reklama

Jak se pustit do řezbářství: Vyřežte si s námi dřevěnou lžíci

Řezbářství může být krásným koníčkem pro každého, kdo rád tvoří rukama a miluje vůni dřeva. Zkušená řezbářka Běla Jeřábková nás přišla přesvědčit, že s trpělivostí a dobrými nástroji, má šanci každý.

Jak se pustit do řezbářství 2

Jaké náčiní budete potřebovat

  • Dláta (kromě rovných truhlářských hlavně různá profilová, tzn. různě hluboké průhyby a různé šířky, pro začátek stačí 3-4
  • paličku na větší práce
  • truhlářskou hoblici (ponk) nebo nějaký typ řezbářské upínky

S čím je vhodné začít

Na začátek jsou vhodné jednoduché tvary, jako jsou lžíce, mísa, jednoduchá maska, jednoduchý reliéf, ale i soška nějakého zvířete. Možnosti jsou vždy dané tím, kolik a jaká dláta máte k dispozici. Záleží také na vaší trpělivosti, například ozdobné techniky jako vrubořez či upichovaný ornament (např. z formiček na perníky) je o preciznosti, dostatečném počtu dlát a hlavně trpělivosti, ale zase k tomu nepotřebujete žádnou sílu. Nejdříve si potřebujete ujasnit, jak vlákna ve dřevě vedou a jak se chovají, co se jednou uštípne, už nevrátíte. Pokud se pouštíte rovnou do prostorové řezby, je orientace ve směrech dřeva nezbytná. Ale například u nízkého reliéfu to není důležité. A hlavně je důležité se nepořezat, stačí ale dodržovat pár jednoduchých pravidel bezpečné práce.

Jak se pustit do řezbářství 2
Jak se pustit do řezbářství 2 (Zdroj: Prima FTV)

Dřevo, vhodné pro začátečníky

Lípa, která je měkká a snadno se opracovává a přitom se z ní dají vyřezávat i jemné detaily. Pokud už máte nějakou zkušenost a hledáte zajímavě zbarvená dřeva, tak zkuste třešeň, švestku, hrušeň, ořech, ale ta jsou již středně tvrdá.

Jak postupovat

Každá řezba, tvar, má nějaký vhodný postup jak jí řezat, ale může se lišit u začátečníka a zkušeného řezbáře. Také podle počtu dlát, která máte k dispozici. Hlavní ale je že začátečník musí zvládat více problémů najednou: naučit se respektovat směry vláken, dobře ovládat dláto a různé jeho úchopy, musí si motiv dobře předkreslit a u plastik pracovat s prostorovou představivostí, to je zase sochařský problém. Proto je na začátek vhodné zvolit co nejjednodušší tvar a teprve až ovládnete dostatečně techniku řezby a získáte cit pro materiál, a tedy odhadnete, kde se dřevo může odštípnout atd., pak si můžete volit složitější řezbu: propracovanější sošky, kde jsou již jemné detaily, hluboký reliéf, figury, loutky atd. Řezbář se učí stále na každé další řezbě.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký