Víte, co máme společného s komáry? Když nám něco nevoní, tak se tomu vyhneme. A čím se od komárů lišíme? Když nám voní to, co oni nemohou ani cítit. Michala Švihelová ví, že tohle dokáže třeba hřebíček.
Hřebíček se používá v parfémech karafiátového typu, krásně doplňuje a podporuje květinové vůně. Hřebíček je skvělý díky dezodoračním vlastnostem, krásně voní, dezinfikuje pokožku, pomáhá proti maštění a odpuzuje hmyz. Vůni si můžeme navolit podle vlastních chutí.
Jak vyrobíme repelent
Stačí vyrobit hřebíčkovou tinkturu. V poměru 10 g hřebíčku na 100 ml čistého alkoholu. Můžeme použít celý hřebíček i nadrcený, dáme ho do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme odležet, než ztmavne barva. Barva udává výšku koncentrace silic. Minimálně 14 dní ideálně 5 týdnů. Slijeme nebo přecedíme do lahvičky s rozprašovačem. Nic nezkazíme tím, kdybychom přidali trošku skořice, rozmarýnu, t-tree oleje či levanduli (tu hmyz též nesnese). Nedoporučujeme tento alkoholový repelent na sluníčko k vodě – alkohol na kůži s kombinací se slunečními paprsky způsobuje pigmentové skvrny. Lepší je proto nastříkat jen oblečení.
Jak správně použít repelent
Nastříkáme na oblečení (boty, ponožky, nohavice, rukávy - pozor na bílé oblečení, může zabarvit), nebo na místa, kde jsou výrazné krevní řečiště (tepny, žíly - na předloktí, kotnících, pod koleny, krku), vůně se tak krevním oběhem roznese lépe. Také je výborné nastříkat repelent na vlasy.
V domácnosti je dobré postříkat okenní rámy, síťky, futra, při umývání podlah je dobré přidat trochu do vody (malého panáka) proti mravencům. Dá se přidat do dekorací v bytě, které nám stále krásně voní, ale hmyz odpuzují. Je možné ho opatrně aplikovat i na zvířata (ale opatrně, jejich čich je přece jen citlivý)
Funguje jako skvělá dezinfekce pří poranění, odřeninách, při vzniku mykóz (například na chodidlech při dlouhých túrách), při exematické kůži na svědivou a mokvavou fázi (chce to vyzkoušet na malém místě, prvně to hodně pálí, ale poté se to zklidní a kůži je následně třeba promazat) atd. Také když se nějaké odolné klíště dostane přes vůni repelentu a přisaje se, stačí ho repelentem postříkat přímo.
Tinkturu dále můžeme použít jako kloktadlo, při problémech se zuby či dásněmi, aftech, při bolestech v krku, na toto užití je třeba tinkturu zředit s vodou. Skvěle funguje i při problémech s akné.
Publikováno: 29. 7. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký