Předpověď počasí na třetí zářijový víkend je vcelku příznivá. Má být převážně polojasno s příjemnými teplotami kolem 23 °C. Už víte, co budete dělat na zahradě? Pokud ne, tady jsou naše 3 tipy: zasejeme ředkvičky či zimní špenát, zkontrolujeme stav drobných staveb a plotů a podle potřeby je opravíme, při práci zbytečně nesaháme na nebezpečné rostliny, jakou jsou bolševník nebo pryšec. Podle lunárního kalendáře nejsou žádné práce zakázány, buďme tedy aktivní a dopřejme své zahradě přípravu na podzim.
Předpověď počasí na víkend 15. a 16. září
- V sobotu by mělo být polojasno až oblačno a ojediněle přeháňky. Maximální denní teploty 19 °C až 24 °C, noční kolem 13 °C. Vát bude jen mírný západní až severozápadní vítr. Slunce vychází v 06:35 a zapadá v 19:20. Bio předpověď hlásí stupeň 1, mírnou zátěž.
- V neděli se očekává jasno až polojasno, ráno se mohou místy objevit mlhy. Nejvyšší denní teploty 20 °C až 25 °C, noční v průměru 10 °C. Slabý proměnlivý vítr. Slunce vychází v 06:35 a zapadá v 19:20. Bio 1 – mírná zátěž.
Lidové pranostiky a zahrada
15. září býval svátek Panny Marie Sedmibolestné a k němu se vztahuje pranostika: Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychle poklesne. Neděle je svátkem svaté Ludmily a lidové moudrosti potvrzují, že konec léta se už blíží: Ludmila, patronka česká - po létu se stýská. Na Ludmily světice obouvej střevíce. Svatá Ludmila deštěm obmyla.
Lunární kalendář a zahrada
Měsíc nám dorůstá, což nám i rostlinám na zahradě dává sílu a energii. Na víkend se musíme dobře připravit, na zahrádce nás čeká spousta práce - ošetřování, sbírání plodů a hnojení. Žádné práce nejsou zakázány, buďme tedy aktivní a dopřejme naší zahradě takovou malou přípravu na podzim. Volné záhony zryjeme a osejeme zeleným hnojením. Ale opatrně s přetěžováním! Lunární kalendář upozorňuje na kříže a stehna, takže to s těžkou prací nepřehánějme.
Předpověď počasí a zahrada: ještě stíháme zasít
I když se v zeleninové zahradě záhonky pomalu vyprazdňují, do zimy ještě stihneme vypěstovat některé rychle rostoucí druhy zelenin. Uvolněné plochy po sklizni vyčistíme, prokypříme a můžeme sít rané odrůdy ředkviček, kozlíček polníček, zimní špenát a šruchou zelnou. Není to náročné a úspěch je jistý. První polovina září je příznivým termínem pro výsev bílé jarní cibulky a rokety seté. Pečujeme také o pozdní zeleninu na záhonech. Růžičkové kapustě, která na záhoně nepřezimuje, seřízneme vrcholky nad listy, za kterými mají růžičky velikost asi 1 cm - sklizeň v listopadu/prosinci je pak větší. Pór přihrneme po dešti zeminou, naťovému celeru svážeme listy za suchého počasí a pokryjeme ho černou fólií. Štěrbák (endivie) má nižší obsah hořkých látek a je u něho také vhodnější zastínění černou fólií.
Předpověď počasí a zahrada: kontrola drobných staveb
Je dobré překontolovat technický stav všech drobných staveb, plotů, plůtků a opěrných systémů, všech cest a cestiček v zahradě a podle potřeby provést jejich opravy či úpravy. Stále je ještě dost času na drobné stavební práce bez rizika jejich poškození. Drobné prasklinky, do kterých se v zimě dostane voda boudou zjara určitě větší, a časem se mnohé stavby zcela rozpadnou. Také pamatujme na uzavření všech skulinek, kudy se protáhnou myši, nyní pro ně začíná podzimní stěhování, kdy se snaží, nají teplejší místo na přezimování. Zkontrolujme také suché zídky a schodiště, aby je nenarušila v poškozených místech eroze a mráz. V každém ohledu se nám to vyplatí, zima bývá dlouhá.
Předpověď počasí a zahrada: pozor na problematické rostliny
Mezi volně rostoucími i pěstovanými rostlinami najdeme množství nebezpečných a problematických druhů, kterým se potřeba se při práci na zahradě raději vyhnout. Není na škodu si připomenout druhy tzv. fotosenzibilující a způsobující dotykové alergické kožní reakce. Možné alergické reakce kůže způsobené dotykem se projevují od mírných zarudnutím kůže, případně vyrážek. U vážnějších případů zarudnutí kůže přechází do stadia bolestivých puchýřů, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc podobně jako u popálenin! Patří sem zejména andělika lékařská (Angelica officinalis), bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), routa vonná (Ruta graveolens), pryšec obecný (Euphorbia esula) nebo vratič obecný (Tanacetum vulgare).
Publikováno: 14. 9. 2018, Autor: Marta Pawlicová , Profil autora: Marta Pawlicová