reklama

Jak se pustit do řezbářství: Vyřežte si s námi dřevěnou lžíci

Řezbářství může být krásným koníčkem pro každého, kdo rád tvoří rukama a miluje vůni dřeva. S trpělivostí a dobrými nástroji má šanci každý.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké náčiní budete potřebovat:

  • dláta (kromě rovných truhlářských hlavně různá profilová, tzn. různě hluboké průhyby a různé šířky, pro začátek stačí 3-4
  • paličku na větší práce
  • truhlářskou hoblici (ponk) nebo nějaký typ řezbářské upínky

S čím je vhodné začít

Na začátek jsou vhodné jednoduché tvary, jako jsou lžíce, mísa, jednoduchá maska, jednoduchý reliéf, ale i soška nějakého zvířete. Možnosti jsou vždy dané tím, kolik a jaká dláta máte k dispozici. Záleží také na vaší trpělivosti, například ozdobné techniky jako vrubořez či upichovaný ornament (např. z formiček na perníky) je o preciznosti, dostatečném počtu dlát a hlavně trpělivosti, ale zase k tomu nepotřebujete žádnou sílu.

Nejdříve si potřebujete ujasnit, jak vlákna ve dřevě vedou a jak se chovají, co se jednou uštípne, už nevrátíte. Pokud se pouštíte rovnou do prostorové řezby, je orientace ve směrech dřeva nezbytná. Ale například u nízkého reliéfu to není důležité. A hlavně je důležité se nepořezat, stačí ale dodržovat pár jednoduchých pravidel bezpečné práce.

Chcete začít řezbařit? Pořiďte si sadu dlát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chcete začít řezbařit? Pořiďte si sadu dlát

Dřevo vhodné pro začátečníky

Lípa, která je měkká a snadno se opracovává a přitom se z ní dají vyřezávat i jemné detaily. Pokud už máte nějakou zkušenost a hledáte zajímavě zbarvená dřeva, tak zkuste třešeň, švestku, hrušeň, ořech, ale ta jsou již středně tvrdá.

Jak postupovat:

Každá řezba, tvar, má nějaký vhodný postup jak jí řezat, ale může se lišit u začátečníka a zkušeného řezbáře. Také podle počtu dlát, která máte k dispozici. Hlavní ale je že začátečník musí zvládat více problémů najednou: naučit se respektovat směry vláken, dobře ovládat dláto a různé jeho úchopy, musí si motiv dobře předkreslit a u plastik pracovat s prostorovou představivostí, to je zase sochařský problém.

Proto je na začátek vhodné zvolit co nejjednodušší tvar a teprve až ovládnete dostatečně techniku řezby a získáte cit pro materiál, a tedy odhadnete, kde se dřevo může odštípnout atd., pak si můžete volit složitější řezbu: propracovanější sošky, kde jsou již jemné detaily, hluboký reliéf, figury, loutky atd. Řezbář se učí stále na každé další řezbě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 10. 4. 2017, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký