reklama

Brambory, rajčata, lilek i fazolky: Kdy je nejíst, abychom si ušetřili zažívací problémy

I oblíbená a chutná zelenina umí být v určité fázi svého růstu nebezpečná. Kdy se tedy vyhnout bramborům, rajčatům, lilku nebo fazolkám? Některým za zelena, jiným za syrova.

Zelené fazolové lusky

Zelené fazolky jsou samozřejmě skvělou přílohovou zeleninou, ovšem pouze po tepelné úpravě. Fazolky konzumované za syrova mohou vyvolat kožní problémy, a dokonce i slabší otravu. Především dětem je třeba vysvětlit, že se fazolky pěstované na zahradě nedají rovnou jíst.

Zelené fazolové lusky
Zelené fazolové lusky (Zdroj: pixabay.com)

Lilek neboli baklažán

Lilek se v našich podmínkách dá pěstovat jenom ve skleníku, protože má dlouhou vegetační dobu. Oblíbené plody jsou skvělé v grilované zelenině, ovšem za syrova jsou díky obsahu alkaloidu solaninu mírně jedovaté. Vzhledem k hořké chuti, kterou má lilek za syrova, však většinou k žádné mylné konzumaci nedochází. Po tepelné úpravě se lilek stává cenným zdrojem minerálů a vitaminů.

Lilek neboli baklažán
Lilek neboli baklažán (Zdroj: pixabay.com)

Brambory

Panuje mylná představa, že syrové brambory jsou jedovaté. Není tomu tak. Naopak, syrové brambory, především pak šťáva z nich, mají mnohé léčivé účinky. Ovšem pozor na brambory zelené, tedy nezralé. Zelené brambory totiž obsahují alkaloid solanin, který je neurotoxický a je pro naše zdraví nebezpečný. Vykrajovat bychom měli všechny zelené části i klíčky a očka. Nebezpečné jsou i zralé brambory, které při špatném uložení na světle časem opět zezelenaly. I když na druhou stranu, v Čechách pěstované odrůdy brambor mají jen velmi nízký obsah zmíněného solaninu.

Brambory
Brambory (Zdroj: pixabay.com)

Rajčata

Solanin obsahují i nezralá rajčata. Již konzumace jednoho plodu může způsobit žaludeční obtíže. Rajčata, která už začínají zrát, tedy načervenalá, už obsahují solaninu jen neškodné množství. Samozřejmě existují i zelené či černé odrůdy rajčat, které jsou ve zralé fázi naprosto v pořádku. Pozor, ani tepelná úprava solanin nelikviduje. Nezralá rajčata tedy určitě nekonzumujte.

Rajčata
Rajčata (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 13. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce