reklama

Kočky SOS: Víte, jak poskytnout první pomoc zatoulané kočce?

Říká se, že když člověk zachrání jednu kočku, tak se prý svět nezmění… Láďa Hruška si však myslí, že pro tu konkrétní zachráněnou kočku se toho naopak změní dost, a to přece za to stojí. Ne každý z nás má ale zkušenosti s kočkami, a tak se bude jistě hodit několik praktických rad, jak poskytnout první pomoc zatoulané kočce.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Pokud se k vám zatoulá kočka, která je očividně v zuboženém stavu, je dobré nabídnout jí misku jídla, podle čehož poznáte, zda za vámi půjde a jestli je ochočená,“ vysvětluje Naďa Tomalová z organizace Kočky SOS Hodonín. „Pokud je plachá a bojí se, nechte jídlo někde na viditelném místě, třeba u dveří. Až začne jíst a později za vámi třeba i chodit, je to známka, že se přestává bát.“ Zapomeňte ovšem na vžitou představu, že kočku uctíte miskou mléka! „To byste tomu dali,“ lamentuje, „způsobili byste jí tím tak akorát velké zažívací potíže, protože kočka neumí kravské mléko trávit.“ Paní Lucie Foltýnová, rovněž z organizace Kočky SOS Hodonín, připomíná: „Kočky jsou masožravé a nejspolehlivější první pomocí bude zaručeně maso.  V obchodech je řada speciálního kočičího krmení, různé kapsičky, konzervy či kvalitní masové granule. A nesmíte zapomenout na vodu!“

Kočky jsou masožravé a nejspolehlivější první pomocí jsou maso a speciální kočičí krmení
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Kočky jsou masožravé a nejspolehlivější první pomocí jsou maso a speciální kočičí krmení

Jakmile je kočička zabezpečená ve svých základních potřebách, měl by její nálezce navštívit veterináře, protože zvíře, ačkoli třeba působí zdravě, může být plné parazitů. Dále by měl zahájit pátrání po majitelích zatoulané kočky. „Je dobré natisknout letáčky a vyvěsit je po okolí,“ radí paní Tomalová a pro zcela nezkušené podotýká, že návštěvu u veterináře by měli absolvovat bezpodmínečně s kočkou v přepravce. „Jinak je to velice nebezpečné! V čekárně mohou být psi a mohlo by dojít k pěkné mele. Navíc je to zvíře, které neznáte, nevíte, jak bude reagovat, mohla by ublížit i vám.“

Lucie Foltýnová a Naďa Tomalová z organizace Kočky SOS Hodonín s Láďou Hruškou
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Lucie Foltýnová a Naďa Tomalová z organizace Kočky SOS Hodonín s Láďou Hruškou

V případě, že se nepodaří majitele dohledat, je na zvážení, zda si kočku nechat a svůj domov ji poskytnout už napořád, anebo jenom načas. „Každopádně ji musíte odčervit, odblešit, v uších může mít svrab. To nesmíte podcenit, protože jakmile byste si do bytu zatáhli blechy, jen těžko se jich budete zbavovat.“ Paní Foltýnová vyzdvihuje také důležitost kastrace. „Pokud kočku nevykastrujete, máte za tři měsíce koček šest a pak už se to řeší hůř,“ upozorňuje na závěr.

Zatoulanou kočku každopádně musíte odčervit a odblešit
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Zatoulanou kočku každopádně musíte odčervit a odblešit

Publikováno: 16. 8. 2018, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška