reklama

Jak pečovat o nohy a chodidla během léta, aby byly zdravé, krásné a voňavé?

Nohy a především chodidla v létě trpí. Nejen, že jim je horko, ale jsou vystaveny prachu, nečistotám, horkému asfaltu, slané vodě, chlorované vodě v bazénu a různému terénu, jak o prázdninách jezdíme na dovolené, pořádáme výlety a užíváme si léto plnými doušky. Za to, že nás naše nohy donesou vždycky tam, kam chceme, měli bychom se jim nějak odměnit. Poskytněte svým nohám a chodidlům zvýšenou péči za použití přírodních prostředků.

i (Zdroj: Depositphotos)
Co dělá léto s našimi chodidly? (Zdroj: Depositphotos)

Péče o chodidla v létě

Koupání v moři, běhání po pláži, výšlapy na horské masivy, túry po prašných cestách - to vše patří k létu. I když to na první pohled tak nevypadá, naše nohy dostávají pořádně zabrat. V teplých letních dnech odkládáme ponožky a chodíme naboso v sandálech a koupacích botách. Po celodenní aktivitě pak skočíme pod sprchu nebo se naložíme do vany, omyjeme nohy mýdlem a vodou a je to. Měli bychom ale vědět, že právě léto je pro naše nohy a chodidla zatěžkávací zkouškou a zvýšená péče o tyto tělesné partie by měla být samozřejmostí. Věnujte proto svým nohám potřebnou lásku a ošetřete je přírodními prostředky, které si dokážete doma zhotovit a které vašim nohám prospějí víc než kupované přípravky.

Mytí nohou a chodidel

Věříme, že nohy si umí umýt každý. Také věříme, že nikdo nezapomíná na každý centimetr kůže na nohou, že nezapomíná na mezery mezi prsty, paty a nehty. Po namáhavém dni je ideální vyzout obuv a nohy omýt ve vlažné vodě. Použijte klasické toaletní mýdlo. Potom si vyhraďte trochu času a dopřejte chodidlům lázeň. Do čisté vlažné až mírně teplé vody nasypte trochu hrubozrnné soli a ponořte do roztoku obě chodidla. Pokud nejste příznivci slané vody nebo jste se právě vrátili od moře, použijte lázeň bylinnou.

Peeling
i (Zdroj: Depositphotos)
Použijte hrubou sůl s přídavkem rostlinného oleje a získáte jedinečný přírodní peeling

Bylinné lázně

 • Pro unavené nohy použijte lázeň mátovou. 
 • V boji se zápachem a plísní vsaďte na roztok vody a jablečného octa.
 • Pokud máte příliš suchou pokožku, přidejte do vody heřmánek.
 • Na bolavé nohy pomůže lázeň s obsahem kokosového mléka.
 • Na osvěžení použijte lázeň s trochou čerstvě umleté kávy.
 • Často se potící nohy zklidníte odvarem z listů ořechu vlašského.
 • Plísně na nohou se zbavíte koupelí v měsíčku lékařském.
 • Otékající nohy namočte do odvaru z podbělu nebo slézu.
Koupel 2
Do koupele na nohy přidávejte bylinky (Zdroj: Depositphotos)
Koupel
Vonné koupele uleví vašim nohám (Zdroj: Depositphotos)

Peelingy

Peeling by měl být rozhodně součástí péče o chodidla. Díky jemné masáži pomocí hrubých částic si nohy příjemně prokrvíte, odstraníte odumřelé šupinky kůže a vpravíte do pokožky důležité látky. Základem peelingu na chodidla bude olivový nebo lněný olej a hrubá mořská sůl. Olej kůži zvláční, sůl vyčistí. Můžete přidat také mátové lístky, levanduli nebo tea tree esenci. Další obměnou je nahrubo nastrouhaný kokos, smíchaný s mandlovým olejem. Kromě peelingu odstraňujte pravidelně ztvrdlou kůži na patách pemzou nebo škrabkou.

Lázeň
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomínejte na pravidelné používání pemzy na ztvrdlé paty

Maska na chodidla

Ano, je to tak. Nejen maska na obličej, ale i na nohy. Používá se nejlépe přes noc, aby měly všechny složky čas proniknout pod kůži a zvláčnět jí. Použijte změklé kakaové máslo, kterým si natřete chodidla, zabalíte je následně do potravinářské fólie a obléknete si bavlněné ponožky. Doba působení by neměla být kratší než 2 hodiny. 

Olejová péče

Nic tak nezvláční zhrublou kůži na patách a chodidlech jako rostlinný olej. Použijte ohřátý olivový olej, do něhož nohy ponoříte na 10 minut. Poté ještě proveďte masáž, kdy olej vtíráte do pokožky. Poté nohy již neoplachujte a nechte olej vstřebat.

Paty
i (Zdroj: Depositphotos)
Rozpraskaná kůže na patách může vést až k zánětům a hnisavým bolákům

Krémy na nohy

Po vší péči o nohy a chodidla nesmíte zapomenout na krém. I ten si můžete připravit doma. Použijte jako základ čistou vazelínu nebo klasickou indulonu. Vmíchejte do krému květy měsíčku lékařského, heřmánek, med nebo mateří kašičku. Krém používejte pravidelně, ideálně na noc.

Krém
i (Zdroj: Depositphotos)
Na závěr každé péče nohy ošetřete krémem

Holení nohou

Marná sláva, především ženy v létě chtějí mít nožky jako z alabastru a snaží se přebytečnou srst odstraňovat, jak jen to jde. V letních měsících vsaďte na opatrnost. Kůže je v létě více podrážděná a v horku se více otevírají póry, klasické holení tedy nebude tím správným nápadem. Pomůže vám výkonný a kvalitní epilátor, který promění nohu orangutana v nohu lidskou a hladkou. Podobně to je i s voskem, který stejně jako epilátor zanechá nohu až 14 dní bez chloupků. A pokud nechcete "trpět", pořiďte si IPL epilátor. Cena není sice zanedbatelná, ale ušetříte za pravidelné holení a nervování se při rašení nového porostu na nohách. Navíc, tento moderní epilátor pracuje téměř bezbolestně na principu laseru a vaše nohy budou krásné po dobu i několika měsíců.

Epilátor
i (Zdroj: Depositphotos)
Místo zdlouhavého a nikdy nekončícího holení nohou si pořiďte výkonný epilátor

Jak rychle ulevit unaveným a bolavým nohám?

Především si kupte kvalitní sportovní obuv, která je prodyšná. Při turistických akcích byste měli zase vybírat obuv, která nohám poskytne potřebnou stabilitu a oporu. A pokud vás i přesto večer bolí nohy, máme řešení.

 • Umyté nohy si potřete citrónem.
 • Okamžitou úlevu poskytne koupel v silném černém čaji.
 • Dejte si na noc do ponožek nastrouhanou salátovou okurku a přes ně přetáhněte další ponožky. 
 • Pokud nohy často natékají, použijte koupel ze směsi heřmánku, levandule a máty.
 • Při častém pocení omývejte nohy dubovým odvarem.
 • Při časté tvorbě puchýřů si vložte do bot list devětsilu lékařského.
 • Křeče v lýtku vyženete obkladem z plavuně obecné.
 • Při poranění nohou venku přiložte na ránu rozmačkaný list jitrocele kopinatého.
Péče o nohy
i (Zdroj: Depositphotos)
Využijte sílu přírody a dopřejte svým nohám péči přírodními produkty

A nezapomínejte ani na masáže nohou a chodidel. Správně provedená masáž za pomoci esenciálního oleje vám uleví, rozproudí krev, zvláční kůži a navodí příjemný pocit. Neváhejte využít také akupresuru nebo akupunkturu, která vám dokáže pomoci stejně dobře jako mnohé léčebné procedury. Pokud to bude jen trochu možné, snažte se chodit bosí. Využijte písek na pláži, drobné jemné kamínky jako přírodní masáž a peeling dohromady. Vsaďte na léčivou sílu přírody okolo nás a vaše nohy vám poděkují a budou vás ještě dlouho a dlouho nosit.

Masáž
Masáž nohou zapůsobí na celý váš organismus jako balzám (Zdroj: Depositphotos)
Chůze
Choďte co nejvíc bosí, vaše nohy to ocení (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 18. 8. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová