reklama

Víte, jak udělat domácí bylinkový olej na vaření?

Nakládání do oleje je pradávný způsob, jak uchovat bylinky na zimu. Bylinkový olej se používá ve studené i teplé kuchyni, jemně jím dochutíte zeleninové a těstovinové saláty, můžete je přidat ke konci smažení či dušení k masu pro zvýraznění chuti. Víte, jak se dělá domácí bylinkový olej na vaření? My to víme a prozradíme vám to.

Základem úspěchu této konzervace bylin je kvalitní olej a dodržení jednoduchého pravidla: pro přípravu ochuceného oleje pro studenou kuchyni nakládejte bylinky do zastudena lisovaného oleje olivového či slunečnicového; pro výrobu bylinkového oleje pro teplou kuchyni se hodí běžný kvalitní olej, nejlépe slunečnicový. Používají se nejrůznější čerstvé byliny a zeleninové natě, které máte právě po ruce. V oleji se nejčastěji konzervují samostatně bazalka, oregano, šalvěj, estragon, korinadr,  majoránka, rozmarýn, saturejka, tymián, kopr, kerblík, petrželka, nebo jejich různé kombinace. Můžete přidat také česnek, cibuli, jalovec, citron, celý pepř, chilli papričky a další koření podle chuti.

Domácí bylinkový olej na vaření: použijte čerstvé byliny i zeleninové natě, které máte právě k dispozici
i (Zdroj: pixabay.com)
Domácí bylinkový olej na vaření: použijte čerstvé byliny i zeleninové natě, které máte právě k dispozici

Co na bylinkový olej potřebujete

  • 1 litr kvalitního oleje (olivový, slunečnicový)
  • 6-12 snítek čerstvých bylin
  • skleněné uzavíratelné láhve
Domácí bylinkový olej na vaření: příprava surovin
i (Zdroj: Hana Hořáková)
Domácí bylinkový olej na vaření: příprava surovin

Jak při přípravě bylinkového oleje postupovat

Nejprve dokonale vymyjte a vysušte lahve. Do nich vložte opláchnuté a osušené bylinky – celou nať i s květy nebo je nahrubo keramickým nožem nasekejte, pokud chcete, aby olej lépe přijal jejich aroma. Bylinky zalijte olejem až po hrdlo, musí být celé ponořené. Pevně uzavřete a uložte na světlé a teplé místo, ale ne na slunce!  Bylinky v oleji macerujte zhruba čtyři týdny. Čím déle, tím bude olej aromatičtější. Pravidelně obsah lahví protřepejte. Potom olej sceďte a přelijte do sklenic. Olej uložte do ledničky.

Panáčci z cibulky v oleji
i (Zdroj: Hana Hořáková)
Panáčci z cibulky v oleji

Prima tip: Panáčci z cibulky v oleji

Pokud si rádi hrajete, udělejte si z bylinek, zeleniny a kořeni panáčka, kterého vložíte do láhve, kterou doplňte olejem až k hrdlu. Omytou cibulku zkraťte na velikost lahve. Ideální je, když má cibulka i kořínky, které tvoří vlásky. Čepičku udělejte ze špičky feferonky nebo z jejího opačného konce kde je stonek. Oči vyrobte z celého pepře, zapíchnutím do cibule. Pusinka je z bílého pepře a náhrdelník z nařezaných kroužků feferonky. Nakonec prostrčte za kroužek feferonky kousek celerové natě jako šatičky.

Publikováno: 31. 7. 2018, Autor: Hana Hořáková , Profil autora: Hana Hořáková