reklama

Jak vrátit starému nábytku barvu a lesk bez chemických přípravků?

Starý nábytek se s chemickými přípravky nesnese. Jak ale takový nábytek vyčistit, když většina čistidel mu může spíše uškodit? Nezoufejte, máme naštěstí po ruce spoustu přírodních surovin, z nichž během chvilky vykouzlíme jednoduchý, ale zato účinný prostředek, s jehož pomocí vrátíme zašlému dřevu a potahům barvu i lesk.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak vrátit starému nábytku barvu a lesk bez chemických přípravků? (Zdroj: Prima DOMA)

Čištění starého nábytku

Pokud máme doma starý nábytek, který pamatuje třicetiletou válku, většinou si ho hýčkáme jako oko v hlavě. Jedná se starožitnosti, které mohou mít i nesmírnou cenu. Ale bohužel - zub času je na nich neúprosně vidět a my bychom starému nábytku rádi vrátili jeho lesk a slávu. Jenže, marná sláva, starý nábytek nesnáší agresivní chemické čisticí prostředky. Jak tedy takový nábytek vyčistit, abychom ho přehnanou péčí spíš neponičili? Spolehneme se na přírodní prostředky.

Ocet a olej, klasika na 100 způsobů

Z obyčejného octa a olivového oleje vytvoříme ideální čisticí prostředek na staré dřevo. 

Staré dřevo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijeme ocet, smíchaný s olivovým olejem

3 díly olivového oleje a 1 díl octa slijeme do lahvičky s rozprašovačem, naneseme na dřevo a rozetřeme hadříkem do ztracena. Komu by se zdál ocet na staré dřevo příliš agresivní, může místo něj použít citronovou šťávu. Místo 1 dílu dáme cca 1,5 - 2 díly.

Zatímco ocet nebo citron nám velmi šetrně vyčistí nános nečistot, olivový olej vrátí dřevu lesk a barvu a zvýrazní jeho kresbu. 

Čištění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Roztok nastříkáme na každé místo, aby nevznikly mapy

Tímto způsobem můžeme samozřejmě čistit nejen staré dřevo, ale můžeme si troufnout i na nový nábytek, který touto procedurou nijak neutrpí. Můžeme tak dokonce zcela nahradit moderní chemické čistící přípravky a nejen že tímto způsobem nábytek perfektně vyčistíme, ale zároveň ho i ošetříme.

Lesk a barva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Roztok dřevo oživí, vyčistí a vrátí mu barvu a lesk

Publikováno: 23. 6. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová