reklama

S mařinkou křepce proti podzimní depce

Mařinka vonná neboli svízel vonný je luční bylinka se jedinečným aroma - při pomačkání nebo sušení se z ní uvolňuje kumarin, připomínající vůni čerstvého sena. A je to právě kumarin, který má výrazné uklidňující účinky a pomáhá proti podzimní depce. Vyzkoušíte mařinkové víno, mléko nebo koupel?

Mařinka vonná neboli svízel vonný (Galium odoratum) je drobná bylina se vzpřímenou čtyřhrannou lodyhou. Jedním z charakteristických znaků je zdrsnění úzkých kopinatých listů na okrajích. Na koncích lodyh vyrůstají od května do června drobné bílé květy. Najdete ji v listnatých lesech, na pasekách, preferuje vlhké a humózní hlinité půdy. Při sběru si nesmíte mařinku vonnou splést se svízelem lesním (Galium sylvaticum). Ten poznáte podle toho, že je statnější, má mnohem tmavší listy, drobnější květy a vůbec nevoní. Mařinku skladujte v suchu a temnu odděleně od ostatních sušených bylin, protože by mohly načichnout intenzivní mařinkovou vůní.

Mařinka vonná nebo svízel vonný (Galium odoratum) je drobná bylina s bílými květy
i (Zdroj: istock.com)
Mařinka vonná nebo svízel vonný (Galium odoratum) je drobná bylina s bílými květy

Proč jak mařinka vonná pomáhá

Mařinka vonná obsahuje kumarinový glykosid, z něhož  se  uvolňuje kumarin, který má výrazně uklidňující účinky. Mařinka obsahuje také například hořčiny, třísloviny, amid kyseliny nikotinové, organické kyseliny, vitamin C a silice. Používá se při depresivních a stresových stavech, nervovém vyčerpání, nespavosti, přepracování, smutku, úzkosti, hysterii. Látky obsažené v mařince mají protikřečové účinky, pomáhají proti nadýmání a bolestech břicha a působí také močopudně. Dnes se využívá hlavně v léčivých bylinných směsích. Vůně se podobá čerstvému senu a chuť je příjemně nahořklá. S dávkováním musíme být opatrní! Doporučuje se jedna lžička sušené nati, max. 10 g na dospělou osobu a den.

Mařinka vonná neboli svízel vonný: doporučuje se max. 10 g na dospělou osobu a den
i (Zdroj: istock.com)
Mařinka vonná neboli svízel vonný: doporučuje se max. 10 g na dospělou osobu a den

Mařinkový nálev

1 lžičku sušené mařinky přelijte 250 ml vroucí vody. Zakryjte a nechte 5-7 minut vyluhovat. Pak sceďte.  Pije se po doušcích.

Mařinkové mléko

Sklenici mléka (250 ml) ochuťte lžičkou medu a dejte do něj 1 lžičku mařinky vonné. Nechte 1-2 hodiny odstát. Potom sceďte, dejte vychladit a vypijte těsně před spaním.

Mařinkové víno

Mařinku - 2 hrsti čerstvé natě nebo 4 lžičky sušené naložte do 1 l bílého vína, přidejte 3 lžíce cukru a šťávu 1 citronu. Nechte 24 hodin vyluhovat (ne déle!). Přeceďte a dejte vychladit. Dejte si deci vína po večeři.

Mařinková koupel

Smíchejte dobromysl obecnou (150 g natě), mátu peprnou (100 g listů), třezalku tečkovanou (50 g natě), heřmánek pravý (30 g květu)a mařinku vonnou (20 g). Toto množství zalijte 5 l vroucí vody, nechte 30 minut vyluhovat, sceďte a potom vlijte do připravené lázně, jejíž teplota nesmí přesáhnout 38 °C. V lázni nezůstávejte déle než 15 minut.

Publikováno: 10. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Vonná svíčka proti hmyzu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Kdo jiný než Láďa Hruška! Pobaví, poradí, sežene, vyzkouší, vymyslí, předvede, ušetří, uvaří… Přijede k vám na zahradu, do dílny i do kuchyně! Triky, rady, vychytávky, ale i nejcennější rodinné recepty přímo z vašich domovů