reklama

Kam na výlet: Tradiční slavnosti slunovratu i netradiční hudba a zábava

Vydejte se na oblíbené akce, slavnosti slunovratu, na kterých vás čeká velká ohňová show, náhled do života starých Keltů, tradiční rituály, bubnování i pletení věnců.

Holašovický Stonehenge – slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc

23.–24. června 2018 (14.00–2.30)  

Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc v Holašovicích. Netradiční hudební nástroje a hudba, Keltové, koně, posilňující nápoj, stavba keltské máje, workshopy, za menhir zapadající slunce, ohňová show a mnoho dalšího.

V návaznosti na vybudovaný holašovický Stonehenge se skupina nadšenců kolem stvořitele této pozoruhodnosti rozhodla při příležitosti každoročního letního slunovratu pořádat tyto slavnosti. Během jejich konání se převléknou do vlastnoručně vyrobených věrných kopií oděvů pěších i jízdních keltských bojovníků a vyzbrojeni zbraněmi tehdejších válečníků pobaví diváky ukázkami svých dovedností. Rovněž předvedou historickou ruční techniku manipulace s obřími balvany a podobné zajímavosti. Nechybí samozřejmě zábava pro děti ani projížďky na koních, soutěže pro dospělé a děti, projížďky na koních, dobový kolotoč pro děti, workshop hry na djembe, bubnování pro děti, diskuze na téma vliv hudby a zvuku na člověka, malování keltských barev na obličej, zdvihání Obelixova kamene – chůze na dálku s kamenem, házení sekyrou.

Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc
Slavnosti slunovratu a keltská ohňová noc (Zdroj: Holašovický Stonehenge)

Slunovrat v Zeměráji v Kovářově

23. června 2018 (10.00–18.00) 

Přijďte oslavit Slunovrat do raně středověké vesnice. Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí. Objevíte zde reálnou vesnici z raného středověku obklopenou zahradami a pastvinami, kde si můžete společně s jejími obyvateli vytočit nádobu na kopacím hrnčířském kruhu, příst a tkát, mlít mouku, podrbat kozy nebo třeba okopávat zahrádky.

Dále na vás čeká kilometr dlouhá stezka naboso – jako jediná v ČR vedená v rozmanitém terénu. Připravena je také dětská vesnička Hrejkov, přírodní krytá herna, archeologické i paleontologické naleziště, různá bludiště a hřiště, orientační hry, lukostřelnice, fotbalgolf, vodní hrátky… Nechybí ani hospůdka se stylovou nabídkou.

Přírodní park
Přírodní park (Zdroj: Slunovrat v Zeměráji v Kovářově)

Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík: Dětství v pravěku

23. června 2018 (13.00–18.00) 

V Pravěké osadě Křivolík u České Třebové se uskuteční oblíbený Festival živého pravěku spojený s oslavami letního slunovratu. Letošní akce bude tentokrát zaměřena na dětství v pravěku.

Program bude v Křivolíku probíhat v sobotu od 13.00 a končit v 17.00 rituálem kácení májky a přivítáním Paní Léta. Udělejte si s přáteli nebo s rodinou sobotní letní výlet do přírody. Připravuje se pro vás zajímavý program a můžete se občerstvit v bufetu nebo v dobové pravěké kuchyni. Můžete se těšit na komentované prohlídky osadou s mamutíkem Pazourkem, která v tento den ožije pravěkou atmosférou, na živé hudební vstupy, občerstvení v místě, obchůdek se suvenýry a živá zvířata. Na své si přijdou v letošním roce především malí návštěvníci, pro které bude připravena řada zážitkových a tvořivých dílen. Odpolední program bude zakončen rituálním tancem, kácením májky a zapálením nového ohně slunce.

Dětství v pravěku
Dětství v pravěku (Zdroj: Slunovrat v Pravěké osadě Křivolík)

Slunovrat na hvězdárně v Uherském Brodě

23. června 2018 (19.00–23.00)

Pojďte s námi již podruhé oslavit slunovrat na naši hvězdárnu. Letos se opět můžete těšit na posezení v příjemném prostředí, vážnou hudbu, poezii i hudbu populární a country. Je možné si přinést také špekáčky na opečení!

Slunovrat na hvězdárně
Slunovrat na hvězdárně (Zdroj: Hvězdárna v Uherském Brodě)

Publikováno: 22. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce