Dárek pro maminku a její novorozené děťátko může mít různou podobu. Většinou každého napadne oblečení a hračky, ale kouzelný květinový koš s medvídkem, to je prostě originál!
Aranže, kytice a květinové koše, které objednávají nadšení příbuzní a kamarádi novopečeným maminkám jako dárky k narození miminka, vyrábíme v ateliéru moc rádi. Ve většině porodnic se ovšem setkáváme s tím, že z hygienických důvodů nemohou být květiny umístěny přímo na pokoji. Proto většinou doporučujeme počkat pár dnů do doby, než je maminka s děťátkem doma, a poté s velkou radostí posíláme kurýra – třeba právě s takovým dárkovým košem, jehož přípravu si ukážeme v následujícím návodu.
Na výrobu květinového koše budete potřebovat
- nízký proutěný koš či ošatku, ideálně s igelitovou výstelkou (koš může být i klasický dárkový – s velkým tenkým uchem)
- aranžovací hmotu
- celofán
- růže (Rosa), kultivar Ocean song, 3 ks,
- okrasný typ česneku (Allium), 2 ks,
- šeřík (Syringa), cca 12 větviček,
- agapantus (Agapanthus), 2 ks,
- známý též jako kalokvět,
- eustomu (Eustoma grandiflorum), 3 ks
- medvídka
- kartičku s věnováním
Jak budete postupovat
1. krok
Medvídka si před umístěním do aranže opatrně nadrátkujte. Můžete ho samozřejmě pouze posadit, ale měl by být stabilní, aby při manipulaci s košem nevypadl. Dobré je také vypodložit ho celofánem, aby nebyl mokrý od aranžovací hmoty, stačí jen čtvereček – větší kus by překážel při samotném aranžování.
2. krok
I v případě, že seženete ošatku či košík vyložený igelitem již od výrobce, doporučuji ještě pojistit nepromokavost vaší aranže celofánem.
3. krok
Nejdříve umístěte medvídka (či jinou hračku) a poté vkládejte šeřík, který je z uvedených květin nejvýraznější. Stonky můžete sestříhávat nůžkami, protože se jedná spíše o větvičky, kterým zahradnické nůžky nevadí, a vy si alespoň neztupíte floristický nožík. V zadní části aranže vkládejte doprostřed vyšší větvičky, ke krajům nižší. V přední části by měly být větvičky kratší. Ve střední části šeřík nedávejte příliš nahusto, aby se zde vešly další květiny.
4. krok
Vkládejte i ostatní květiny – rovnoměrně po celém koši. Drobnější květy jako eustomu můžete nechat ve větší výšce, k základu naopak přidávejte opticky těžší rostlinný materiál, jako jsou kulatá květenství okrasného česneku.
5. krok
Pozor na zadní část aranžmá – i zde by měla být hmota pěkně vykryta, postačí k tomu však pouze zeleň – v našem případě listy šeříku.
Prima tip
Většinou se nabízí jednoduché a předvídatelné řešení barevnosti kytic: holčička = růžové květiny, chlapeček = modré. Osobně mi přijde mnohem originálnější a tak nějak „genderově nezatížené“ řešení v podobě čistě bílých květin, či jakýchkoli pastelových barev a ideálně tón v tónu. Navíc se nám nejednou stalo, že při objednávce například kolegové z práce netuší, co se mamince vlastně narodilo, lze tím tedy předejít i dobrému trapasu!
Text a návod je z knihy Můj květinový ateliér z nakladatelství Smart Press.
Autorka, zkušená a úspěšná floristka Markéta Keclíková, zasvěcuje čtenáře srozumitelnou a čtivou formou do základů praktické floristiky, jejích technik a pojetí, ale kniha obsahuje také řadu užitečných rad týkajících se nákupu květin, péče o ně a jejich vlastností. Kniha obsahuje přes 200 návodných a ilustračních fotografií, podle kterých dokáže i začátečník vyrobit půvabnou a originální dekoraci nebo dárek pro dívku, ženu či muže.
Publikováno: 16. 5. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce