Recept na koláč s třešněmi nebo višněmi zvaný Žabí plesk

Také vám sluníčko a popohnalo úrodu na zahradě nebo v sadu? Tak to už vám asi moc třešní nezbylo, ale pokud přece jen ano, nebo máte ještě višně, zkuste babiččin recept na křehký koláč s třešněmi nebo višněmi, kterému se říká Žabí plesk.

Jak při pečení koláče s ovocem postupovat

1. krok: uděláme těsto, dáme na plech a poklademe ovocem 

Přebrané a umyté třešně nebo višně vypeckujeme Na těsto smícháme 6 lžic rozpuštěného tuku 6 lžic cukru, 13 lžic mléka, 2 celá vejce, 300 g mouky a 1 prášek do pečiva. Hladké těsto rozetřeme na hlubší plech vyložený pečicím papírem a poklademe hustě ovocem.

Koláč s třešněmi nebo višněmi: těsto poklademe hustě ovocem
Koláč s třešněmi nebo višněmi: těsto poklademe hustě ovocem (Zdroj: Petra Marková)

2. krok: připravíme drobenku a krém, ovoce posypeme drobenkou

Na drobenku promícháme hrst cukru, hrst polohrubé mouky a 3 lžíce tuku. Na krém ušleháme 1 tvaroh a 1 vejce s cukrem (1-3 lžíce podle toho, jak je sladké ovoce), přidáme půl kelímku bílého jogurtu nebo 150 ml uvařeného pudinku s vanilkovou příchutí. Ovoce posypeme drobenkou.

Koláč s třešněmi nebo višněmi: ovoce posypeme drobenkou
Koláč s třešněmi nebo višněmi: ovoce posypeme drobenkou (Zdroj: Petra Marková)

3. krok: navrch rozetřeme a krém a koláč upečeme

Nakonec ještě navrch lžící rovnoměrně rozetřeme tvarohový nebo pudinkový krém. Koláč pečeme ve středně rozehřáté troubě zhruba 45 minut.

Koláč s třešněmi nebo višněmi: navrch rozetřeme tvarohový nebo pudinkový krém
Koláč s třešněmi nebo višněmi: navrch rozetřeme tvarohový nebo pudinkový krém (Zdroj: Petra Marková)

4 .krok: upečený koláč necháme vychladnout

Upečený koláč necháme vychladnout. Kromě třešní a višní můžeme použít jakékoliv sezonní  ovoce, vždy by jej ale mělo být hodně, protože těsto hodně „vyběhne“. Dobrou chuť!

Koláč s třešněmi nebo višněmi: upečený koláč necháme vychladnout
Koláč s třešněmi nebo višněmi: upečený koláč necháme vychladnout (Zdroj: Petra Marková)

Autor:

Redaktor a fotograf jsem spíš náhodou, baví mě výtvarné techniky, práce s textilem, renovace starých věcí, zajímavé jednoduché recepty, zkrátka od každého kousek a fotografování a psaní návodů a tipů přišlo potom nějak „samo“. Mám ráda upravené zahrady s pestrými záhony květin, i když ta naše vypadá spíš jako džungle, ale je to ráj pro děti, kočky i psy. Od kutilů jsem leccos odkoukala, takže opravit kapající kohoutek, přižehlit hranu na desku stolu nebo seštelovat panty ve dveřích skříně není problém

Související k tématu