reklama

Jaký je nejlepší domácí lék na bradavice a kuří oka? Přece vlaštovičník!

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) využívali lidové léčitelé a babky kořenářky odnepaměti jako zázračnou bylinu. I dnes většina lidí ví, že jde o jeden z nejlepších i nejúčinnějších domácích léků na bradavice a kuří oka.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) má i více léčivých účinků, ale jeho zázračnost je vyvážena jistými negativními prvky, takže se doporučuje používat pouze zevně. Vytrvalá bylina vysoká až 1 m s rovnou, v horní části rozvětvenou lodyhou kvete jasně žlutě od května do září. Celá rostlina obsahuje žlutooranžovou mléčnou šťávu. Roste na rumištích, skládkách, v křovinách, na náspech, u cest a plotů, ve štěrbinách zdí a ve vykotlaných stromech.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) roste na vlhkých místech
i (Zdroj: pixabay.com)
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) roste na vlhkých místech

Kdy a jak se vlaštovičník větší sbírá

Nadzemní část rostliny se sbírá v počátku květu. Nať sbírejte bez spodních nahnědlých a žlutých listů v délce asi 10 cm od vrchní části rostliny. Při ukládání je třeba dávat pozor, aby se nepomačkala. Při sběru používejte raději rukavice, protože vytékající mléko může způsobit alergickou reakci v podobě puchýřů a otoků a zanechává na kůži hnědé skvrny. Je možné sbírat také kořeny na podzim nebo na začátku jara.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) kvete jasně žlutě od května do září
i (Zdroj: pixabay.com)
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) kvete jasně žlutě od května do září

Proč a jak vlaštovičník větší pomáhá

Čerstvá rostlina obsahuje proměnlivé množství alkaloidů, organické kyseliny, enzymy, saponiny, flavonoidy, vitamin C aj. Vlaštovičník má analgetický účinek, působí sedativně. Kdysi se doporučoval při dně, při vodnatelnosti jako diuretický prostředek, při syfilis, malárii, na regulaci menstruace, při tuberkulóze, psoriáze a impetigu. Vlaštovičník je jedovatý, a i když se o tom vedou diskuse, jakékoli vnitřní užívání se rozhodně bez konzultace s odborníky nedoporučuje!!! Předávkování způsobuje pálení v ústech a krku, průjmy, zvracení nebo krvácení z trávicího ústrojí a potíže s dechem. Zevně se šťáva používá na odstraňování a hojení bradavic, kuřích ok nebo drobných jizviček. Aplikace čerstvé šťávy je bezpečná. Stačí kousek natě odtrhnout a ve chvíli, kdy začne vypouštět žlutou šťávu, tak jí potřete postižené místo. Před potřením šťávou zkuste nejdříve bradavici změkčit pořádným namydlením a umytím a poté ji opatrně bez dření vysušit. Ke zmizení problému dochází většinou již po několika dnech.

Vyrobte si z vlaštovičníku domácí lék proti bradavicím a kuřím okům
i (Zdroj: istock.com)
Vyrobte si z vlaštovičníku domácí lék proti bradavicím a kuřím okům

Domácí léky proti bradavicím a kuřím okům

Vlaštovičníkový ocet  

Zhruba 10 g čerstvě rozmačkané natě vlaštovičníku většího zalijte 200 ml vinného octa. Směs dejte na tmavé chladné místo a nechte měsíc vyluhovat – přibližně každé tři dny protřepte. Po měsíci sceďte a bradavice potírejte bradavice či kuří oka dvakrát denně. Nebo jím nechte nasáknout kousek vaty nebo kosmetický tampon a přiložte na postižené místo. Používejte pouze zevně.

Vlaštovičníková tinktura

Celé rostliny vlaštovičníku si nasekejte na menší kousky. Vložte do uzavíratelné nádoby a zalijte čirým vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla celá bylina ponořená. Nechte macerovat asi 3 týdny na tmavém místě a každý den protřepejte. Sceďte. Tinkturu používejte pouze zevně.

Publikováno: 10. 5. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová