reklama

Vyčistit gril nemusí být makačka. Stačí jen pár triků

Bez ohledu na to, zda disponujete grilem plynovým, elektrickým či na dřevěné uhlí, stačí pár efektivních triků a pár rad, jak na péči o gril, a grilovací sezona může opět začít . Venku už je krásně teplo, což znamená jediné – sezóna grilování je v plném proudu. Při pohledu na znečištěný gril však člověka může přejít chuť k jídlu. Není ale nutné se strachovat, jeho vyčištění účinným čističem na grily, trouby a krbová skla zabere doslova jen chviličku. Už po pěti minutách odstraňuje nejen připálené tuky a mastnotu, ale i usazené saze a kouř.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyčistit gril nemusí být makačka. Stačí jen pár triků (Zdroj: Depositphotos)

Rady a tipy, jak na znečištěný gril

Nejdůležitější je čistá mřížka

Místo, na které se pokládají potraviny, musí být vždy důkladně čistá. Právě mřížka grilu totiž ovlivňuje to, zda budou grilované speciality zdraví prospěšné či nikoli. Jakékoli staré usazeniny se pod žárem znovu rozpustí a jejich výpary se promění v karcinogenní, navíc mohou připečené zbytky pokazit chuť nově připravovaného jídla. Na hrubou nečistotu vezměte například zednickou špachtli, následně pod proudem vody vyčistěte mřížku pomocí drátěnky.

Čištění grilu
i (Zdroj: Depositphotos)
Většinou čištění grilu znamená intenzivní drhnutí připálenin

Na elektrický gril se musí jemně i v případě čisticích prostředků

U elektrického grilu je důležité začít s čištěním, dokud je stále horký. Pokud jste to po posledním grilování zanedbali, doporučuje se gril znovu nahřát. Před samotným čištěním je však důležité jej odpojit ze zásuvky. Zároveň je nutné mít na paměti, že povrchy elektrických grilů jsou náchylné k poškrábání a jakékoli rýhy způsobí pozdější připalování pokrmů. Obecně platí, že k čištění postačí hladká strana houbičky či papírové utěrky a jemný čisticí prostředek, nejlépe ten určený přímo na grily, ne však s brusným – abrazivním účinkem.

Gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyčistit špinavý gril nemusí znamenat jen drhnutí a škrábání

Plynový gril vyčistí vysoká teplota

V tomto případě je nejsnazší postup údržby velice jednoduchý. Po každém použití gril rozpálíte na vysokou teplotu, a tím se zbavíte všech zbytků mastnoty a jídla. Že máte čisto, poznáte jednoduše – přestane vycházet kouř. Všechny nečistoty se promění na popel a ty hravě odstraníte pomocí hadříku či utěrky. Rošt vyčistíte pomocí škrabky nebo drátěnky. Pokud je však silně znečištěný, pomůže např. Larrin čistič na grily, trouby a krbová skla, ten účinně odstraňuje mastnotu, připálené tuky, usazeniny kouře a sazí a ostatní nečistoty, takže poslouží i k čištění vnějších částí.

Špinavý gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Mastnota a připáleniny na grilu jsou někdy noční můrou

Gril na dřevěné uhlí je třeba vypálit

Nejdříve je důležité odstranit veškerý popel a zbytky jídla, čímž se doba výpalu zkrátí. Na vyčištění roštu postačí houbička na nádobí a čistič na grily. Ten stačí nechat na čištěné ploše pět minut a poté opláchnout vodou. Díky speciálnímu složení je gril připraven brzy znovu k použití bez větší námahy. O vnějšek grilu se v tomto případě není nutné starat vůbec. Nicméně je možné ho natřít třeba voskem nebo olejem.

Prevence je základ

Čím více opatření učiníte, aby se jídlo nepřipalovalo, tím méně práce do budoucna budete mít. Aby se maso a další potraviny nepřichytávaly k roštu, postačí jídlo před grilováním potřít trochou oleje. Další možností jsou misky na grilování. Existují buď jednorázové z alobalu nebo třeba smaltované na více použití. Pokud by chtěl člověk uchránit před znečištěním i ohniště – u grilů na uhlí – může spodek grilu vyložit alobalem. A samozřejmě platí, že je třeba gril ihned po použití vyčistit a nenechávat zaschnout. Jakou metodu zvolíte, záleží na vás, nejjednodušší je určitě sáhnout po přípravku přímo určeném na grily. Pak už si stačí jen vychutnat oblíbený pokrm a užít si krásné jarní dny.

Plynový gril
i (Zdroj: Depositphotos)
Plynový gril je potřeba vypálit a za tepla vyčistit

Larrin snadno a rychle 

Čistič LARRIN na grily je vysoce účinný přípravek, který se dá použít jak na vyčištění mastného grilu, tak i na trouby, krbová skla, opékací a pečící zařízení, kamna i nádobí. Stačí nanést malé množství na vlhký hadřík či houbičku a potřít jím čištěnou plochu. Produkt se zde nechá pět minut působit a následně se opláchne vodou. Při silném znečištění je možné postup opakovat.

01443-larrin-isti-na-grily-trouby-krbov-skla-400ml-1
i (Zdroj: STYL)
Larrin čistič na grily, trouby nebo krbová skla

Tento čistič na grily účinně odstraňuje mastnotu a připálené tuky, ale třeba i usazeniny od kouře a sazí. Stane se tak ideálním pomocníkem na úklid začouzeného krbu, který jel v zimě na plné obrátky, ale i trouby, kde třeba přeteklo těsto z pekáče.

Publikováno: 16. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce