reklama

Dog dancing: Dejte se do tance s vlastním psem

Pokud si představujete tanec se psy jako takové psí taneční, se základními kroky polky či valčíku, asi budete zklamáni. Do psích tanečních pejsek nepotřebuje oblek a bílé rukavičky, ale ochotu spolupracovat a učit se novým kouskům.

Dogdancing je v České republice poměrně mladý kynologický sport. Psovod a pes tvoří tým a na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu, která obsahuje běžné cviky z poslušnosti, ale i mnoho dalších cviků a triků podle nápadu psovoda. Fantazii se meze nekladou, vždy by ale měl být brán ohled na zdraví a možnosti psa.

Pro jakého psa je Dog dancing vhodný

Tanec vyžaduje psy inteligentní a hravé, především je tedy vhodný pro border kolii, australského ovčáka, pudla nebo Jack Russell teriéra, ale cvičit můžete s téměř každým psem.

Dog dancing: Dejte se do tance s vlastním psem
i (Zdroj: istockphoto.com)
Dog dancing: Dejte se do tance s vlastním psem

Co musí pes zvládat

Dog dancing můžete nacvičovat kdekoliv, nepotřebujete žádné zvláštní pomůcky. Stačí jen chuť ke společnému „blbnutí“ psa i jeho pána. Cviky si může každý vymýšlet podle libosti. Povoleno je vše, co neublíží psovi. Tedy široká škála cviků, od obyčejné chůze u nohy, přes skoky, přeskoky, válení sudů, panáčkování, couvání, chůze po zadních…

Dogdancing se dělí na 4 divize

Divizi A - Musical Dreesage -zde by měli být všechny cviky v sestavě provedeny naprosto přesně.
Divizi B – Heelwork To Music - zde musí pes předvést minimálně 60 procent cviků u nohy psovoda, (tato divize je v zemi původu - Anglii - asi nejvíce zastupována).
Divize C - Freestyle - sestava by měla představovat nějaký příběh, psovod by si na sebe měl vzít i příběhu odpovídající kostým a předvést se psem „malé divadlo“.
Divize D - Dances with Dogs - toto je opravdu taneční divize a psovod musí v sestavě předvádět taneční kroky, pes jeho pohyb kopíruje nebo ho vhodně doprovází.

Dog dancing: zábava s paničkou či páníčkem bude pejska bavit
i (Zdroj: istockphoto.com)
Dog dancing: zábava s paničkou či páníčkem bude pejska bavit


Divize pomohou rozhodnout se, co vám s pejskem doopravdy jde a co vám sedí. Pokud máte pejska, který špičkově pracuje u nohy, určitě mu divize B nebude dělat žádný problém.
V divizi A obstojí jen velmi dobře vycvičení psi, kteří na povel ihned reagují a přesně jej plní. V divizi C pak pejsci, kteří umí od všeho něco. A v divizi D - často pokládané za nejtěžší - psi, kteří dokážou cvičit i tehdy, kdy se na ně psovod nemůže plně soustředit, jelikož se soustředí na své taneční kroky.

Publikováno: 11. 7. 2018, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.