reklama

Víte, proč a jak krásná levandule pomáhá léčit tělo i duši?

Levandule lékařská, jedna z nejkrásnějších a nejvoňavějších bylin vůbec, pomáhá léčit tělo i duši. Víte proč a jak? My vám to prozradíme a ještě přidáme recept na domácí levandulový olej! S touhle léčivkou se u nás ve volné přírodě jen tak nesetkáte, tak si ji musíte vypěstovat. Kromě toho, že vás bude těšit celé léto svou voňavou krásou, budete mít na dosah ruky skvělou léčivou bylinku.

i (Zdroj: istock.com)
Víte, proč a jak krásná levandule pomáhá léčit tělo i duši?

Jak se pěstuje levandule lékařská

Levandule lékařské  (Lavandula angustifolia) je vytrvalý polokeř 30 až 60 cm vysoký se silně rozvětveným stonkem, pochází z východního Středomoří. Potřebuje slunné stanoviště a lehčí, nejlépe písčitou, propustnou půdu a dobré odvodnění. Levanduli se daří na vápenitých půdách, chcete-li tedy rostlinkám dopřát něco navíc, přihnojte je vápenatými hnojivy. Pokud hnojení vynecháte, rostliny si poradí samy. Mladé levandule zalévejte pravidelně, starším přiměřená zálivka prospěje, ale obejdou se bez ní.

Levandule je potřeba pravidelně sestřihávat, a platí to i pro mladé rostlinky. Poprvé rostliny zastřihněte na jaře, podruhé po odkvětu, to je zhruba začátkem srpna. Po odkvětu rostlinku o jednu třetinu zkraťte, aby se dále rozrůstala. Levandule vždy zastřihujte tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy ne do dřeva. Odstřižené části můžete použít jako řízky nebo větší trsy můžete množit dělením. První dva roky roste levandule dost pomalu, pěkných a košatých rostlin se dočkáte čtvrtým rokem.

Rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat
i (Zdroj: istock.com)
Rostliny na záhoně je potřeba pravidelně sestřihávat

Kdy a jak levanduli sbírat a sušit

Sbírají a používají se především květy (ale stejně aromatické jsou i listy), které rozkvétají v červnu až červenci. Nejvhodnější doba pro jejich sběr je za suchého slunečného počasí, kdy ale ještě nejsou všechna poupata plně rozvinutá. Na domácí sušení řežte nebo stříhejte celou nať s delšími stonky po svazcích. Vyvázané svazečky sušte zavěšené na suchém teplém místě. Usušenou levanduli si dejte do skříně, kde účinně ochrání oděvy proti molům. Správně usušené levandulové květy jsou jasně fialovomodré, příjemně kořenně voní a nahořkle chutnají.

Nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí
i (Zdroj: istock.com)
Nejvhodnější doba pro sběr je za suchého slunečného počasí

Levandule lékařská: proč a jak pomáhá léčit

Podle MUDr. Zbyňka Mlčocha obsahuje levandule lékařská (Lavandula angustifolia) mj. silice, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou, která je známá pro své protizánětlivé, protivirové a antiseptické účinky. Má také vysoký obsah tříslovin a terpenů, které působí antibakteriálně. Levandule má také mírně sedativní účinek, proto ji můžete vyzkoušet při nespavosti, nervozitě, splínu i stresu – klasikou je levandulový polštářek pro lepší spánek, kdy stačí malý polštář naplnit sušenou levandulí a dát do postele. Vlažný levandulový nálev zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatických onemocněních. Pomáhá při bolestivé menstruaci a bolestech hlavy, nechutenství a podrážděném žaludku.

Zevně se levandule využívá při revmatických potížích a dně, pro zlepšení prokrvení, urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev, blahodárně působí na nejrůznější kožní problémy a v neposlední dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu. Na přípravu nálevu potřebujete 2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů, které zalijte 250–300 ml vroucí vody. Nechte 5–7 minut vyluhovat. Pak sceďte a vlažný popíjejte po doušcích třikrát denně po jídle. Na koupele nebo obklady udělejte nálev z 6–8 lžic levandule a 1 litru vody, postup je stejný.

Vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče
i (Zdroj: istock.com)
Vlažný levandulový nálev mj. zmírňuje svalové křeče

Prima tip: Domácí levandulový olej

Snítky rozkvetlé levandule (nebo sušené květy) vložte do sklenice a zalijte teplým olivovým olejem (musí být celé ponořené), uzavřete a dejte na chladné a tmavé místo. Nechte zhruba 4 týdny stát, každý den dobře protřepejte. Po měsíci sklenici otevřete, sceďte a levanduli ještě do oleje důkladně vymačkejte. Uskladněte v uzavíratelné skleněné lahvičce na tmavém a chladném místě. Léčivý levandulový olej regeneruje pokožku po opalování, uklidňuje svalové a nervové napětí. Pomáhá hojit popáleniny a drobná poranění. Má protizánětlivé účinky a používá se i při léčbě ekzémů a plísní. 

Domácí olej má mj. protizánětlivé účinky
i (Zdroj: istock.com)
Domácí olej má mj. protizánětlivé účinky

Zdroj: www.bylinkyprovsechny.cz, zavunilevandule.cz, www.mojemedicina.cz 

Publikováno: 14. 6. 2018, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová