Barvení vajec přírodní cestou: Vyzkoušejte červenou řepu, cibuli i zelí

Klasickými potravinovými barvivy obarvíte vejce snadno a rychle, a i získané barvy budou ve většině případů velmi povedené a krásně pestré. V poslední době se ale stále více hospodyněk vrací k praktikám našich předků a používá barviva přírodní. Jak je to ale s jejich účinností?

Na co nikdy nesmíte zapomenout?

Přece na řádné umytí a odmaštění skořápek vajec. Stačí je omýt v teplé vodě s trochou saponátu. Na nezbytná červená razítka vajec z obchodu trochu přitlačte houbičkou s jarem, razítkovací barva většinou dobře pustí. Na rozdíl od barvení průmyslovými barvivy, s přírodními můžete vejce rovnou vařit.

Barvení vajec přírodní cestou
Barvení vajec přírodní cestou (Zdroj: pixabay.com)

1. Barvení vajec přírodní cestou: Cibulové slupky barví na okrovou až hnědou

Naprosto osvědčená klasika, kterou vyzkoušel snad každý, nikdy nezklame. Čím více slupek použijete, tím budou skořápky vajec tmavší. Vejce vařte spolu se slupkami 10 minut a nezapomeňte, že vejce musí být zcela ponořená, jinak se na nich udělá nepěkný flek.

Cibulové slupky jsou opravdu nejlepší
Cibulové slupky jsou opravdu nejlepší (Zdroj: pixabay.com)

2. Barvení vajec přírodní cestou: Červená řepa vykouzlí růžovou

Krásný odstín růžové získáte s pomocí červené řepy. Použijte dvě řepy, přidat můžete i červené víno nebo trochu octa a vařte spolu s vejci 10 minut. Barva bude krásně intenzivní, jedinou nevýhodou je, že intenzivně obarvené bude vše, na co vám barvivo kápne.

3. Barvení vajec přírodní cestou: Červené zelí překvapí modrou barvou

A pak, že modrá barva se v přírodě vyskytuje jen vzácně. Skrývá se v červeném zelí. Vejce opět vařte 10 minut se zelím a octem, ale pak je nechte klidně i několik hodin v chladnoucím nálevu.

4. Barvení vajec přírodní cestou: Špenát dodá jemný odstín zelené

Očekávejte ale opravdu jen velmi jemný nádech do zelena. Ke špenátu můžete nasekat i kopřivy, ale na intenzitě barvy to příliš znát nebude.

5. Barvení vajec přírodní cestou: Kurkumový prášek barví do žluta

Barva se dobře chytá na bílá vejce, na vejcích hnědých je ale málo intenzivní a podobná cibulovému odvaru, který je mnohem dostupnější.

Prima tip: za nás cibulové slupky

Tak kterou přírodní ingredienci letos při barvení velikonočních vajec vyzkoušíte? Za redakci doporučujeme tutovku - cibulové slupky, ale i červenou řepu a červené zelí.

Související k tématu