vážené

Bod č. 2 a 3

Dalším důležitým bodem je zredukovat ty věci, které již doma máme. A když už jsme zredukovali ty věci, které doma máme, tak mohu znovu používat ty věci, které jsem si doma nechali. Pravděpodobně jde totiž o věci, které nám jsou k užitku, jejichž materiál nám vyhovuje, které máme rádi a kterými se chceme obklopovat.

Drogerie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Namísto klasických tekutých mýdel vyzkoušejte přírodní kosmetiku

Bod č. 4 a 5

Dalším, tedy čtvrtým krokem, je recyklace. Recyklace není nové slovo. Recyklaci mnoho z nás zná, ale myslí si, že jde o základ Zero West konceptu. Tady ale vidíte, že jde ve skutečnosti až o čtvrtý bod. To, co se navíc nedá zrecyklovat, se mnohdy dá ještě i zkompostovat.

Říká se sice, že Češi jsou dobří v recyklaci a třídění odpadu, ale stále je co zlepšovat. Recyklace a třídění jsou totiž dva pojmy. Česká republika je velmi dobrá v třídění odpadu, který se nám doma hromadí, ten tedy skutečně umíme roztřídit mezi sklo, papír a podobně. To nám skutečně nedělá problémy. Recyklace je však už jiný pojem. Recyklace znamená, že se nějakým způsobem nakládá s tím už jednou vytříděným odpadem. A v tomto bodě bohužel u nás pokulháváme. U nás v Česku se v reálu nakonec zrecykluje pouze polovina toho, co se vytřídí. Je proto důležité si uvědomit, že třídění, ani následná recyklace není nejdůležitějším bodem Zero West konceptu. Mnohem důležitější je právě to předcházení vzniku samotného odpadu.

Tekuté zboží
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ani tekuté zboží nepotřebuje plastové obaly - přineste si vlastní nádobu a natočte si potřebné množství

Recyklovat můžete i vy

Rozumíte tomu správně. Recyklovat můžete i vy jako jednotlivec. Je tomu skutečně tak. Jde to například tehdy, když třeba k nákupu použijete obaly opakovaně. U některých obalů je to skutečně možné. Použít je navíc můžete i na nákup bezobalových potravin. Znovu použití obalů patří k základům bezobalového nákupu.

Zelenina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zeleninu udržíte déle svěží a čerstvou když jí namočíte do vody

Jak na bezobalový nákup

Víte, jak se na takový bezobalový nákup připravit? Prvním krokem pro bezobalový nákup je podívání se do lednice a do spíže. To proto, abyste zjistili, co už tam všechno máte a co skutečně potřebujete dokoupit. Pak si podle vytvořeného seznamu nákupu připravíte obaly potřebné k nákupu. Nemusíte se však obávat, i kdyby se stalo, že zrovna obaly nemáte nebo nemáte potřebné množství obalů, máte problém. Většina bezobalových prodejen disponuje čistými vymytými sklenicemi, které si můžete zdarma vzít a použít pro svůj nákup. A kromě nich tam jsou i různé jiné obaly, které si můžete zakoupit. Jde o různé sklenice, nerezové dózy. případně skleněné dózy. Ty si můžete zakoupit, naplnit a odnést domů a nechat si je.

Sklenice
i (Zdroj: Prima DOMA)
V mnoha bezobalových obchodech vám nabídnou jako alternativu plastovým sáčkům praktické sklenice na tekuté zboží

Jak takové nakupování v bezobalovém obchodě funguje?

když přijdete do bezobalového obchodu, je důležité si nejprve svůj obal zvážit. Může to totiž být skleněná dóza ale i papírový pytlík, a to je podstatný rozdíl. Takže přijdete k váze, zvážíte si jej a pak si jdete nabrat produkt. Zvážit si v takovém obchodě můžete nejen potraviny, ale i drogerii. Potom, co budete mít vše zvážené, dojdete k pokladně, kde vám pak vše naúčtují.

Co s nákupem bez obalu potom doma?

Potom, co si z bezobalového obchodu donesete potraviny domů, je nejdůležitější potraviny ošetřit tak, aby co nejdéle vydržely čerstvé. To platí i pro maso zakoupené bez obalu. Problémem se tedy může jevit, jak ho správně uchovat. V restauracích hojně užívají k ošetření masa takzvané vakuování, díky němuž maso vydrží  až pětkrát déle, než je tomu obvykle. K masu se totiž nedostává kyslík a plísně a mikroby tak nemají šanci. Systém vakuování však dnes není pouze systém vhodným pro restaurace. Používat ho můžete i vy. Skvělé na tom je, že s pomocí některých vakuovaček si můžete doma maso i marinovat. Tento způsob marinování spočívá v tom, že pomocí změny tlaku se maso roztahuje a stahuje a tím velice rychle absorbuje veškeré vůně a chutě, a to již během patnácti minut. Velkou výhodou je i to, že vakuovací sáčky můžete u suchých potravin, jakými jsou třeba ořechy, používat opakovaně. Díky tomu tak opět šetříte životní prostředí.

Vakuování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vakuování se stalo hitem našich domácností

Jakou vakuovačku si na to pořídit?

Ideálně takovou, která vám kromě běžného vakuování potravin dokáže i marinovat maso. Tedy třeba vakuovačku a baličku potravin s řezačkou DOMO DO331L. Tato moderní automatická vakuovačka dokáže snadno a rychle potraviny vakuovat do silnostěnných fólií ve kterých lze uskladnit potraviny čerstvé až 5x déle než běžným způsobem, nebo za použití speciálního programu vám i namarinuje maso třeba na grilování. Dodávané fólie lze používat dokonce i k pomalému vaření Sous Vide.

Vakuovačka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vakuování potravin je udrží déle poživatelné a čerstvé

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 12. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Předcházení vzniku odpadu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Metoda zero waste vás naučí nakupovat bez zbytečných obalů, které jinak končí v koši.