reklama

Jaký je nejlepší domácí lék na bradavice a kuří oka? Přece vlaštovičník!

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) využívali lidové léčitelé a babky kořenářky odnepaměti jako zázračnou bylinu. I dnes většina lidí ví, že jde o jeden z nejlepších i nejúčinnějších domácích léků na bradavice a kuří oka.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) má i více léčivých účinků, ale jeho zázračnost je vyvážena jistými negativními prvky, takže se doporučuje používat pouze zevně. Vytrvalá bylina vysoká až 1 m s rovnou, v horní části rozvětvenou lodyhou kvete jasně žlutě od května do září. Celá rostlina obsahuje žlutooranžovou mléčnou šťávu. Roste na rumištích, skládkách, v křovinách, na náspech, u cest a plotů, ve štěrbinách zdí a ve vykotlaných stromech.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) roste na vlhkých místech
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) roste na vlhkých místech (Zdroj: pixabay.com)

Kdy a jak se vlaštovičník větší sbírá

Nadzemní část rostliny se sbírá v počátku květu. Nať sbírejte bez spodních nahnědlých a žlutých listů v délce asi 10 cm od vrchní části rostliny. Při ukládání je třeba dávat pozor, aby se nepomačkala. Při sběru používejte raději rukavice, protože vytékající mléko může způsobit alergickou reakci v podobě puchýřů a otoků a zanechává na kůži hnědé skvrny. Je možné sbírat také kořeny na podzim nebo na začátku jara.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) kvete jasně žlutě od května do září
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) kvete jasně žlutě od května do září (Zdroj: pixabay.com)

Proč a jak vlaštovičník větší pomáhá

Čerstvá rostlina obsahuje proměnlivé množství alkaloidů, organické kyseliny, enzymy, saponiny, flavonoidy, vitamin C aj. Vlaštovičník má analgetický účinek, působí sedativně. Kdysi se doporučoval při dně, při vodnatelnosti jako diuretický prostředek, při syfilis, malárii, na regulaci menstruace, při tuberkulóze, psoriáze a impetigu. Vlaštovičník je jedovatý, a i když se o tom vedou diskuse, jakékoli vnitřní užívání se rozhodně bez konzultace s odborníky nedoporučuje!!! Předávkování způsobuje pálení v ústech a krku, průjmy, zvracení nebo krvácení z trávicího ústrojí a potíže s dechem. Zevně se šťáva používá na odstraňování a hojení bradavic, kuřích ok nebo drobných jizviček. Aplikace čerstvé šťávy je bezpečná. Stačí kousek natě odtrhnout a ve chvíli, kdy začne vypouštět žlutou šťávu, tak jí potřete postižené místo. Před potřením šťávou zkuste nejdříve bradavici změkčit pořádným namydlením a umytím a poté ji opatrně bez dření vysušit. Ke zmizení problému dochází většinou již po několika dnech.

Vyrobte si z vlaštovičníku domácí lék proti bradavicím a kuřím okům
Vyrobte si z vlaštovičníku domácí lék proti bradavicím a kuřím okům (Zdroj: istock.com)

Domácí léky proti bradavicím a kuřím okům

Vlaštovičníkový ocet  

Zhruba 10 g čerstvě rozmačkané natě vlaštovičníku většího zalijte 200 ml vinného octa. Směs dejte na tmavé chladné místo a nechte měsíc vyluhovat – přibližně každé tři dny protřepte. Po měsíci sceďte a bradavice potírejte bradavice či kuří oka dvakrát denně. Nebo jím nechte nasáknout kousek vaty nebo kosmetický tampon a přiložte na postižené místo. Používejte pouze zevně.

Vlaštovičníková tinktura

Celé rostliny vlaštovičníku si nasekejte na menší kousky. Vložte do uzavíratelné nádoby a zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla celá bylina ponořená. Nechte macerovat asi 3 týdny na tmavém místě a každý den protřepejte. Sceďte. Tinkturu používejte pouze zevně.

Publikováno: 4. 5. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová