S rostoucí oblibou dřevěných pracovních ploch v kuchyni se vracejí i látkové ubrusy, běhouny, prostírání a nejrůznější podložky pod hrnce, hrnky a hrníčky, které pomáhají dřevo chránit. Proč si tedy nevyrobit jednu sadu podložek ryze vánoční, kterou můžeme ozdobit vlastní sváteční stůl nebo potěšit své blízké. Máme pro vás návod krok za krokem.
Co budeme na vánoční podložky pod hrnky potřebovat
- vyschlé poleno se zachovalou kůrou
- pilku
- elektrickou brusku nebo brusný papír či brusnou houbičku
- tužku nebo pastelku na předkreslení motivu
- tenké štětce
- krycí barvy na dřevo
- bezbarvý lak
Jak při výrobě vánoční podložky pod hrnky postupovat?
1. krok: nařežeme dřevěné plátky
Vybereme si alespoň rok proschlé poleno či kmínek listnatého stromu (ideální je akát, bříza, dub, topol nebo starý ovocný stromek) ještě s kůrou a bez viditelných puklin. Rozřežeme ho pilkou na přibližně 2 cm vysoké plátky. Už během řezání se ale snažíme vytvořit rovný povrch, aby se nám podložka s hrníčkem později nehoupala na stole.
2. krok: plátky obrousíme a očistíme
Nařezané dřevěné plátky z obou stran vyhladíme elektrickou bruskou, případně brusným papírem. Povrch dřeva pečlivě očistíme od prachu a případných jiných nečistot.
3. krok: předkreslíme vánoční motiv
Pastelkou nebo tužkou si předkreslíme z hezčí strany dřeva vánoční motiv – andělíčka, stromeček, sněhuláka atd.
4. krok: vánoční motiv vybarvíme
Předkreslený motiv pak pomocí tenkých štětců vybarvíme krycími barvami na dřevo (například balakryl UNI mat). U většiny odstínů bude stačit jedna vrstva barvy.
5. krok: povrch zafixujeme lakem
Po důkladném zaschnutí barvy (4 hodiny) povrch zafixujeme bezbarvým lakem sportakryl. Přetřeme jím i hrany s kůrou, aby se časem nezačala odlupovat. Neředěný lak nanášíme ve 2–3 vrstvách v intervalu 2–4 hodin. Mezi jednotlivými vrstvami je vhodné nátěr plochých částí přebrousit jemným brusným papírem.
Publikováno: 30. 11. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce