reklama

Víte, proč byste měli jíst dýně... a nejen na podzim

Dýně jsou nádhernou ozdobou podzimních zahrad a dýňová polévka oblíbenou pochoutkou. Málokdo však už ví, že dýně (máslová, muškátová, špagetová, Hokkaidó) mají také prokazatelné léčivé i zkrášlující účinky. Tady je 6 docela dobrých důvodů, proč byste měli jíst dýně – a nejen na podzim.

Dýně je zdravá surovina, která má široké použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Dýně podporuje imunitu

Dýně obsahuje vitaminy B, C, E, K, kyselinu listovou, z minerálů železo, hořčík, sodík, zinek, draslík, sodík. V porovnání s jinými druhy zeleniny obsahuje dýně více betakarotenu, který se v těle přeměňuje na vitamin A, antioxidant, zabraňující poškozování buněk škodlivými volnými radikály. Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá dýně posilovat imunitní systém a chrání tělo před viry a bateriemi i před některými nádorovými onemocněními – pomáhá dlouhodobá a každodenní konzumace dýňové dužiny.

Dýně podporují imunitu, semena jsou bohatá na zinek
Dýně podporují imunitu, semena jsou bohatá na zinek (Zdroj: pixabay.com)

2. Dýně proti infarktu

Dýně je zdrojem cenných nenasycených mastných kyselin omega 3 a omega 6, které pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a hladinu zlého cholesterolu, a tím i riziko vzniku infarktu a mrtvice.

3. Dýně usnadňuje hubnutí

Dýně obsahuje až 90 % vody a snadno vás zasytí; ve 100 g je pouhých 30 kalorií, takže je ideálním pomocníkem při redukci hmotnosti. Dýně  pomáhá pročišťovat organismus, takže se výborně hodí k detoxikaci. Z těla také odvádí přebytečnou vodu. Zkuste dýňovou čisticí kůru: 3 dny jezte pouze podušenou dýni a k tomu během denně vypijete 2 litry vlažné vody, po 3 dnech ještě jednou zopakujte.

4. Dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu

Trápí vás záněty močového měchýře a ledvin nebo problémy se zvětšenou prostatou? Podpořte léčbu dýňovými semínky, které také pomáhají ženám v menopauze. Jednou za den rozžvýkejte 5 lžic dýňových semen a do dvou týdnů byste se měli cítit lépe. Dýňová semínka jsou významným zdrojem většího množství zinku, který je nepostradatelný při léčbě celé řady nemocí.

Dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu
Dýňová semínka léčí močové cesty a prostatu (Zdroj: istock.com)

5. Dýňový olej proti kožním chorobám

Ze semen dýně Hokkaidó se zastudena lisuje olej, který dodává tělu potřebné živiny, zlepšuje kvalitu zubů a pozitivně ovlivňuje trávicí trakt, činnost srdce a ledvin. Dýňový olej pomáhá v boji s kožními onemocněními, doporučuje se při lupénce, akné a ekzémech. Zábal z dýňového oleje pomáhá poškozeným vlasům.

Dýňový olej je skvělý proti kožním chorobám
Dýňový olej je skvělý proti kožním chorobám (Zdroj: istock.com)

6. Dýňová kosmetika věčného mládí

Dýňová dužina se uplatňuje také v anti-aging kosmetice, protože skvěle hydratuje a vyživuje, a tak pleť omlazuje a zabraňuje jejímu stárnutí. Smíchejte 1 lžíci najemno nastrouhané dýně, 1 lžíci tučného tvarohu, 1 lžičku medu a 1 lžičku čerstvě vymačkané citronové šťávy. Dýňovou masku naneste na vyčištěný obličej i dekolt a nechte 25–30 minut působit. Po uplynutí této doby opláchněte vlažnou vodou.

Zdroj informací: mojezdravi.cz; vitalia.cz

Publikováno: 31. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce