reklama

Jak prodloužit trvanlivost potravin? Pomocí vakuování!

Rádi byste prodloužili životnost svých potravin? Snažíte se omezit vyhazování potravin? Máme pro vás tip na vychytávku z moderní gastronomie, která dokáže ušetřit ohromné peníze. Díky vakuování můžete uchovávat potraviny po delší dobu a zamezíte tak plýtvání.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vakuování potravin svářečkou FoodSaver (Zdroj: Prima DOMA)

Proč vakuování potravin ovládlo svět moderní gastronomie?

Nutno hned na začátku upozornit, že vakuování potravin není žádnou novinkou. Snaha nějakým způsobem vakuovat potraviny tu je již od devadesátých let minulého století. Pravdou však také je, že za těch 30 let technologie vakuování urazila notný kus cesty. Současné vakuovací systémy dosáhly dokonalosti, protože ty nejlepší jsou schopny prodloužit životnost potravin dokonce až 6x. To vše bez ztráty barvy, vůně, chuti, textury a živin. Vzhledem k tomu, že běžná česká domácnost každý rok vyhodí až 25 kilo potravin, což představuje zhruba 20 000 korun, je vakuování potravin rovněž efektivním prostředkem, jak takovému plýtvání zamezit a jak ušetřit svou peněženku od zbytečných výdajů.

Kuchyně
Vakuovačky se pomalu, ale jistě dostávají do moderních domácností (Zdroj: Prima DOMA)
Displej
Ovládání vakuovačky není složité (Zdroj: Prima DOMA)

Co je vakuování potravin?

Vakuování potravin je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak uchovat potraviny déle čerstvé. Hodí se do každé domácnosti. Vakuovat se dá totiž takřka všechno. Je to navíc jednoduché a levné. Tekuté a sypké potraviny je možné uchovávat ve vakuových dózách a vše ostatní se vakuuje do speciálních sáčků a fólií.

Princip vakuování spočívá v tom, že potraviny umístíte do nádoby nebo do sáčku, z nichž následně zcela odsajete vzduch. Kyslík totiž může za všechny negativní chemické změny v potravinách (podporuje množení mikroorganismů a plísní, může za žluknutí tuku i ztrátu chuti). U vakuování je vše důležité beze změny uchováno. Pozor, nejde však o náhradu za chlazení, mražení, ohřívání a konzervování potravin. I po vakuování se potraviny nadále skladují v lednici nebo v mrazničce.

Sous-Vide
Bez vakuování se neobejde ani vaření způsobem Sous-Vide (Zdroj: Prima DOMA)
Uchovávání
I po vakuování se potraviny nadále skladují v lednici nebo v mrazničce (Zdroj: Prima DOMA)

Jaké potraviny je možné vakuovat?

Jak již bylo řečeno, vakuovat lze skoro vše, tedy maso, ryby, zvěřina, ovoce, zelenina, uvařená a chlazená jídla, polévky, pečená i vařená masa, moučníky, rýži, mouku, těstoviny, různé směsi, koření, mletou kávu, sušené ovoce, keksy a ořechy. Vakuovat můžete i špenát a zelené listové saláty. Ty se však vakuují v dózách, kdy se na dno nádoby nejprve vloží papírový ubrousek. Vakuovat je možné dokonce i zeleninu, která vylučuje plyny, ale musí se nejprve blanšírovat. Měkké maso, ryby a měkké ovoce je zase nutné před vakuováním nejprve zmrazit, aby nedošlo k poškození struktury. Tekutiny se vakuují vychlazené, protože horké tekutiny při snižování tlaku zvětšují svůj objem.

Rozměry
Odměřte správnou velikost speciální fólie (Zdroj: Prima DOMA)
Vakuování masa a ryb
Měkké maso, ryby a měkké ovoce je třeba před vakuováním nejprve zmrazit (Zdroj: Prima DOMA)

Další výhody vakuování potravin

Vakuování potravin oceníte v mnoha situacích. Je to praktické především ve chvílích, kdy se vám nahromadí větší množství jídla, které nemáte šanci za běžných okolností, rychle spotřebovat. Vakuování ocení také majitelé zahrad, ti, co připravují jídlo dopředu, nakupují v akci, dělají velké měsíční nákupy. S pomocí vakuování ušetříte místo a životnost potravin v chladničce prodloužíte z jednoho týdne až na 6 měsíců a v mrazničce z 6 měsíců až na dva až tři roky.

Grilování
Vakuování je vhodné i pro nakládání a marinování masa (Zdroj: Prima DOMA)
Trvanlivost
Životnost potravin v chladničce vakuováním výrazně prodloužíte (Zdroj: Prima DOMA)

Vakuování je skvělé i pro grilování

Vakuování je vhodné i pro nakládání a marinování masa, které chceme grilovat. Vakuum totiž způsobí roztažení tkáně, což usnadní vstřebání marinády, čímž maso zkřehne bez potřeby dodání tuku. Navíc, po vakuování a následném tepelném zpracování nedojde k poškození bílkovinného gelu na povrchu masa a tím nedojde ani k poškození soudržnosti masa. Takto naložené maso ve vakuu není nutné ani solit, protože se uvolní jeho přirozené aroma. Některé vakuovačky mají dokonce hloubkový marinovací program, který během 20 minut opakovaného stahování a uvolňování dostane marinádu do masa mnohem intenzivněji.

Práce s vakuovačkou
Vakuovat lze skoro všechny potraviny (Zdroj: Prima DOMA)
Nádoby
Kromě sáčků vakuovačky používají i hermeticky uzavřené nádoby (Zdroj: Prima DOMA)

Vakuování a Sous-Vide

Bez vakuování se neobejde ani vaření způsobem Sous-Vide. Což je moderní zdravý způsob vaření při konstantní nízké teplotě. Pro bližší představu je Sous-Vide vařením vakuovaných potravin v sáčku ve vodní lázni. Do sáčku před vakuováním můžete přidat různé bylinky, koření, máslo, česnek atd. V průběhu vaření pak všechny přidané ingredience prostoupí masem a dokonale se promísí. Vaření probíhá rovnoměrně v lázni zahřátého na teplotu 55 až 60 stupňů Celsia. Pokrm se vaří pomalu a dlouho (někdy i 72 hodin), aby se dosáhlo měkkosti přesně podle představ. Jídlo si u tohoto vaření uchová veškeré živiny a vyniká svou plnou chutí, jemností, měkkostí a šťavnatostí. Tímto způsobem se upravují ryby, maso, zelenina a dokonce i vajíčka. Již dávno neplatí, že vaření Sous-Vide je výsostnou výsadou luxusních restaurací. Dnes již tak můžete vařit zcela běžně i doma.

Princip
i (Zdroj: Prima DOMA)
Princip vakuování spočívá v umístění potravin do nádoby nebo do sáčku, z nichž se následně zcela odsajete vzduch

Jak vybrat tu nejlepší vakuovačku?

Na trhu je dostupné několik typů vakuovaček. Ty nejlepší mají jednoduché automatické ovládání, které fungují tak, že po zapnutí a vložení speciálních fólií, odměříte tu správnou velikost a stiskem tlačítka dojde nejprve k odsátí vzduchu z obalu a pak k svaření a oddělení. Během chvilky je tak vše, co potřebujete, hermeticky uzavřeno a dokonale chráněno. Ty nejlepší vakuovačky pracují s drážkovanou fólií, která umožňuje perfektní odsátí vzduchu a vytvoření vzduchotěsného spoje. Tenké folie se k sobě lepí a snadno se poškodí. Vedle programu na marinování u vakuovačky bezesporu oceníte i to, že vedle vakuování sáčků jí nechybí ani systém pro vakuování dóz. V nich totiž můžete vakuovat vše, co není zrovna ideální vakuovat v sáčcích.

Fólie
Ty nejlepší vakuovačky pracují s drážkovanou fólií (Zdroj: Prima DOMA)
Odsátí vzduchu
Nejprve se odsaje vzduch z obalu a pak následuje svaření a oddělení (Zdroj: Prima DOMA)
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 6. 2020, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová