reklama

Propolisová tinktura se dá vyrobit doma

Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně, která vzniká jako produkt činnosti včel. Propolis působí na lidský organismus antibakteriálně, využívá se k léčbě kožních plísní, exémů a dalších kožních anomálií, blahodárně působí též na zuby jako anestetikum. Pokud máme včely, můžeme si z jimi vyrobeného propolisu doma připravit propolisovou tinkturu.

Propolisová tinktura se dá vyrobit doma (Zdroj: Depositphotos)

Jak si vyrobit propolisovou tinkturu nebo mast?

Propolisová tinktura je takovým tekutým zlatem mezi produkty, které nám poskytují včely. Má antibakteriální účinky, léčí některé kožní neduhy a obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. 

K výrobě takové tinktury budeme potřebovat:

  • líh nebo vysoce procentní alkohol
  • propolis

Do uzavíratelné lahvičky s lihem nebo alkoholem vložíme několik kousků ztvrdlého propolisu a 14 dní lahvičku protřepáváme, aby se propolis rozpustil a zůstala nám propolisová tinktura tekutá. 

Propolis
Propolisovou tinkturu vyrobíme z lihu a propolisu (Zdroj: Depositphotos)

Propolisová tinktura se používá nejen k hojení kožních problémů, ale také jako ideální dezinfekční prostředek třeba na ruce. Dále je tinktura využitelná na špatně se hojící mokvavé rány, exémy, afty, opary nebo jako mírné anestetikum při zánětu dásní či zubů.

Včely samy využívají propolis jako ochranu svého zdraví, kdy právě propolisem potahují vnitřní části úlu, a tím jej dezinfikují. Propolis vzniká z rostlinných pryskyřic a míz, které včely při sběru pylu zachytávají a díky vlastním enzymům, které pryskyřice naleptají a zpracují vzniká právě tato jedinečná látka.

Vaření
Propolisovou mast vyrobíme ze sádla či vazelíny (Zdroj: Prima DOMA)

Kromě tinktury lze vyrobit i propolisovou mast:

  • sádlo nebo bílá či žlutá lékařská vazelína
  • pravý včelí vosk
  • propolis
Vosk
Na výrobu masti budeme potřebovat včelí vosk (Zdroj: Prima DOMA)

Suroviny rozehřejeme ve vodní lázni, čímž dojde ke spojení všech složek. Jakmile jsou suroviny rozehřáté, pečlivě tekutinu rozmícháme a slijeme do vhodného kelímku. Mast používáme jako dohojovací prostředek na rány nebo kožní problémy. Mast uchováváme v lednici a používáme dle potřeby.

Mast
Mast uchováváme v lednici (Zdroj: Prima DOMA)

 

Publikováno: 28. 9. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce