reklama

Jak upéct sladký symbol Vánoc - vánočku

Calta, štrucla, pletenice, štědrovka. I tak se v různých koutech naší země říká pochoutce, která má na vánočním stole zcela výsadní postavení. A podle ročního období, se kterým je nerozlučně spjata, dostala i své jméno: vánočka. Ta pravá se plete z devíti pramenů. Věděli jste, že do každého z pramenů se vplétá i skryté poselství? A že vánočka sama ukrývá ještě mnoho jiných tajů? Poodhalme spolu s blogerkou Live With Anny i tajemství přípravy této královny sladkého pečiva. Odměnou vám bude chutná, nadýchaná a dokonale upečená vánočka, kterou ohromíte své blízké.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak upéct sladký symbol Vánoc - vánočku (Zdroj: Depositphotos)

Vánočka patří na náš vánoční stůl už od 14. století – tehdy ještě nebyla pletená a jmenovala se calta. O dvě století později už měla známý tvar, vzniklý proplétáním pramenů kynutého těsta. Mělo to ale háček – byla výsadou pekařského cechu; jedině pekaři mohli péci tu opravdovou, pletenou z devíti (i více) copů. Doma si směli lidé pletenou vánočku sami připravovat až od 18. století.

Vánoček se peklo tolik, kolik měla členů včetně čeládky a pak ještě jednu největší na štědrovečerní stůl, aby se v novém roce urodilo. Starým zvykem bylo do této štědrovečerní vánočky zapéct minci: kdo ji při krájení našel, tomu měla přinést štěstí.

Ta pravá vánočka se plete z devíti pramenů. Čtyři spodní představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny propojuji rozum, cit a vůli. A vrchní dva symbolizují vědění a lásku.

Vánočky
i (Zdroj: MORA)
Obvykle se vánočka plete z 9 pramenů

Upéct dobrou a chutnou vánočku, která se v troubě nerozuteče do stran, a bude upečená opravdu rovnoměrně do zlato-červena, není jen tak. Není to totiž jen věc dobrého receptu. Zkušenost a dobré rady jsou v tomto případě nad zlato.

Tipy blogerky Live With Anny:

  • Všechny přísady musejí mít kvůli správnému kynutí stejnou pokojovou teplotu – hlavně vejce, kvasnice a mouka.
  • Na vánočku se hodí polohrubá mouku, kterou je potřeba předem prosít, aby se provzdušnila a těsto bylo kypřejší a lépe kynulo.
  • Cukr by měl být jemný pískový bez hrudek. Pozor na dávkování, méně bývá lépe, neboť přeslazené těsto se často rozeběhne a vánočka ztratí svůj vysoký tvar.
  • Vejce můžeme dát celá, ale lepší je dát jen žloutky.
  • Tuk dělá vánočku vláčnější. Ideální je máslo, případně s trochou čerstvého sádla. Tuk musí být rozpuštěný, ale ne horký, jen vlažný. Mléko předem nahřejeme, aby bylo vlažné, opět nesmí být horké.
  • Vykynutí těsta záleží na droždí. To by mělo být čerstvé, bez pachu, neokoralé.
Droždí
i (Zdroj: MORA)
Základem je správně vykynulý kvásek
  • Dobře vypracované těsto se nechytá rukou ani válu, je husté, hladké a lesklé. Necháme je v míse pod utěrkou zvolna kynout v teplé místnosti, asi 2-3 hodiny, ale ne přímo u zdroje tepla. Rychlé vykynutí je špatné – těsto po upečení stejně rychle spadne. Těsto je dobře vykynuté, když zvětšilo svůj objem asi o polovinu a je pórovité. Vtlačíme-li do těsta prst, důlek se vyrovná. Ideální podmínky kynutí jde vytvořit i pomocí speciální funkce některých trub, má ji třeba trouba s parní funkcí.

Zaručeně nejlepší recept na vánočku

Co budete potřebovat:

  • 40 g droždí
  • 110 g cukru krupice (pro zdravější verzi můžete nahradit třtinovým cukrem)
  • 250 ml plnotučného mléka
  • 500 g polohrubé mouky (pro zdravější verzi lze použít i špaldovou mouku)
  • 3 špetky soli
  • 2 žloutky
  • 125 g másla, může být i lžíce kvalitního sádla
  • citronová kůra (z 1 citronu)
  • 40 g rozinek (můžete i bez rozinek, pokud je nemáte rádi)
  • 1 vejce na potření vánočky
  • 80 g mandlí (loupané, plátky nebo špalíčky) na posypání
Suroviny
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem je dobře vykynulé těsto

Jak na to?

Droždí rozetřete s cukrem do hladké pasty, přidejte lžičku vlahého mléka, zaprašte trochou mouky, smíchejte a na teplém místě nechte 15 minut kynout.

Vzniklý kvásek přelejete do mísy ke zbytku prosáté mouky, přidejte zbytek vlažného mléka, rozpuštěné vychladlé máslo (případně i lžící čerstvého sádla), žloutky, citronovou kůru, omyté a osušené rozinky a sůl. Vypracujete hladké těsto, které se nebude lepit. Poté nechte kynout asi tři hodiny na teplém místě – těsto by mělo zdvojnásobit svůj objem.

Rozválení
i (Zdroj: MORA)
Těsto musíme důkladně zpracovat a vyválet

Jakmile těsto vykyne, můžete plést. Vánočka z devíti pramenů má tři patra – první, nejnižší patro vyrobíte ze čtyř copů, druhé patro ze tří copů a poslední ze dvou copů. Těsto si tedy rozdělíte na devět stejných dílů, ze kterých vytvoříte bochánky.

Ze čtyř bochánků vyválíte válečky, které zaplétáte následujícím způsobem:

  • všechny válečky položte vedle sebe a na jednom konci prameny spojte,
  • v levé dvojici položíte levý váleček přes pravý, v pravé dvojici také levý přes pravý,
  • v prostřední dvojici nyní přeložíte pravý pramen přes levý,
  • a celý proces opakujete, až se dostanete na konec, kde copy důkladně spojíte, aby se vánočka nerozpletla.
Prameny
Nejprve pleteme ze 4, potom ze 3 pramenů (Zdroj: Depositphotos)
Pletení
Nakonec upleteme špičku ze dvou pramenů (Zdroj: MORA)
  • První patro přenesete na plech s pečicím papírem a uprostřed ho rukou lehce promáčknete po celé délce, abyste mohli položit druhé patro. Na druhé patro použijete další tři bochánky, které si opět vyválíte a z nich upletete klasický cop. Položíte na první patro vánočky a okraje přetáhnete přes první, nejnižší patro. Opět rukou mírně promáčknete. Poslední vrstva sestává ze dvou pramenů, ze kterých vytvoříte spirálu a položíte navrch vánočky. Dobře je postup vidět i na videu, např. https://www.youtube.com/watch?v=TpJiECBCgCc.
  • Vánočku potřete rozšlehaným vejcem, posypte mandlemi, a aby se nerozpadla, propíchněte ji na několika místech špejlemi. Pečete pomalu při 160 °C dozlatova. Že je vánočka hotová poznáte, když do ní píchnete špejlí a ta zůstane čistá. Doporučuji orientovat se taky podle barvy a vůně vánočky, jakmile začne vonět, bude brzo hotová. Orientační doba pečení je asi 45 minut.

Korpus
i (Zdroj: Depositphotos)
Hotovou vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme rozinkami nebo mandlemi

Dobrým pomocníkem pro kynutí  i rovnoměrné pečení se zaručeným výsledkem je trouba s parní funkcí. Má speciální funkci pro kynutí a unikátní, patentovaný klenutý tvar po vzoru starých pecí pro rovnoměrné propečení ze všech stran. A má také parní funkci, díky níž bude vánočka báječně nadýchaná. Tato vestavná trouba v elegantním nerezovém provedení s úpravou proti otiskům prstů se pohodlně ovládá pomocí klasických knoflíků. O čistotu vnitřku trouby se postará pyrolytický program. Praktické je i snadné vyjímání vnitřní skleněné strany dvířek, jež usnadní i odstranění případných nečistot mezi jednotlivými skly.

Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená teleskopickými výsuvy, umožňujícími bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste ho museli z trouby úplně vyjmout. Speciální zasklení čtyřmi skly se dvěma kovovými vrstvami udržuje vnější sklo dveří chladné a bezpečné i pro děti. Příjemné je i tlumené, šetrné zavírání dvířek trouby. Potěší i bohaté příslušenství v podobě roštu, mělkého a hlubokého plechu.

MORA_Trouba_HomeMade tvar a dvojité osvětlení
i (Zdroj: MORA)
Tato trouba má speciální funkci pro kynutí a unikátní, patentovaný klenutý tvar po vzoru starých pecí

Publikováno: 11. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce