Dýně? Symbol podzimu. Projít se na zahradě záhonem v podzimních měsících a nezakopnout o dýni? Téměř nemožná mise. Podobně na nás dýně útočí i ve městech – výlohy obchodů zdobí okrasné dýně, v kavárnách mají dýňové koláče, vývěsní tabule bister nás lákají na dýňovou polévku a na farmářských trzích mnohdy nevíme, kterou dýni koupit dřív. Dýňová sezóna je právě v plném proudu a takové štědré úrody by byla škoda nevyužít.
Dýňové nadělení
Dýně je plod popínavé rostliny, která se do Evropy dostala, podobně jako třeba brambory, z Ameriky koncem 15. století v souvislosti s kolumbovskými výpravami. Kolonisté se pěstování dýní naučili od indiánů. Ač byly kdysi vydlabané dýně používány jako nádoby a usušené posloužily jako bojky na moři, v Americe i Evropě se nadobro usadily jako surovina v kuchyni.
Dýně dnes
Královnou mezi dýněmi je odrůda Hokkaido. Tuhle menší, výrazně oranžovou dýni lze v dnešní době bez nadsázky koupit všude – farmářskými trhy počínaje a malými asijskými večerkami konče. Má jemnou, sladkou a oříškovou chuť a v kuchyni má rozmanité možnosti použití, hodí se téměř do čehokoliv. Je z ní skvělá polévka! Velkou výhodou je její slabá slupka – před tepelnou úpravu stačí dýni omýt horkou vodou a odstranit vnitřní vlákna a semínka. Dýně se vůbec nemusí loupat.
V českých kuchyních se také zabydlela špagetová dýně oválného tvaru. Ta patří k chuťově nejlahodnějším dýním, je méně sladká. Název získala podle své dužiny, která se po uvaření či upečení rozpadá na vlákna připomínající špagety. Stačí ji rozkrojit a ochutit jako aglio olio e peperoncino a strčit do trouby na 180°C.
Máslová dýně je světle béžové barvy a poznáte ji na první pohled – má výrazný hruškovitý tvar. Přestože je poměrně malá, většinu plodu tvoří dužina, a proto je dýně celkem těžká. Neobsahuje skoro žádná vlákna a semena. Jak její název napovídá, chutná jemně po másle. Že je zralá, poznáte podle zdřevnatělé stopky. Dýni je třeba oloupat, protože má tvrdou slupku. Skvěle chutná upečená, nejčastěji se přidává se do různých zeleninových salátů, v podobě dýňového pyré se podává jako příloha k masu.
Cukráři a cukrářky určitě znají odrůdu English Pie. Tuhle odrůdu dýně je nejvhodnější využít na pečené dezerty – je totiž ze všech dýní nejvíce sladká. Je cítit lehce po vanilce a má krásnou, výraznou oranžovou barvu, která koláče krásně rozzáří.
Možnosti zpracování
Jak poznáte, že je dýně zralá? Podobně jako u melounu – stačí na ni zaklepat. Pokud zní dutě, je uvnitř správně dozrálá ke zpracování. Dýně lze nakoupit do zásoby a vesele je konzumovat po celou zimu. Máte dýní přehršel? Udělejte z nich pyré, které později v případě potřeby můžete použít do čehokoliv. Dýně stačí upéct, rozmixovat a nechat vychladnout. Vzniklé pyré skladujte v uzavřené sklenici v lednici, vydrží tam asi 3 dny. Nebo ho zamrazte.
Dýně se klasicky zpracovává do polévky, kterou lze zakápnout výrazným dýňovým olejem. Běžně se peče v troubě společně s jinou zeleninou, dělají se z ní saláty. Ale lze zpracovat i semínka. Nejčastěji se suší semínka z dýní Hokkaido. Stačí je zbavit dužiny a následně položit na pekáč a vložit do předehřáté trouby na 180 °C. Za pár minut můžete mít drobné zobání na celý rok.
Tipy na ideální troubu
Cokoliv z dýní, a nejen to, s přehledem vykouzlíte ve vestavné multifunkční troubě Gorenje BO76SYB z nové designové řady Simplicity. Trouba je vybavena adaptivními technologiemi a automatickými funkcemi. Díky inteligentnímu paměťovému systému navíc umožňuje přizpůsobit přednastavenou teplotu a dobu pečení vlastním receptům a zkušenostem. Má unikátní, klenutý tvar trouby, který je inspirovaný tradičními kamny na dřevo. Ten umožňuje horkému vzduchu volně cirkulovat a spolu s další funkcí dává možnost péci na více plechách najednou. Trouba je opatřena úpravou proti otiskům prstů a systémem pro šetrné čištění vnitřku trouby pomocí páry.
A pokud vám zvlášť záleží na zdravé přípravě jídla, je pro vás jako stvořená nová vestavná parní trouba Gorenje BCS798S24X. Umožňuje nejen vaření v páře bez nežádoucích kapek vody, ale používá také suché teplo, a oba postupy jde kombinovat; je samozřejmě vybavená i grilem. Zvládne proto dušení, pečení, pražení, opékání, blanšírování, pošírování, či metodu sous vide nebo grilování. Jedinečný klenutý tvar je inspirovaný tradičními kamny na dřevo. Tento tvar umožňuje horkému vzduchu volně a rovnoměrně proudit okolo připravovaného jídla a v kombinaci se speciálním ventilačním systémem poskytuje něco opravdu jedinečného – možnost péci až na pěti plechách najednou bez smíchaní vůní a chutí připravovaných pokrmů. Má plně automatizované pečení s více než 80 recepty a programovací modul s přednastavenými programy a funkcemi. Má i termosondu pro pečení masa. O čistotu se postará parní čisticí funkce, odvápnění probíhá automaticky.
Publikováno: 30. 8. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce