reklama

Zavařování i bez speciálního hrnce? Bez problémů na sporáku i v troubě

Věděli jste, že k zavařování můžete použít i multifunkční troubu, kterou jsou vybavené některé sporáky? I při šířce sporáku 50 cm nabízejí bezkonkurenčně největší objem trouby na trhu – až 70 litrů! Na extra velký osmilitrový pekáč, který je součástí vybavení, pohodlně vyrovnáte hezkou řádku zavařovacích sklenic. A svoje vlastnoručně vyrobené dary léta pak můžete sterilizovat i bez speciálního zavařovacího hrnce, který by vám po většinu roku překážel. Náročnější zavařeniny, jako jsou třeba borůvková nebo ostružinová povidla, můžete v troubě i připravit pozvolným rovnoměrným „tažením“ bez připálení.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zavařování i bez speciálního hrnce? Bez problémů v nových sporácích i troubách (Zdroj: Depositphotos)

Zavařování v troubě i na sporáku

Sporáky se stále těší ohromné oblibě a pořád je najdeme v polovině českých a moravských domácností. 

Z dobrého důvodu – za rozumné peníze totiž sporáky nabízejí hned dva spotřebiče – kvalitní varnou desku (může být i indukční) a velkou multifunkční troubu s patentovaným klenutým vnitřním prostorem po vzoru starých pecí, který umožňuje vzduchu rovnoměrně proudit kolem připravovaného pokrmu.

Nepotřebují víc než 50 cm místa. V kuchyni jdou navíc umístit přímo k nábytku bez nevzhledných mezer, kde ulpívaly nečistoty a mají i pěkný, moderní vzhled. Už to proto dávno nejsou popelky, co se schovávají v koutě.

Sporáky
i (Zdroj: Depositphotos)
Sporáky jsou dnes již běžnou součástí každé domácnosti

Vedle obvyklého pečení a grilování zvládnou i třeba i šetrné rozmrazování, ohřev talířů před podáváním jídla nebo zavařování. Pro zavařování v troubě nebo sporáku použijte sklenice s pryžovým těsněním a se skleněnými víčky, případně sklenice s víčky se závitem nebo s kovovými víčky. Používejte vždy jen stejně velké sklenice naplněné stejným obsahem. Před zavařováním zkontrolujte, zda jsou řádně utěsněny. Nalijte 1 litr horké vody do hlubokého pekáče (teplota vody by měla být asi 70 °C) a vložte do něj 6 litrových, případně 8 menších sklenic tak, aby se nedotýkaly. Pekáč vložte do trouby na druhou úroveň, zvolte funkci „Horký vzduch s ventilátorem“ a teplotu nastavte na 170 – 180 °C. V průběhu zavařování sledujte sklenice a zahřívejte je, dokud se kapalina ve sklenicích nezačne vařit – tj. dokud se v první sklenici nezačnou vytvářet bublinky. Ovoce a zeleninu takto zavařujte 40 – 55 minut a poté je ještě ponechejte ve vypnuté troubě další půlhodinu odležet.

Sporák_Eco clean_K878AW
i (Zdroj: MORA)
V multifunkční troubě zavaříte kompoty i marmelády

Tip na skvělou jahodovou marmeládu s bezem podle blogerky Live with Anny

Budete potřebovat:

  • 1 kg očištěných jahod
  • 300 g cukru
  • lžičku citrusového pektinu (případně podle návodu na krabičce)
  • lžičku kyseliny citronové
  • bezové květy

A jak na to?

Očištěné jahody dejte do hrnce se silným dnem a rozmačkejte je šťouchadlem na brambory. Přiveďte jahody k varu a nasypejte do nich cukr smíchaný s pektinem. Pokud marmeládu připravujete v oválném kastrolu nebo obdélném pekáčku, můžete s výhodou využít funkci BridgeZone, kterou má indukční varná deska sporáku a propojit dvě levé plotýnky do jedné velké. Marmeládu vařte ještě pět minut. Nakonec do marmelády vmíchejte bezové květy a ještě horkou ji přelije do sterilizovaných sklenic. Pořádně utáhněte víčka.  Nakonec marmeládu zavařte přímo ve sporáku nebo troubě v hlubokém pekáči s vodou asi 40 minut při teplotě 170 – 180 °C a poté nechte ještě ve vypnuté troubě 30 minut odpočívat.

marmeláda_2
i (Zdroj: MORA)
Není nad domácí marmeládu - třeba jahodovou s bezovými květy

Jak dlouho a při jaké teplotě zavařovat?

Okurky

  • Předehřev: ne
  • Zavařování: 150°C po dobu 40-45 min.
  • Ve vypnuté troubě ponechat ještě 30 min.
  • Poloha roštu 1, na roštu pekáč, v pekáči ½ l vody

Ovoce (třešně, meruňky apod.)

  • Předehřev: ne
  • Zavařování: 170 °C po dobu 40-55 min.
  • Ve vypnuté troubě ponechat ještě 30 min.
  • Poloha roštu 1, na roštu pekáč, v pekáči ½ l vody

Maso (uzené, vepřové apod.)

  • Předehřev: ne
  • Zavařování: 95°C po dobu 60-75 min.
  • Po ukončení zavařování sklenice vyjmeme, otočíme dnem nahoru, položíme na utěrku a necháme zvolna vychladnout.

Houby

  • Předehřev: ne
  • Zavařování: 250 °C po dobu 8-10 min. u menších sklenic (8 ks na plech) nebo 10-12 min. u větších sklenic (6 ks na plech)
  • Na dno plechu dáme starou plenu nebo utěrku a zalijeme horkou vodou do výšky asi 2-3 cm, na plech pak vyskládáme skleničky a zavařujeme (lze použít jen skleničky s víčky na závit)

Zdroj: www.mora.cz

Zavařování v troubě nebo sporáku MORA
i (Zdroj: MORA)
V troubě můžete vytvořit i náročná povidla

A jaký sporák zvolit?

Sáhněte po tom nejlepším. Indukční sporák MORA I 878 AI v nerezovém provedení se sklokeramickou indukční deskou a multifunkční troubou energeticky spadá do úsporné třídy „A“ a potěší užitným objemem trouby 70 l. Novinkou je přehledné dotykové ovládání zón přímo na indukční sklokeramické desce. Ta má i funkci BridgeZone, díky níž jsou dvě plotýnky vlevo spojit do jedné velké. Výkonná multifunkční trouba má jedenáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez a horkovzdušné pečení, ale i rychlý předehřev, rozmrazování, funkci pro pomalé pečení při nízké teplotě a v neposlední řadě i speciální program EcoClean pro snadné čištění vnitřku trouby pomocí páry bez chemických přípravků. Trouba má patentovaný zaoblený vnitřní prostor po vzoru klasických pecí na dřevo, a to kvůli dokonalému a rovnoměrnému proudění vzduchu.

MORA_I 878-AW
i (Zdroj: MORA)
Díky spolehlivým spotřebičům vám půjde práce od ruky

Výsledek pečení tak vždycky bude stát za to. Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená teleskopickým výsuvem, který umožní bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste ho museli z trouby vytáhnout. Nové závěsy dvířek s tlumením zaručují velmi tiché a šetrné zavírání dvířek trouby. Ve spodní části sporáku je praktická úložná zásuvka, do které snadno uložíte příslušenství v podobě roštu, mělkého plechu a XXL hlubokého pekáče. 

www.mora.cz

Publikováno: 14. 8. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce