reklama

Dýně jsou krásné, dobré, zdravé a je s nimi zábava!

Podzim udeřil naplno. Tohle roční období přináší hodně krásného, tak třeba si můžeme naplno užít dýně – jsou krásné, chutné a je s nimi zábava, hlavně o Halloweenu! Existují desítky druhů dýní a všechny jsou jedlé, dokonce i ty okrasné. Představujeme vám ty nejznámější a prozradíme nejoriginálnější návody na dekorace i nejoblíbenější recepty.

Dýně je skvělá zdravá zelenina a univerzální surovina na slané i sladké vaření a pečení. Dýně má jedinečné léčivé účinky. Určitě si ji dopřávejte co nejvíc během prvních chladných dnů, protože posiluje imunitu a chrání před viry a bacily. Konzumací dýně odstraňujete z těla toxiny, podporujete trávení, uklidňujete nervy. Působí proti zánětům a je prevencí proti revmatismu a dně.

Jedlé dýně 

Dýně Goliáš je oranžový obr, ze kterého se vyřezávají halloweenská  strašidla. Má hladkou oranžovou slupku a je vhodná na zavařování i jako potrava pro zvířata, obsahuje hodně vody, a tak se nehodí ke skladování. Dýně Hokkaido má ořechovou příchuť. V podstatě je univerzální a můžete ji přidávat do slaných i sladkých pokrmů; dužina je rychle měkká. Slupka tepelnou úpravou změkne, takže se nemusí loupat. Máslová dýně je ve tvaru hrušky. Má hodně dužiny, málo semen a jeho dost sladká. Muškátová dýně má pevnější strukturu a nádherně voní. Může mít od zelené až po oranžově hnědou barvu. Snadno se krájí a nejlépe chutná v polévkách.

Okrasné dýně 

Na podzim jsou dýně vyhledávanou dekorací, která doslova rozsvítí pochmurné dny – a nejen ty vyřezávané se strašidelným výrazem na Halloween. Okrasné dýně se vyskytují v různých velikostech a tvarech, ale vždy jsou menší a pestrobarevné, některé jsou hladké, ale většinou hrubě strukturované. Sice se dají jíst, jejich dužnina ale nemá nijak výraznou chuť a některé druhy svým prapodivným vzhledem k jídlu ani nelákají. K nejhezčím patří dýně zvaná Andělská křídla, oranžová buclatá Jack be little, zmenšenina klasické halloweenské dýně, dlouhokrké Crookneck neboli labutěnky, dále Trnová koruna se špičatými výrůstky, která svým tvarem připomíná mořskou hvězdici nebo pruhovaná Sweet dumpling.

Dýňový kompot nejen pro pamětníky

Dýně plněná masem a houbami

Dýňový koláč s ořechy a brusinkami

Dýňová polévka pro mlsné jazýčky

Dýňová dekorace v barvách podzimu

Dýňáčci pro zábavu dětí

Dýňová lampička na Halloween

Dýňové posvícení - hra se světly

Publikováno: 22. 10. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce