reklama

Co možná nevíte o podzimní depresi psů a koček

Na podzim nepadá pouze listí, ale leckomu také nálada. Možná vás to překvapí, ale problém podzimních depresí nepostihuje zdaleka jen lidi. Pokud u svých čtyřnohých přátel pozorujete nezvyklé chování jako například změnu různých zavedených rituálů, znamená to, že se něco děje. Vše o příčinách a projevech podzimní deprese u psů a koček ví veterinář Rostislav Šimek.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

„Nejčastějším příznakem je snížený příjem krmiva, ale můžeme se setkat i se sebepoškozováním, kdy se zvíře kupříkladu neustále líže či drbe, časté jsou také různé nežádoucí návyky nebo úplná ztráta základních návyků, zvíře začíná doma vyměšovat, nechce chodit ven, je letargické,“ popisuje veterinář Rostislav Šimek projevy deprese, které se týkají především psů a koček. „Když budeme tyto příznaky přehlížet, může to být nebezpečné,“ varuje dále odborník s tím, že deprese u psa naštěstí netrvá tak dlouho jako u člověka. „Může ale dojít k rozvinutí onemocnění, která jsou třeba v latentním stadiu, může dojít i k selhávání životně důležitých orgánů, jako jsou játra nebo ledviny.“

Vše o příčinách a projevech podzimní deprese u psů a koček ví veterinář Rostislav Šimek
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Vše o příčinách a projevech podzimní deprese u psů a koček ví veterinář Rostislav Šimek

Jak domácího mazlíčka rozveselit?

Co tedy můžeme pro naše čtyřnohé přátele udělat a jak je rozveselit? Možností je hned několik. „Tou základní je asi to, že bychom se svým svěřencem měli trávit co nejvíce času, jít s ním na dlouhou procházku, vzít ho mezi psí kamarády,“ vyjmenovává  veterinář Rostislav Šimek a pokračuje: „Nebo ho můžeme rozveselit pořízením nějaké nové hračky. Existují například takové rafinované hračky, do nichž schováme krmení, a pejsek, když je sám, si pak s nimi může hrát.“ S pamlsky bychom ale měli zacházet obezřetně, aby nedošlo k zafixování nežádoucích návyků a pes si nemyslel, že dostává odměnu za to, že se takto chová.

Základem proti psí depresi je jít se psem na dlouhou procházku, vzít ho mezi psí kamarády
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Základem proti psí depresi je jít se psem na dlouhou procházku, vzít ho mezi psí kamarády

Podzimní deprese u koček

U koček je to trochu odlišné. „Kočky si žijí tak trochu svým životem a pozornost majitele vyhledávají, jen pokud o to opravdu stojí, a proto můžeme prvotní příznaky deprese snadno přehlédnout,“ upozorňuje s tím, že jak asi dobře ví každý majitel, kočky jsou velice citlivé na změny. „Například na stěhování, což pes kupříkladu vůbec neřeší, dále úmrtí majitele, pořízení dalšího zvířete či příchod dítěte.“

U kočky můžeme prvotní příznaky deprese snadno přehlédnout
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
U kočky můžeme prvotní příznaky deprese snadno přehlédnout

Proč právě podzimní deprese?

Se skleslostí se u psů a koček setkáváme většinou právě v tomto podzimním období, protože je méně sluníčka, méně hezkého počasí, blíží se zima. Pokud by však problémy přetrvávaly i po zbytek roku, je možno navštívit zvířecího psychologa. „Těch sice moc není, zato ale existuje celá řada přípravků od homeopatik přes aromaterapii, různé léky na přírodní bázi, až po léčení vážných příznaků deprese, kdy se s úspěchem sahá po humánních preparátech,“ říká zvěrolékař a na závěr uklidňuje znepokojené majitele tím, že jakmile se vrátí jaro, naši domácí mazlíčci dozajista pookřejí.

Publikováno: 15. 11. 2018, Autor: Zdeněk Sekanina , Profil autora: Zdeněk Sekanina