reklama

Bezpečný život s domácími mazlíčky

Jak by měl vypadat úklid v bytě, kde vládne domácí mazlíček, a co všechno bychom si měli pořídit, abychom minimalizovali riziko přenosu infekcí ze zvířat na lidi?

Kromě příjemných emocí přinášejí zvířata do domácností také problémy; přenášejí celou řadu zoonóz, kterých bylo identifikováno na dvě stě různých druhů. Ze zvířete na člověka se přenášejí při přímém kontaktu se stolicí nebo při pokousání či poškrabání. Samostatnou kapitolou jsou alergie na srst nebo roztoče, kteří rádi přebývají v huňatých kožíšcích domácích mazlíčků.

Domácí mazlíčci jsou zdrojem alergenů v domácnosti
i (Zdroj: pixabay.com)
Domácí mazlíčci jsou zdrojem alergenů v domácnosti

Samozřejmě, že všechny problémy a rizika nákazy se dají minimalizovat dodržováním důsledné hygieny a základních pravidel.

Bezpečný život s domácími mazlíčky

  • Vždy důkladně čistěte kočičí záchodky, klece ptáků, obydlí myší, křečků a potkanů.
  • S parazity vám pomůže každý veterinární lékař. Metody odčervování jsou velmi šetrné a cenově dostupné.
  • Domácí zvířata vás mohou potrápit také plísněmi. Pokud máte podezření, že červené svědivé fleky na rukou, obličeji nebo lýtkách jsou způsobená kontaktem se zvířetem, vyhledejte veterináře. Ten vám předepíše potřebná antimykotika ve formě masti.
  • Hygiena by měla být prvořadá v pravidelném, nejlépe každodenním úklidu. Každé zvíře ztrácí chlupy, nosí do bytu na tlapkách nečistoty a znečišťuje křesla a sedací soupravy.
Sedací soupravu je vhodné překrýt dekou, která se snadno vypere
i (Zdroj: pixabay.com)
Sedací soupravu je vhodné překrýt dekou, která se snadno vypere
  • Jste-li majitelem štěněte nebo koťátka, naučte je co nejrychleji vykonávat potřebu na k tomu určeném místě, které udržujte v maximální čistotě. Pro kočky pořiďte kvalitní stelivo, stejně tak i křečkům, potkanům, myším a ptákům, které pravidelně vyměňujte, jinak vás začne omezovat nepříjemný zápach. Pejska naučte dělat loužičky buď na noviny, nebo zkuste ultrasavé podložky s indikátorem vlhkosti, které jsou opatřeny zespodu fólií nepropouštějící vlhkost, takže se vám neznečistí podlaha. Podložku na podlahu upevníte samolepícími rohy. Tyto podložky jsou jemně parfemované a štěňata přitahují k vykonávání potřeby.
  • Snažte se omezit štěněti nebo koťátku volný pohyb po bytě, zvláště do té doby, než se naučí chodit na vymezené místo, v případě pejska pouze venku.
  • Velkým problémem s udržením čistoty v bytě jsou přestárlá a nemocná zvířata. Tady rovněž pomohou ultrasavé podložky. Lze je použít také při cestování, hodí se do každého přepravního boxu, klece či tašky.
  • Vám se to možná nezdá, ale návštěva vždy bezpečně pozná, že v bytě „bydlí“ i nějaké zvířátko. Proti typickému zápachu lze účinně bojovat likvidátory, které vám doporučí veterinární lékař. Přípravky jsou netoxické, neškodí člověku ani zvířeti a efektivně odstraní, nikoliv jen překryjí zápach z výkalů, srsti i rozkládající se potravy.

Publikováno: 2. 3. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce