Kdo někdy nevyrazil do přírody, ať už pod stan nebo jen tak šel, kam ho nohy nesly, a spal s hvězdnou oblohou nad hlavou? Tak či tak si každý na takovém vandru nebo dovolené musel nějak uvařit. Pokud najdete vhodné místo a nejlépe veřejné ohniště, můžete si zde připravit některou z vybraných pochoutek, které vám i s receptem nabízíme k ochutnání.
Vaření v přírodě
Plápolající oheň, nad ním očouzený kotlík, ve kterém bublá nějaká dobrota a vůně, linoucí se do okolí láká zbloudilé trempy a turisty k ochutnání, to je kouzlo vaření v přírodě. Snad v nás zůstaly pozůstatky našich předků, kteří se tímto způsobem stravovali pod širým nebem stovky let, ale snad každý vám řekne, že špekáček chutná hned jinak, když si jej opečete u táboráku než doma na pánvičce. A když už vyrazíme do přírody nejen za účelem turistiky, ale také nějakého vaření, nemusíme nutně skončit právě u těch špekáčků. Nabízíme vám několik vybraných pochoutek, které si dokážete uvařit v přírodě buď na grilu, nebo na ohništi.
Recepty do přírody
Špízy na deset tisíc způsobů
Na špízy si připravíme na kostky nakrájené vepřové maso z kýty, cibuli rozdělenou na čtvrtky, prorostlou anglickou slaninu a zelenou papriku. Kromě těchto surovin je možné přidávat např. ananas, žampiony, klobásy, měkký salám, brambory, cukety, lilek a mnoho dalších. Kousky masa, slaniny a zeleniny střídavě napichujeme na kovové jehly, případně na dřevěné špejle. Špízy osolíme a posypeme grilovacím kořením, můžeme také použít marinádu nebo grilovací omáčku. Na grilu špízy neumisťujeme přímo nad oheň, ale použijeme grilovací misky nebo alobal. Pečeme do měkka.
Grilovaná ryba
Ryby patří k oblíbeným pochoutkám na grilu také. My si připravíme pstruha s bylinkami. Kromě pstruha je možné použít i candáta, štiku, lína, sumce nebo tresku, lososa, makrelu, parmu či sledě. Vykuchanou a šupin zbavenou rybu omyjeme, ze všech stran osolíme a položíme na grilovací misku. Do útrob vložíme snítku tymiánu, několik stroužků česneku, kousek cibule, silnější plátek másla a čtvrtku citronu (nezapomeneme důkladně omýt kůru). Povrch ryby poklademe nasekanými bylinkami - petrželka, rozmarýn, tymián, estragon nebo kerblík. Pečeme zvolna a zakapáváme citronovou šťávou.
Oblíbené masové placičky
Nemusíme si připravit jen klasický hamburger. Naším tipem jsou mrkvové placičky z kuřecího masa s grilovaným kukuřičným klasem. Mleté kuřecí maso smícháme s nahrubo nastrouhanou mrkví, osolíme, opepříme, přidáme utřený česnek, 1 vejce a trochu strouhanky. Vše spojíme do hladké směsi a vytvarujeme placičky. Grilujeme je spolu s osoleným kukuřičným klasem, který před podáváním poklademe plátky másla.
Vejce na grilu
Chcete si připravit pořádnou snídani v lůně přírody? Vsaďte na grilovaná vejce. Jejich příprava je víc než jednoduchá. Rozpůlíme papriku, vydlabeme vnitřek a klepneme do ní vejce. Osolíme, opepříme a vložíme na rozpálený gril. Vedle si pak můžeme připravit i do křupava opečený toust. Vše můžeme zapít kávou, uvařenou přímo v ohništi.
Sladká tečka
Pro děti a jejich mlsné jazýčky nezapomeneme do přírody vzít alespoň 1 sáček marshmallow bonbónů. Ty, napíchnuté na tenký klacík a opékané nad ohněm, představují sice kalorickou bombu, ale jsou velmi vyhledávané. Pokud nechceme dětem kazit chrup nadměrným množstvím cukru, můžeme na klacek napíchnout jablko. Jistě si rádi i my připomeneme chutě našeho dětství.
Veřejná ohniště v Praze
Ačkoliv to zní jako sci-fi, i v Praze je možné si veřejném prostranství opéci špekáček nebo si uvařit jednoduché jídlo. Nelze to ovšem všude, kde by se nám zachtělo. Jsou na to vyčleněna příhodná místa, označená jako veřejné ohniště. V každém městě je většinou nějaké veřejné ohniště, stačí zadat dotaz do vyhledávače:
Zde je možno zadarmo grilovat nebo si uspořádat piknik s přáteli. Ale pozor - i když se jedná o veřejné místo, neznamená to, že si zde bude každý dělat, co chce. I takové veřejné ohniště má svá pravidla:
- Veřejná ohniště jsou k dispozici od 8 do 22 hodin, některá mají prodlouženou dobu až do 23 hodin.
- Rozdělávat oheň mohou vždy jen osoby plnoleté.
- Přinést si můžete také vlastní gril, ale zakládat nová ohniště je přísně zakázáno.
- Je zakázáno znečišťovat okolí odpadky a zbytky jídla, okolí ohniště je nutno pečlivě uklidit a při odchodu důkladně uhasit oheň.
- Z důvodu šíření požáru nelze využívat veřejná ohniště a grily při silném suchu a větru.
- Na většině míst je zakázáno pálit dřevo z okolních lesů. Palivo si musí každý zajistit sám.
Grilování v lese: Ďáblický háj – V Lomu, Hloubětín – Louka u Hořejšího rybníka, Kunratický les – vyhlídka, Kunratický les – U Gizely, Hostivař – parkoviště u přehrady, Prokopské údolí – Klukovice u dětského hřiště, Chuchelský háj – V Lomu, Řepy/Motol – v areálu zdraví, Divoká Šárka – Na Rovinách, lesopark Kbely, Lesopark Řepy, na břehu Kyjského rybníka
Grilování v parcích: Královská obora – u cesty na Císařský ostrov, Královská obora – u Malé říčky, Královská obora – u cesty podél Podmokelské dráhy, Obora Hvězda – pod rybníkem, Obora Hvězda – u domu oborníka, Petřín – v Růžovém sadu u Hladové zdi, Vítkov – u Nových schodů, Vítkov – Pražačka
Kromě Prahy se další zajímavá místa nacházejí třeba v Brně v parku Lužánky nad dopravním hřištěm při ulici Pionýrská, v parku Špilberk - zahrada pod hradbami, na Kraví hoře nebo v okolí přehrady. Grilování ve stylu Afriky si nově užijí také návštěvníci brněnské ZOO. 3 veřejné grily najdete v Hradci Králové v Šimkových sadech, u Hradečnice poblíž Mazurových chalup nebo na pláži u Biřičky. V Pardubicích je veřejné ohniště s krytým posezením k dispozici v městském parku Na Špici. Na Výstavišti Flora Olomouc nabízí veřejné ohniště a gril rozárium, ale pouze na telefonické objednání. Vyškov vybudoval podobné místo za dětským dopravním hřištěm.
Publikováno: 27. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová