Perníčky patří k folkloru předvánočního pečení již od středověku. Abychom se ale nemuseli stále dokola plácat s tradičními hvězdičkami, prasátky nebo podkovičkami, máme pro vás inspiraci na krásnou perníčkovou dekoraci v podobě stromečku. Můžete jej darovat v rámci mikulášské nadílky nebo jako vtipný dárek od Ježíška.
Perníčkový stromeček jako milá dekorace i dobrota
Perníky znali už babičky našich babiček. Původní receptura byla o hodně jednodušší než dnešní - mouka, med a pepř. Odtud také název pro perník - peprník. Ačkoliv si v Čechách perníkářské právo přisvojuje město Pardubice, v minulých stoletích se pekly perníky v mnoha hanzovních městech v Evropě. Jejich trvanlivost byla podmíněna podílem koření a řádným vysušením.
Naše perníčky tak, jak je známe dnes jsou vláčné, sladké a polévané čokoládou, slepované marmeládou nebo zdobené polevami. My vám dnes nabídneme perníčky s láskou pečené. Podle návodu si zkuste doma vytvořit perníčkový stromeček, který můžete darovat jako milý dárek.
Receptura
Suroviny na těsto:
- 550 g hladké mouky
- ½ prášku do perníku
- 2 lžičky jedlé sody
- koření do perníku tlučené
- 120 g Hery
- 2 lžíce medu
- 3 vejce
- 220 g moučkového cukru
Nejprve všechny suché suroviny smícháme v míse. Heru s medem rozpustíme nad párou. Vejce ušleháme s moučkovým cukrem. Pak spojíme s medem a Herou a vyšleháme. Tekutou směs vlijeme do suché a vypracujeme vláčné těsto. V lednici necháme do druhého dne odpočinout.
Druhý den těsto rozválíme na pomoučeném vále.
Připravíme si formičky ve tvaru hvězdiček. Na další díly na tvorbu stromečku budeme potřebovat velkou formičku ve tvaru trojúhelníku. Pokud takovou formičku nemáme, tvar vykrojíme z těsta nožem.
Na podstavec stromečku vykrojíme z těsta velké kolečko, jako formička nám poslouží obrácená miska.
Do kolečka vykrojíme malé kolečko, do kterého přijde po upečení čajová svíčka.
Hvězdičky, trojúhelníky (na každý stromeček 4, ale mohou být i ze 3 dílků) a kolečko přeneseme na pečící papír. Hvězdiček vykrojíme minimálně na dva plechy, budeme jich potřebovat celkem dost.
Pokud nám zbude nějaké perníkové těsto, vykrájíme z něj další tvary perníčků, které se budou hodit třeba do mikulášského balíčku.
Všechny perníčky dáme do trouby a pečeme cca půl hodiny na 150 °C. Perníčky před úplným upečením vytáhneme z trouby a potřeme mašlovačkou - rozšlehané vejce s vodou způsobí, že se perníčky budou hezky lesknout.
Když jsou perníčky upečené, necháme je vychladnout a mezitím si připravíme bílkovou polevu, kterou budeme perníčky zdobit. Část polevy poslouží jako lepidlo při kompletaci stromečku.
Zdobit polevou a cukrářskými perličkami budeme hvězdičky.
Některé hvězdičky potřeme polevou po celé ploše, některé vyzdobíme jemnými čárkami a ornamenty.
A jakmile hvězdičky a poleva zaschnou, přistoupíme ke kompletaci celého stromečku.
Nejprve si vezmeme kulatý podstavec a na něj polevou přilepíme trojúhelníky, které budou představovat tělo stromečku.
Odspodu pak budeme přilepovat hvězdičky. Ty by měly zcela pokrýt všechny strany stromečku.
Jako závěrečnou dekoraci si připravíme barevné stužky - vždy se snažíme všechny barvy sladit do jedné nebo dvou a podle toho vybíráme i stužky.
Hotový stromeček pak může vypadat třeba takto:
Publikováno: 11. 12. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová