reklama

Vidlička, nůž a lžíce: Jídelní příbor v historii i kreativní současnosti

Co tu bylo jako první? Samozřejmě nůž, kterým se zpracovávalo maso, ale ani vidlička a lžíce nejsou vynálezem moderní doby. Jsou známé již ze starověkého Egypta. Dnes považujeme příbory za naprostou samozřejmost, a dokonce si s nimi dokážeme i pěkně kreativně pohrát. Nevěříte?

i (Zdroj: Pinterest)
Jídelní příbory prakticky i originálně

Historie neoddělitelné trojice dnešního jídelního příboru zdaleka nebyla společná. Každý zvlášť ušly pěkně dlouhou cestu…

Společný nůž

Nůž je nejstarší nástroj, používaný při konzumaci jídla, tedy většinou masa. Původně byl na stole nůž jen jeden, společný pro všechny stolovníky. A to dokonce ještě v 16. století, až na jeho konci získal každý ze strávníků nůž vlastní. Původně byl jídelní nůž špičatý, svůj typický zakulacený tvar dostal až v 17. století, na francouzském královském dvoře.

Nepostradatelná lžíce

Už ve starověku, v době, kdy se začaly vařit kaše, by se lidé bez lžíce jen těžko obešli. Nejstarší známé lžíce pocházejí ze starověkého Egypta a byly vyrobeny ze dřeva, pazourku nebo slonové kosti. Z Číny pocházejí zase lžíce bronzové, stejně jako lžíce starých Řeků a Římanů. Ve středověku se používaly různé materiály, samozřejmě v závislosti na možnostech majitele. Nejchudší lidé měli lžíce ze dřeva, nejbohatší ze stříbra. Poměrně brzy přišli lidé na to, že lžíce ze železa ovlivňuje chuť pokrmu, železo se proto nepoužívalo. Původně měla lžíce širší tvar a byla mnohem mělčí. Současný tvar se ustálil až ke konci 18. století.

Praktická vidlička

První vidličky, ve starém Egyptě a Římě, se používaly na přípravu a servírování pokrmů. Jako jídelní příbor se vidlička začala používat v Byzantské říši a byla dvojzubá. V 16. století už se vidlička používala v celé jižní Evropě, ke stolování se používal komplet vidličky a lžíce. V severní Evropě se vidlička hodně rozšířila až v 18. století.

Vidlička měla svou cestu na stůl trochu těžkou i proto, že se nelíbila katolické církvi, která v ní viděla nástroj ďáblův. Současnou podobu se čtyřmi hroty získala vidlička dokonce až v 19. století. Vidlička, lžíce i nůž, ať už bohatě zdobené, nebo elegantně jednoduché, dokáží povzbudit naši kreativitu k zajímavým výkonům. Jak se vám líbí nápady, které jsme pro vás posbírali?

Vyklepáno na placku

Nejlépe se vám bude pracovat se starou hliníkovou lžící. Na rozklepávání použijte gumovou palici nebo kladívko, pak si ale lžíci chraňte kouskem látky nebo filcem. Nápisy vytvoříte raznicemi, které se dají koupit ve výtvarných potřebách nebo na internetu.

Co byste řekli na cedulku?
i (Zdroj: Pinterest)
Co byste řekli na cedulku?

Lžíce v pugétu

Máte doma nepotřebné lžičky? Stačí je svázat drátkem do malého pugétu kolem žárovky, visící na kabelu od stropu a stylový lustr je na světě.

Originální stínidlo
i (Zdroj: Pinterest)
Originální stínidlo

Stylová lampa

Stačí ze starého stínidla na lampu ponechat jen kovovou kostru a na ni připevnit zajímavé příbory. Jen musíte počítat s tím, že neprůhledné příbory budou vrhat stíny po okolních stěnách.

Stylové lampy jako ozdoba interiéru
i (Zdroj: Pinterest)
Stylové lampy jako ozdoba interiéru

Svícny z vidliček

Ať už použijete tři svázané vidličky nebo jenom jednu, vždy je lepší, podložit svícen talířkem, který bude zachytávat kapající vosk.

Nápadité svícny z vidliček
i (Zdroj: Pinterest)
Nápadité svícny z vidliček

Stojánek na fotografii

Šikovný držák na rodinné fotografie zvládnete vyrobit ze staré vidličky za pár minut. Jen si nezapomeňte při ohýbání vidličky podložit kleště kouskem hadříku, ať na kovu vidličky nevytvoříte nevzhledné rýhy.

Praktický stojánek na fotografii
i (Zdroj: Pinterest)
Praktický stojánek na fotografii

Úchytky ke kuchyňské lince

Tak k tomuto nápadu příbory jasně vybízejí. Jako úchytky na kuchyňském nábytku se budou vyjímat přímo skvěle. Jen zvolte raději pevnější materiál příborů. Bude se s ním hůře pracovat, ale déle vydrží časté používání.

Vychytané úchyty ke kuchyňské lince
i (Zdroj: Pinterest)
Vychytané úchyty ke kuchyňské lince

Rozverné vidličky

Háčky na pověšení ručníků či kuchyňských utěrek z vidliček budou vypadat přímo skvěle. Jen opět zvolte kvalitní vidličky, přeci jen budou muset něco unést.

Hravé vidličky jako praktické věšáky
i (Zdroj: Pinterest)
Hravé vidličky jako praktické věšáky

Zdroj informací: Pinterest

Publikováno: 21. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce