reklama

Kam na výlet: Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!

Nejrůznější dobroty a lahůdky i skvělé pití na vás čekají na festivalech a gastronomických akcích. Necháte se zlákat?

Břeclavské klobáskobraní

28. července 2018 

Gastronomická událost, kterou si žádný správný labužník nesmí nechat ujít. Ochutnávky klobásek a pomazánek bude doprovázet zábavný kulturní program, to vše v areálu Na Včelíně. Festival klobásek, pomazánek a netradičních soutěží za doprovodu country skupin.

Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!
i (Zdroj: Břeclavské klobáskobraní)
Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!

Festival česneku 2018 na zámku Buchlovice

28. července 2018 (10:00-18:00)

Zámek Buchlovice na Uherskohradišťsku bude opět hostit Festival česneku 2018. Festival česneku je akce pro celou rodinu se spoustou zábavy, občerstvením ale také poučením. Je určena pro zastánce tradičního pěstování vysoce kvalitního česneku na Uherskobrodsku, stoupence tradičních řemesela kultury a také pro gurmány vyznávající tradiční českou kuchyni. Netradiční festival se ponese v duchu hesla "Česnek je hrdost a pýcha". Můžete zde ochutnat česnekový koláč, zúčastnit se soutěže "čichačů", nebo pletení česnekových copů.

Akce má propagovat domácí pěstitele česneku a podpořit tradiční lidová řemesla. Odborníky i zájemce o česnek čekají zajímavé přednášky. O zábavu se postarají hry, hudební vystoupení a netradiční soutěže, jejichž společným jmenovatelem je česnek. Děti si vyzkoušejí lukostřelbu na česnekový cíl, výrobu česnekových panenek a korálů. Ani letos nebude chybět populární rodinná hra O nejsmradlavější dítě nebo mistrovství v plivání česneku na dálku. Hlavní atrakcí ovšem zůstává koupě kvalitního českého a moravského paličáku od desítek prověřených trhovců. Loni se ho prodalo na šest tun.

Česnek v čokoládě? Jedině v Buchlovicích

Komu při festivalových aktivitách vytráví, může vybírat z pestrého jídelního menu. Pro velký úspěch se vrací variace na česnekovou zmrzlinu, česneková pálenka nebo stroužky v čokoládě. Raritou buchlovického festivalu jsou také košty více než 25 uznávaných odrůd česneku podávané s uzenou krkovičkou a chlebem. Pro vyznavače klasiky se připravují česnekové koláče, brambory a další jídla, v nichž má hlavní roli tuzemský paličák.

Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!
i (Zdroj: Festival česneku 2018 na zámku Buchlovice)
Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!

Pivovarské slavnosti Regent 2018 v Třeboni

28. července 2018 

Pivní slavnosti třeboňského pivovaru Regent probíhají vždy poslední sobotu v měsíci červenci. Slavnosti třeboňského piva opět nabídnou velkolepý celodenní program, končící v ranních hodinách následujícího dne. Těšit se můžeme i na soutěže.

Pivovar Regent byl v Třeboni založen roku 1379. Současný komplex budov pivovaru je plynule začleněn do historického jádra města Třeboně.

Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!
i (Zdroj: Pivovarské slavnosti Regent 2018 v Třeboni)
Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!

Červencové pečení chleba v Lenoře

28. července 2018 (9:00-13:00) 

Dovolujeme si vás pozvat na tradiční netradiční veřejné pečení chleba, ale i koláčů, houstiček a lenorských placek. Nejznámější a nejatraktivnější památkou Lenory je veřejná obecní pec na chleba z roku 1837. Sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby ušetřili na palivu. Obecní pec na chleba je od roku 1958 zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Na podzim roku 1998 pan Václav Mráz znovu oživil tradici pečení. V roce 2000 bylo založeno občanské sdružení Velká lóže pecařská. Kořeny novodobého veřejného pečení chleba spočívají především v úctě k tvořivé lidské práci. Pekař Augustin Sobotovič a jeho pomocníci obětavě zachovávají tradici pečení chleba, ale také housek, koláčů a výborných lenorských česnekových placek.

Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!
i (Zdroj: Červencové pečení chleba v Lenoře)
Honí vás mlsná? Vydejte se na výlet!

Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je rozdáno zdarma všem účastníkům veřejného pečení. Tyto výrobky jsou také nositeli regionální značky „ŠUMAVA originální produkt®

Publikováno: 24. 7. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce